Erzurum Haber

Sevda Güneş gündeme getirmişti

Sevda Güneş gündeme getirmişti
531 Kez
26 Ekim 2018 - 15:46

Erzurum/zirve2000 Pusula Gazetesi Genel Koordinatörü ve www.zirve2000.com yazarı Sevda Güneş’in köşesine taşıdığı ve Pusula’nın manşetten okuyucuları ile paylaştığı, ‘Nenehatun heykelinin tarihi gerçekler ile uyuşmadığı’ haberi yetkilileri harekete geçirdi. Erzurum Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, hatanın çok kısa bir süre içinde giderileceğini söyledi.

Aylardır konunun takipçisi olduğunu hatırlatan Almaz, “ Sayın Valimiz geçtiğimiz yıl o heykelin tarihi gerçekler ile uyuşmadığını ifade ederek düzeltilmesi konusunda talimat verdi. Burada telif haklarından yaşanabilecek sorunlar neden ile öncelikle heykelin kimin tarafından yapıldığını araştırıp resmi yazışmalar yaptık. Söz konusu heykelin Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine yaptırıldığını tespit ettik. Üniversite ile yaptığımız görüşmelerde hocaların eşliğinde mevcut heykel üzerinde düzenlemeler yapılacak. Heykelin sergilendiği Nenehatun Tarihi Milli Parkı, Orman Bakanlığı’na bağlı olduğu için onlar ile de irtibata geçerek gerekli yazışmaları yaptık” dedi.

Sol elde tüfek olmaz
Nenehatun heykeli üzerinde yapılacak düzenlemeler konusunda da bilgi veren Erzurum Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, “ Bizim kültürümüzde sol elde silah taşınmaz. Öncelikle sol elinde olan tüfeği ortadan kaldırarak sağ eline balta veya o tarihlerde kullanılan nacak verilecek. Ardından Nenehatun’un sırtında resmedilmiş olan kundaktaki çocuk figürü üzerinde çalışma yapılacak ve çocuğun yerine heybe konularak gerçeğine en uygun şekilde dizayn edilecek” diye konuştu.
nene hatun

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.