Erzurum Haber

Salih Kaygusuz’dan önemli açıklamalar

Salih Kaygusuz’dan önemli açıklamalar
622 Kez
06 Şubat 2019 - 19:17

Erzurum/zirve2000 Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, basın mensuplarına hedefleri ve hayata geçirilen faaliyetleri anlattı. Şube müdürlerinin de katıldığı toplantıda konuşan Kaygusuz, “Önümüzdeki seneden itibaren faaliyetlerin yoğun olduğu bir İl Milli Eğitim Müdürlüğü göreceğiz” dedi.

Dedeman Turizm Otelcilik Okulu Uygulama Oteli’nde gerçekleşen basın toplantısında İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün daha önce uygulamaya koyduğu faaliyetler ile gelecekte yapılması hedeflenen çalışmalar slayt eşliğine anlatıldı. Yaklaşık beş aydır görevde olan İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz’un gündeminde akademik başarının arttırılması ve okulların arasındaki imkan farklılığının kapanması yer aldı.

Önceki gün Erzurum Gazi Ahmet Muhtar Paşa Ortaokulu önünde meydana gelen ve 15 yaşında bir çocuğun hayatını kaybettiği bıçaklı kavgayla ilgili düşüncelerini de paylaşan Kaygusuz, “Hayatını kaybeden çocuğumuzun ailesine baş sağlığı diliyorum. Bu tür olayların ne ilimizde ne de ülkemizde yaşanmamasını temenni ediyorum. Hemen hemen her okulumuzda güvenlik görevlilerimiz var. Bu dediğimiz olay okul dışında gerçekleşti. Müdahale edememişler anında, arzu etmediğimiz bir olay. Rehber öğretmenlerimizle de görüştük. Ama henüz sebebini bilmiyoruz” diye konuştu.

Güney ilçelerindeki okullar iyileştirilmeli
Erzurum’un güney ilçelerindeki okulların imkânlarının yetersiz olduğunu ve çalışmaların bu bölgeye yapılması gerektiğini aktaran Kaygusuz, “Öğretmen açığını ücretli öğretmenlerle kapatıyoruz ama verim açısından aynı olmuyor. Kadrolu öğretmenlerimizi öncelikle güney ilçelerimiz olmak üzere tahsisini yaptık, Karaçoban, Karayazı, Tekman gibi. Eğitimde başarıyı yakalamamız için en büyük hedeflerimizden bir tanesi okullarımız arasındaki imkan farklılıklarını azaltmak olmalı. İmkan farklılıklarını azaltamazsak başarıyı yakalayamayız. Çünkü başarı topyekûn yakalanır. Özellikle güney ilçelerimizde eğitim başarımız arttırmazsak Erzurum’da istediğimiz seviyeye gelemeyeceğimizi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Hedef 2023 Eğitim Vizyonu
Milli Eğitim Bakanlığı’nın hedeflediği 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde Erzurum yerelinde de bir vizyon belirlediklerini söyleyen Kaygusuz şöyle konuştu;

“Yaklaşık üç aydır bu hedefler doğrultusunda çalışıyoruz. İlimizdeki akademik başarıyı arttırmamız gerekiyor. Buna yönelik çalışmaları üst düzeye çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum. Okullarda sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerimizi de arttırmamız gerekiyor. Başarı sadece akademik değildir. Benim bu noktada bir hayalim var. Ortaokul ya da liseden mezun olan öğrenciler en azından bir defa sahneye çıkıp alkışlansın. Ondan sonra mezun olsun. Kendini kabullendirip, yeteneği ve potansiyelinin farkına varsın istiyorum. Çocukların kendini kabullendirmesi, birilerini onun farkında olduğunu bilmesi çocuğun yanlış yollara gitmesini de engelliyor. Bağımlılığı olan, kötü alışkanlığı olan çocukların çoğunun bilinçaltında bu var. Kendisini göstermek istiyor. O yüzden çocuklar o yola sapmadan yetenekleri ile hayatın içinde yer almalılar”

Öğretmenler motive edilmeli
Öğretmenler motive edilirse başarının da artacağını vurgulayan Kaygusuz, “Öğretmenlerin motivasyonlarının arttırılması ve mesleki gelişimleriyle ilgili çalışmalar yapmak hedeflerimiz arasında. Eğitim işinin yüzde 90’ını öğretmenler göğüslüyor. Dolayısıyla öğretmenlerimizin motivasyonu, heyecanı ve gayreti çok önemli. Hayalimdeki okul adlı bir kompozisyon yarışması düzenledik. Buradaki amacımız öğrencilerin ve öğretmenlerin okullarla ilgili düşüncelerini öğrenmek istedik. Bununla ilgili de çok güzel veriler elde ettik. Uygulanabilir hayallerin tek tek altını çizdim, bizzat okudum. Elimizden geldiği kadar da uygulayabileceğimiz tavsiyeleri gerçekleştireceğiz” dedi.

Erzurum’a yakışmıyor
Liseye Geçiş Sınavı’nda (LGS) Erzurum’un sıralamadaki yerinin şehre yakışmadığının altını çizen Kaygusuz, önümüzdeki eğitim sezonunda tüm okulların tam gün eğitime geçeceğinin müjdesini vererek şunları söyledi; “ Bu durumu düzelteceğiz. İlimizdeki tüm ortaokullarımızın idarecileri ile LGS başarımızı değerlendirmek için toplantı yaptık. Ölçme değerlendirme bakımından çok sağlıklı olmayan bir puan sıralaması açıklandı. Biz 60. sıradaydık. Erzurum’a yakışmayan bir sıralama. Orada yerleşen öğrencilerin almış oldukları puanlar baz alınmıştı. Dolayısıyla bazı illerde meslek lisesi oranı daha fazla, sağlıklı bir sonuç ortaya çıkmadı. Ama nasıl hesaplanırsa hesaplansın en azından 30-40’lı sıralarda olmamız gerekiyor. Bu doğrultuda hedefler koyduk. Önümüzdeki sezon tüm okullarımızı tam gün eğitimine geçireceğiz. Böyle bir hedefimiz var. Belki birkaç okulumuz kalabilir. İnşaat süreçleri tamamlanınca onlar da dahil olacaktır” ifadelerini kullandı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.