Erzurum Haber - 24 Ağustos 2019, Cumartesi

Savunma Sanayi Özel Ödülü

22 Nisan 2014, 14:50
Savunma Sanayi Özel Ödülü

2014 Yılı Savunma Sanayi Özel Ödülü Atatürk Üniversitesi’ne verildi.
18 Nisan 2014 tarihinde, Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçıları Derneği’nin (SaSaD) Ankara’da yapılan 25. Genel Kurul Toplantısında , 2014 Yılı Savunma Sanayi Özel Ödülü; “Füze Uygulamaları için Aşınmaya Dayanıklı Nano Kaplama Geliştirilmesi Proje Başarısı” ile Atatürk Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Roketsan A.Ş.’ne verildi.
Ödülü SSM Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir’den, Atatürk Üniversitesi adına Rektör Yrd. Prof. Dr. M. Said Keleş ve Proje Ekibi; Prof. Dr. İhsan Efeoğlu, Prof. Dr. Yaşar Totik, Yrd. Doç. Özlem Baran ve Yrd. Doç. Dr. E. Ebru Demirci, aldı.
Proje Yürütücüsü Prof. Dr. İhsan Efeoğlu, başarı ile bitirilen projeye yönelik olarak yaptığı açıklamada, “Ülkemizin savunma sanayine önemli teknolojik bilgi kazanımı sağladıklarını ve füze sistemlerinde kullanılan roketlerin, itki kontrolünde kullanılan elemanların çok yüksek sıcaklık (2500 – 3000 oC) ortamında fonksiyonunu yerine getirmek ve servis ömrünü uzatmak üzere, nano yapıda çok tabakalı kompozit kaplama geliştirilmesi yapılmıştır.” Dedi.
Efeoğlu, ayrıca Atatürk Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nde kaplamaların Ar&Ge çalışmasının yapıldığını, Roketsan tarafından ise kaplanmış ürünlerin, roket sistemleri üzerinde testlere tabii tutularak ulaşılan Ar&Ge sonuçlarının, füze sistemlerinde kullanım potansiyeline sahip olduğunun ortaya konulduğunu belirtti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*