DOLAR 28,9208 % 0.08
EURO 31,4850 % -0.1
STERLIN 36,7790 % 0.63
FRANG 33,2729 % 0.81
ALTIN 1.924,11 % 1,83
BITCOIN 1.136.649 1.315
zirve2000 TÜM YAZILARI

Kendi günlerinde bile engele takıldılar…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kendi günlerinde bile engele takıldılar…

Erzurum’da ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ dolayısıyla Havuzbaşı Atatürk Anıtı önünde bir tören düzenlenirken, fiziksel engelli bazı vatandaşlar tekerlekli sandalye ile geldikleri töreni alan şartlarının uygun olmaması nedeniyle uzaktan izlemek zorunda kaldı.
Erzurum’da ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ dolayısıyla Havuzbaşı Atatürk Anıtı önünde toplanan Türkiye Sakatlar Derneği, Zihinsel Engelliler Derneği ve Bedensel Engelliler Spor Kulübü üyeleri Havuz başı Atatürk anıtına çelenk koyarak, ortak basın açıklaması yaptı. Havuz başında düzenlenen programa Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp Tavlaşoğlu, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Sultan Murat Aydın, Dernek Başkanları ve engelliler katıldı.
Atatürk anıtına çelenk sunumu ardından ortak basın açıklamasını okuyan Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şube Başkanı Sadullah Efe, “Dünyanın dört bir yanında hakları için mücadele eden engellileri anmak ve kazanılmış hakları toplum bilincine çıkarmak amacıyla Birleşmiş Milletler genel kurulu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ilan etmiştir. Türkiye başta Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi olmak üzere engellilerin hak ve özgürlüklerini düzenleyen birçok uluslar arası hukuk belgesine taraf olmuştur. Son olarak 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandum sonucunda Anayasamızın 10. maddesine engellilere yönelik pozitif ayrımcılık konusunda yeni düzenleme de yapılmıştır” dedi.
Törene tekerlekli sandalye ile gelen fiziksel engelli vatandaşlar, Havuzbaşı Atatürk anıt alanında kaldırımların yüksek olması dolayısıyla alana çıkamadı. Töreni uzaktan izleyen fiziksel engelli vatandaşlar, “Biz de istiyoruz orada olmayı ancak tekerlekli sandalyelerin çıkması için uygun alan değil” dedi.
Öte yandan, törene katılan Erzurum Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü personeli de özürlü vatandaşları unutmadı. Polisler vatandaşlara kırmızı karanfil dağıtarak günlerini kutladı.