Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

İçmeyiniz yazıp, sorumluluktan kaçıyorlar

İçmeyiniz yazıp, sorumluluktan kaçıyorlar
08 Nisan 2013 - 12:32

Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü, kent merkezindeki 16 çeşmenin kirli olduğunu açıkladı. Çeşmelerin üzerine kırmızı boyayla ‘İçilmez’ uyarısı yazıldı, ama vatandaşlar çeşmelerden vazgeçmedi.

 

Cengiz DURULAR / ERZURUM

Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü, kent merkezindeki 16 çeşmenin kirli olduğunu açıkladı. Çeşmelerin üzerine kırmızı boyayla ‘İçilmez’ uyarısı yazıldı, ama vatandaşlar çeşmelerden vazgeçmedi. Vatandaşlar sadece kullanma değil, içme sularını da çeşmelerden karşılamaya devam ediyor.

Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü, baharla birlikte havaların ısınması sonucu eriyen karların çeşme sularına karıştığı gerekçesiyle vatandaşları uyardı. 29 Mart günü basın toplantısı düzenleyen Halk Sağlığı Müdürü Cumhur Çankaya, ishal vakalarının geçen yıla göre 2 kat artış gösterdiğini belirterek sebebinin çeşme suları olduğunu bildirdi. Kaynağı belli olmayan çeşme sularının kirlendiğini tespit ettiklerini açıklayan Çankaya, bu sularla abdest bile alınmaması gerektiğini, otomobillerin bu suyla yıkanmasının sağlığa zararlı olduğunu kaydetti.

Suyu kirli olan çeşmeler

Çankaya, yaptıkları inceleme sonrası Erzurum’daki şu çeşmelerin suyunun kirli olduğunu açıklamıştı:

“İstasyon Sağlam Yapı Kooperatifi önündeki çeşme, Gez Cami önündeki çeşme, Gez Cami arkasınadaki çeşme, Saray Bosna’daki Yazıcı Çeşmesi, Saray Bosna’daki Çukur Çeşme, Mahallebaşı Akpungar Çeşmesi, Çaykara Caddesi’ndeki Muti Zade Çeşmesi, Dabakhane ve Şabakhane çeşmeleri, Ali Paşa Cami önündeki çeşme, Kafaflar Memişoğlu Çeşmesi, Bakırcılar Cami Çeşmesi, Gürcükapı Cami Çeşmesi, Aşağı Mumcu’daki M.Akan Cami Çeşmesi, Bakırcı Mahallesi’ndeki Yakutiye Belediyesi Çeşmesi, Camlık Cami Çeşmesi ve Orman Bölge Müdürlüğü önündeki çeşme.”

Çeşmelere ‘İçmeyiniz’ yazısı

Halk Sağlığı Müdürü Çankaya’nın açıklamasının ardından çeşmelere kırmızı boyalarla ‘İçilmez’ uyarısı yazıldı. Ancak kent merkezindeki bu çeşmelerden vatandaşlar vazgeçemedi. İçilmez yazısına rağmen vatandaşlar sadece kullanma değil, içme sularını bu çeşmelerden almaya devam etti.

“Yazı yetmiyor kapatılması lazım”

Pusula ekibi, vatandaşların gerekli ikazlara uyup uymadığını yerinde araştırdı. Araba yıkama, abdest alma ve içme suyu için kullanılan çeşmelerin kapatılması gerektiğini belirten vatandaşlar, ilgililerin duyarsızlığından yakındı. İshale davetiye çıkaran çeşmelerin kapatılması gerektiğini belirten vatandaşlar, “Yazı yetmiyor, kirli olanların kapatılması lazım” dediler.

“Gez Mahallelilerin hep ishal oldu”

Çeşme Çayevi sahibi Tekin Kılıçoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kirli olan çeşmelerin kent sağlığını tehdit ettiğini bildirdi. Kılıçoğlu, “Biz 10 senedir kahvecilikle uğraşıyoruz. Gez Çeşmesi ile kahvemizin arası 3 metredir. Biz vatandaşımıza Palandöken’den gelen bu suyla çay yapıyorduk. Çeşmemiz kirlendi. Gez Çeşmesi’ne ‘İçilmez’ raporu verildi. Şimdi ne çay demliyoruz, ne de bu suyu kullanabiliyoruz. Bunlar beytül maldır. Çocuklar mahallede bu çeşme yüzünden hastanelik oldu. Doktorlar Gez Mahallesi’ndeki hasta yoğunluğunun artışından dert yandı. Çeşmeleri neden olarak gösterdiler. Gez Mahallelilerin hepsi ishal oldu. Bu çeşmeyle ilgili biran önce çalışma yapılmalı. Çeşme suyunun temizlenmesini istiyoruz” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.