Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

MNG’den 340 milyon liralık yatırım

MNG’den 340 milyon liralık yatırım
16 Nisan 2013 - 11:07

Eski terminal binasının yerine inşa edilecek 25’er katlı 763 konutlu site şeklinde rezidans ve AVM’nin yeralacağı projenin kentin gelişimine katkı sağlayacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Erzurum’un mükemmel bir yaşam alanına kavuşacağını söyledi.

MNG Holding CEO’su Abiş Hopikoğlu ile birlikte düzenledikleri basın toplantısında proje değişimiyle ilgili eleştirilere de cevap veren Başkan Küçükler, ihaleyi alan firmanın istediği gibi çalışabileceğini söyledi. Hopikoğlu ise yaklaşık 2 yıl önce açıkladıkları projenin tasarım olduğunu, yapılan çalışmalar sonucu mevcut projenin ortaya çıktığını kaydetti.

 

Salih TEKİN / ERZURUM

Erzurum’da dünyanın üçüncü büyük eğlence merkezinin de içinde bulunacağı 25’er katlı 763 konutlu site şeklinde rezidans ve AVM’nin yeraldığı dev projenin tanıtımı yapıldı. MNG Holding CEO’su Abiş Hopikoğlu ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, projeyle ilgili eleştirilere cevap verdi. Küçükler, Erzurum’un mükemmel bir yaşam alanına kavuşacağını belirterek, “Bu proje şehrimize inanılmaz bir dönüşüm sağlayacaktır” dedi.

Erzurum’un Yakutiye ilçesindeki eski terminal alanının yerine inşa edilecek rezidans ve AVM projesi Müceldili Konağı’nda düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, MNG Holding CEO’su Abiş Hopikoğlu, firma mühendislerinin katıldığı toplantıda dünyanın üçüncü büyük eğlence merkezinin de içinde bulunacağı 25’er katlı 763 konutlu site şeklinde rezidans ve AVM projesinin tanıtımı yapıldı. Baharla birlikte projede çalışmaların başlayacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, “Gerçekten heyecan duyduğum, önem verdiğim bir proje. Bugün artık işin yatırım aşamasına gelindi. Şu an itibariyle 340 milyon liralık bu yatırım Erzurum tarihindeki önemli yatırımlardan birisi. Bizlerin isteği Abiş Beyin hassasiyetiyle yatırımın yüzde 80’lik bölümü Erzurum’dan sağlanacak. Yani projenin 270 milyon liralık gibi bir yatırım bütçesi Erzurum’daki esnaflara ödenecek. Erzurum inşaat sektörü anlamında önemli bir proje olacak. Her şey düşünülmüş bir mükemmel yaşam alanı. Başka şehirlerde metropol şehirlerdeki yaşam alanlarında ne varsa burada o var. Hatta daha fazlası var. Güzel eğlence merkezi olacak. Şehrimize layık güzel bir yatırım olacak” dedi.

Projenin Erzurum’a farklı bir hava kazandıracağını da kaydeden Küçükler, inşa edilecek dairelerin de farklı seçeneklerde yapılmasının kış turizmine de katkı sağlayacağını söyledi. Yeni terminal binasının Mayıs ayında hizmete gireceği bilgisini de veren Küçükler, belediye olarak şehrin alt yapısındaki sorunları çözdüklerini artık üst yapıyla ilgileneceklerini anlattı.

Erzurumlu olduğunu hatırlatarak konuşmasına başlayan MNG Holding CEO’su Abiş Hopikoğlu, yüksek ölçekli dünyada sayılır bir projenin gerçekleştirileceğini söyledi. Memleketine böylesi bir yatırımı kazandırdığı için mutlu olduğunu ifade eden Hopikoğlu, projenin hem Erzurum’a hem de firmalarına katma değer kazandıracağına inandığını kaydetti. Projenin hükümetin açıkladığı her hangi bir teşvik paketinden değil MNG Holding’in kaynaklarıyla inşa edileceğini vurgulayan Hopikoğlu, 2015 Haziran ya da Eylül aylarında tamamlanacak projede yeralacak firmalarla da ön anlaşmalar yapıldığını kaydetti. 384 bin metrekarelik toplam inşaat alanının 200 bin metrekaresinin AVM, 184 bin metrekaresinin ise konut olarak kullanılacağını vurgulayan Hopikoğlu, 340 milyon lira harcanacak projede bir de 700 metrekarelik cami bulunduğunu söyledi. 4 bloktan 763 konutun yaptırılacağını bunların da 1+0’dan 5+1 büyüklükleri arasında değişeceğini ifade eden Hopikoğlu, bin 77 adet araçlık oto parkı ve 17 bin metrekare yeşil alan bulunacağını bildirdi.

Çocuklar için özel merkez

Projede gençler için 4 bin 250 metrekarelik eğlence merkezi bulunan projede çocuklar için özel bir alan oluşturulacağını vurgulayan Hopikoğlu, “Yönetim Kurulu Başkanımızın öngörüsüyle çocuklarımız için bir alan oluşturuyoruz.Burası bildiğiniz oyuncakların olduğu alandan değil. Dünyada üç yerde var, Türkiye’de de ilk burada olacak. İçerisinde her türlü meslekten bölümler olacak. 6 -16 yaş arası çocuklar için özel eğitimlerin verileceği 5 bin metrekarelik bir alan olacak. Öğretmenler olacak çocuklara çip takacağız. İlgilendikleri alanlara göre sertifika verilecek. Çocuğun ilgi duyduğu meslek konusunda rapor hazırlanacak. Bu raporlar çocukların sonraki eğitimlerine katkı sağlayacak. Proje Erzurum’a yüzde yüz inanılmaz bir katma eğer katacak. Çevre illeri bırakın Ankara, İstanbul’dan okullar özel turlar düzenleyecek. Bunu İspanya, Meksika ve Dubai’de gördük. 2014 yılının bile rezervasyonları dolu. Çocukların kendilerini bulduğu, kendisini tanımladığı çok özel bir yer olacak” diye konuştu.

Proje tartışması

Basın mensuplarının yaklaşık 2 yıl önce düzenlenen basın toplantısında açıklanan ikiz kuleler ve yapılacak otelin projede yer almadığı yönündeki eleştiri ve sorularına cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, “Şu proje, şöyle, böyle olacak diye garantiyle ihaleye çıkmadık. Zaten öyle bir ihale olmaz. İhalede emsal denen bir şey vardır. Yapılacak kapalı alna bellidir. Kapalı alana göre MNG ister kapalı alan yapar, AVM yapmayabilir. Şu şekilde yapılacak veya yapılmayacak diyemezsiniz” dedi.

Taslak bilgilerdi

İlk basın toplantısında açıklanan bilgilerin taslak olduğunu belirten MNG Holding CEO’su Hopikoğlu ise

“O günkü bilgiler bizim sayın Başkanı verdiğimiz taslak bilgilerdi. Başkanın projeyi tasarlaması, söz konusu olamaz. Ancak yatırımı sahipleniyor alması bizi onurlandırıyor. Orada bir yanlışlık varsa kusur tamamen bize aittir. Söylediğim gibi çok sıcaktı, yeniydi. Böyle bir tasarının doğru olacağını düşünüyorduk. Ama bunun planlaması vardı. Çarpar bölersiniz ona göre projeye karar verirsiniz. O zaman ikiz kule demiştik şimdi dördüz kule oldu. Yapılan çalışmalarda önemli olan yatırımın gelmesi. Yatırım yapılması şehrin istediğimiz şekilde gelişmesi. Projede ufak çaplı değişiklikler olabilir. Bugün bile değişiklik yapılabilir. İhalenin durumu ayrıdır, yapılacak proje ayrıdır” diye konuştu.

Tarihsel dönüşüm

MNG Holding’in Erzurum’da sosyal sorumluluk çalışmalarına da imza atacağını ifade eden Hopikoğlu, ilk olarak Lalapaşa Camii’nin restorasyonunu yaptıracaklarını söyledi. Erzurum’daki tarihi cami ve kümbetler konusunda da bir çalışma planladıklarını ifade eden Hopikoğlu, geçmişle geleceği birleştiren bir köprü olacaklarını söyledi.

Projenin Mayıs ayında düzenlenecek büyük çaplı bir tanıtımla start alacağını da ifade eden Hopikoğlu, 7-8 sanatçının katılacağı konser düzenleneceğini bildirdi. Tanıtıma katılan Türkiye’nin tanınmış isimlerine 1+1 dairelerden vereceklerini vurgulayan Hopikoğlu, ünlülerin yılda en az 15 gün Erzurum’a gelmesini garanti altına alacaklarını da bildirdi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.