Erzurum Haber

Telif ücretlerini ‘AB’ ödedi

Telif ücretlerini ‘AB’ ödedi
457 Kez
25 Mayıs 2013 - 12:30

Onur SAĞSÖZ / PUSULA

Erzurum’da bu yıl 8’incisini düzenlenen Dadaş Film Festivali için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 100 bin lira destek verdiği ortaya çıktı. Gösterimi yapılan filmlerin telif ücretlerini Avrupa Birliği’ne ödeten, 20’yi aşkın sponsor ile 4 gün süren festivalde 10 kişiyi bile ağırlamayan Festivalin Komite Başkanı Nil Gürpınar, “Bakanlıktan destek alıyorum o da küçücük bir şey” demişti.

Dadaş Film Festivali’nin bu yıl 8’incisi düzenlendi. “Babamın hayaliydi” diyerek yola çıkan Nil Gürpınar’ın her yıl parasızlıktan yakınarak 8’incisini gerçekleştirdiği Basın temalı festivalin bütçesi yine tartışma konusu oldu.

Festival öncesinde bir basın toplantısı düzenleyen Dadaş Film Festivali Komite Başkanı Nil Gürpınar yine bütçesizlikten ve destek görememekten şikâyet etmişti. Ancak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Destekleme Komisyonu’nun 03 Nisan 2013 tarih ve2013/2- 66104 sayılı kararı ile festivale 100 bin lira destek verdiği ortaya çıktı. Bakanlıktan aldığı parayı “küçücük” olarak nitelendiren Gürpınar,  “Bu işi dostlarla götürüyorum, herkes bir ucundan tutuyor” demişti.

Festivalin doğru adımlarla ilerlediğini dile getiren Gürpınar, konuşmasında ayrıca “Bütçemiz olmadığı için biz buraya 500 kişi, 150 kişi getiremiyoruz. Misafirleri seçmek durumunda kalıyorum. Aslında benim sinema dostlarım, babamın firması dolayısıyla sinema sektörü çok iyi tanıyor. Bunu Uluslararası ortama taşımamız şart. Biz İstanbul’da festivalden festivale koşuyoruz ama Erzurum’da çok üzülüyorum” demişti.

Telif ücretlerini ‘AB’ ödedi

Bu arada festivalde gösterimi yapılan filmlerin telif ücretlerini Avrupa Birliği’ne ödeten Gürpınar’ın 20’yi aşkın sponsorun da desteğine rağmen halen daha parasızlıktan yakınması tepki topladı. Festivalde ulaşım masraflarını Erzurum Valiliği karşılarken, konaklama masraflarını Palandökendeki oteller üstlenmiş. Şehirdeki gezi ve yemek masrafları içinde yirmiye yakın firma destek vermiş. Festival boyunca 9 üniversite öğrencisine ise 200 lira harçlık olarak toplam 1800 lira ödeme yapılmış.

Öte yandan festivalin açılışına katılan ünlü sinema ve dizi oyuncusu Eşref Kolçak da tanıtımın yeterli kadar olmadığını görünce sinirlenmiş ve Nil Gürpınar’ı “Reklamınızı beğenmedim” diyerek fırçalamıştı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.