Erzurum Haber

Sürpriz isim…

Sürpriz isim…
1.103 Kez
08 Nisan 2015 - 15:03

Haftalardır devam eden heyecanlı maratonun ilk etabı partilerin milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim etmesiyle son buldu.
Erzurum açısından bir sürpriz bekleniyordu, bu sürprizin adı Zehra Taşkesenlioğlu oldu. İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar ve ekibinin desteklediği Zehra Taşkesenlioğlu, İTO Meclis üyesi idi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın hocası olarak bilinen Zehra Taşkesenlioğlu ilk tercihini İstanbul 1.Bölge’den yapmış, ikinci tercihinde ise Erzurum vardı.
Parti içi temayül, STK temayülü, anket ve kanat önderleri sınavından geçmeyen Taşkesenlioğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kontenjanından olduğunu belirteyim.
Listede diğer isimlere bakarsak eskilerden Adnan Yılmaz bir sıra öne çıkmış ve listede tek kalan vekil olma şansını yakalamış.
Güneyde HDP’nin Fıratlar Aşiretinden birini aday göstereceği tahmin ediliyordu. Buna karşılık AK Parti’de Abdurrahim Fırat ismine zaten kesin gözü ile bakılıyordu. Ancak HDP Erzurum’dan Fıratlardan değil Seher Akçınar Baha’yı aday gösterdi. AK Parti bu dönem üç Kürt kökenli adayla güneyde HDP’ye karşı mücadele verecek. Zehra Taşkesenlioğlu ve Abdurrahim Fırat Tekmanlı, Zafer Tarıktaroğlu ise Karayazılı.
Listede birde gazeteci kökenli olan İbrahim Aydemir var. Aydemir hem temayülden hem de diğer aşamalardan başarılı çıkan bir isimdi. Listeye girmesine kesin gözü ile bakılıyordu.
Listenin sonunda yer alan Zafer Tarıktaroğlu ise teşkilattan gelen bir isim ve listenin en genç adayı. AK Parti listesine bakınca mevcut üç vekil başarısız bulundu ve üzerleri çizildi.
Milliyetçi Hareket Partisi’nde ise Oktay Öztürk sürpriz oldu, Erzurum yerine Mersin’e gönderildi. Listenin başına son üç seçimin değişmeyen ismi Prof. Dr. Kamil Aydın geldi. İkinci sırada eski İl Başkanlarından Ertürk Çimen, üçüncü sırada ise Zekai Kaya yer aldı.
Günün en esprili listesi ise HDP ve MHP’nin Erzurum listelerinde vücut buldu. MHP liste 1. adayı ile HDP’nin liste 2 adayı ‘Kamil Aydın’ ismi oldu.
Erzurum listelerinde İbrahim Aydemir gibi gazeteci kökenli ikinci bir isim ise CHP listelerinde yer bulan Orhan Bozkurt oldu.
Partiler 25. dönem için mücadele edecek. Erzurum’da seçimin sonucunu ise HDP belirleyecek. Eğer barajı aşarsa HDP’nin Erzurum’dan bir milletvekili çıkarma ihtimali var. Bu listelerle nasıl bir seçim propagandası yapılacağını ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.