Erzurum Haber

Kısa ve sesiz kutlama…

Kısa ve sesiz kutlama…
410 Kez
03 Temmuz 2013 - 14:32

Atatürk’ün Erzurum’a gelişinin 94. Yıldönümü Kutlamalarında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Ahmet Küçükler, “Atatürk`ün 3 Temmuz`da şehrimize gelmesiyle birlikte Milli Mücadele resmen Erzurum`da başlamış oldu” dedi.
Havuzbaşı`nda düzenlenen törende konuşan Küçükler, 3 Temmuz 1919`da Erzurum`a gelen Mustafa Kemal Atatürk`ün Erzurum Kongresi`ne başkan olarak katıldığını ve milletin makûs talihini değiştiren tarihi gelişmelere öncülük ettiğini söyledi.
“1. Dünya Savaşı ve Milli Mücadele yıllarında ülke genelinde olduğu gibi Erzurum`da yaşananlar da son derece iç acıtıcıdır ve aynı zamanda büyük önem arz eder” diyen Başkan Küçükler, “Erzurum ve çevresinin Rusların işgaline düşmesi, büyük göç, şehrin harap oluşu, yaşanan Ermeni mezalimi ve bütün bunların sonrasında sağ kalanların ve memleketlerine geri dönen Erzurumluların vatanın kurtuluşu için yaptıkları fedakârlık, Mustafa Kemal Atatürk`ün Erzurum`a gelmesi düzenlenen Kongre ile milli devletimizin kuruluşunun gerçekleşmesi, her açıdan ibretlik tarihi olaylardır.” şeklinde konuştu.
“Hatırlanacağı üzere 30 Ekim 1918’de İtilaf Devletleriyle imzalanmış olan Mondros Ateşkes antlaşmasında Doğu Anadolu illeri için “Ermenistan Vilayetleri” ifadesi yer almıştı. İtilaf Devletleri bu bölgede bağımsız bir Ermenistan Devleti kurmayı amaçlıyorlardı.” değerlendirmesinde bulunan Küçükler, şöyle devam etti:
“Bu durum bin yıldan beridir Müslümanların vatanı olan Anadolu`da özellikle Erzurum`a büyük bir kaygı yarattı. Bu tehlikeye karşı müdafaa-ı hukuk cemiyetleri kuruldu. Erzurum Müdafa-i Hukuk Cemiyeti`nin önderliğinde Erzurum Kongresi çalışmalarına başladı. O günlerde 15. Kolordu Komutanı sıfatıyla Erzurum`da bulunun Kazım Karabekir Paşa da bu milli çabaya büyük destek verdi.
İşte Devletin milletiyle birlikte yok olma noktasına sürüklendiği böylesi zor bir zamanda Mustafa Kemal Paşa, Üçüncü Ordu Müfettişliği göreviyle, beraberindeki resmi heyetle birlikte, İstanbul`dan Anadolu`ya hareket etti. 19 Mayıs 1919 tarihinde gemiyle Samsun’a geldi. Buradan hareketle Havza, Amasya, Tokat, Sivas ve Erzincan üzerinden 3 Temmuz 1919 günü Erzurum’a ulaştı. O sırada Erzurum`da büyük kongrenin hazırlıkları tamamlanmak üzereydi.”
Zor şartlarda gerçekleşen yolculuk sonrası Atatürk`ü, Erzurum halkının ve askerlerin, bugün olduğu gibi, sıcak bir yaz günü, şehrin ilk göründüğü nokta olan Ilıca’da karşıladıklarını anımsatan Küçükler, şunları kaydetti:
“Büyük bir sevgi gösterisi içerisinde şehre kadar Atatürk`e eşlik edildi. Anafartalar Kahramanı, Üçüncü Ordu Müfettişi Mustafa Kemal Paşa, Erzurum’da 8/9 Temmuz 1919’da resmi vazifesiyle beraber askerlik mesleğinden istifa etti ve sine-i millete katıldı. İlerleyen günlerde ise Erzurum Kongresi`ne başkan sıfatıyla iştirak etti. Bu hayırlı gelişmeyle birlikte Milli Mücadele resmen Erzurum`da başlamış oldu.
23 Temmuz 1919’da Erzurum Kongresi’nin açılışı yapıldı. Atatürk kongreye başkan seçildi. Erzurum Kongresi vatana ve millete bir bütün olarak sahip çıktı. Kongre alınan tarihi kararlarla 7 Ağustos 1919 tarihinde Atatürk`ün yaptığı şu özet değerlendirmeyle sona erdi:
“Milletimizin kurtuluş ümidi ile çırpındığı en heyecanlı bir zamanda fedakâr muhterem heyetiniz her türlü eziyetlere katlanarak burada, Erzurum’da toplandı. Hassas ve necip bir ruh ve pek sağlam bir iman ile vatan ve milletimizin kurtuluşuna ait esaslı kararlar aldı. Bilhassa bütün cihana karşı milletimizin mevcudiyetini ve birliğini gösterdi. Tarih bu kongremizi şüphesiz ender ve büyük bir eser olarak kaydedecektir.”
Atatürk`ün öncülüğünde, Doğu Anadolu’daki illeri temsilen 54 delegenin katılımıyla gerçekleşen Erzurum Kongresi`nde alınan kararlar Sivas Kongresinde de aynen tekrar edildi. Kurtuluş savaşını gerçekleştirdiğimiz ve Cumhuriyetimizi kurduğumuz bu gelişmeleri ve bu tarihi hadiselerin kahramanları başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm fedakar insanlarımızı, şehit ve gazilerimizi, minnet ve şükranla yad ediyor, hepsinin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.”
Atatürk`ün Erzurum`a gelişinin 94. Yıldönümü, İstanbulkapı, Havuzbaşı ve Şehitliklerde düzenlenen törenler ve yapılan ziyaretlerle kutlandı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.