DOLAR 28,9208 % 0.08
EURO 31,4850 % -0.1
STERLIN 36,7790 % 0.63
FRANG 33,2729 % 0.81
ALTIN 1.924,11 % 1,83
BITCOIN 1.122.259 2.084
Sevda GÜNEŞ TÜM YAZILARI

Uyuşturuluyoruz!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Uyuşturuluyoruz!

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, göreve geldiği günden bugüne kadar yapılan operasyonları sıraladı. 90 günlük görev süresi içerisinde başı terör çekse de uyuşturucu operasyonları toplantının önemli başlığı oldu.

Uyuşturucu ülkenin her yanında artık çok yaygın, maalesef bu konuda Erzurum’da pek masum değil. Son dönemde kentte işlenen suçların altında ne yazık ki uyuşturucu gerçeği yatmakta…

Yapılan araştırmalar ülke genelinde uyuşturucu kullanımının 13 yaşına kadar indiğini gösteriyor. Özellikle sentetik ilaçlar bu işin başını çekiyor. İlkokul çağındaki bir çocuk bile metamfetamin adı verilen ve tek kullanımda bağımlık oluşturabilen bu uyuşturucu maddeye ulaşabiliyor.

Kokusuz ve ucuz olması nedeniyle kolay temin edilen bu zehri, aileler ancak çocukta davranış bozukluğu olunca farkına varabiliyor. Kentte uyuşturucu ağına saplanmış genç ve bu gençlerin elinde hayatları cehenneme dönmüş aileler az değil.

Aldığı uyuşturucunun etkisi ile ailesine şiddet uygulayan hatta olayı cinayete kadar götürenler var…

***

Erzurum’da uyuşturucu ile mücadeleye edeceklerini göreve başladığı gün açıklayan Vali Mustafa Çitfçi, işi sıkı tutuyor. İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Şenkaya ve Pasinler ilçesinde uyuşturucu operasyonu gerçekleştirdi. Jandarma bu ilçelerin kırsalında onlarca kilo esrar, skunk ve Hint keneviri ele geçirdi.

Ancak uyuşturucu ile mücadelenin yalnızca polisiye tedbirlerle yapılamayacağı artık görülmeli.

Tüm toplum el ele vermeli, basın ve sosyal medya platformlarında bu konuya geniş yer verilmeli.

Çocukları uyuşturucu kullanan birçok aile utanç duyduğu için durumu gizliyor. Kolluk kuvvetlerine gitmek yerine kendini toplumdan dışlıyor.

Bugün bireysel gibi görünen uyuşturucu kullanımı aslında tüm toplumu tehdit eden terör olayıdır. Her birimize düşen görev uyuşturucu ile mücadelede kendimizin polisi olmak. Çocuklarımızı bu illetten korumak için gözümüzü dört açmalı, kimlerle arkadaş edindiğine, sosyal medyada nereleri takip ettiğine bakmalıyız.

İhbar mekanizmasını etkin kullanmalıyız. Zehir tacirlerinden korkmamalı devlete güvenip bildiklerimizi mutlaka en yakın polis ve jandarma merkezlerine giderek anlatmalıyız.

Zira zaman aleyhimize işliyor, olan sadece bir aileye değil toplumun tamamına oluyor…