Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

‘Gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım’ı sergilediler

‘Gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım’ı sergilediler
29 Mart 2013 - 10:44

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Deneme Sahnesi Topluluğu tarafından sahnelenen “Gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım” adlı tiyatro oyunu “Perde” dedi. Doç. Dr. Pınar Aras’ın yönetmenliğindeki oyun, sanat severlerden tam not aldı.

Cengiz DURULAR / ERZURUM

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) , 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde Haldun Taner’in eseri “Gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım” adlı oyunla perdelerini sanat severler için açtı. Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Pınar Aras’ın rejisindeki eser, prömiyere katılan davetlileri adeta büyüledi.  Deneme Sahnesi Topluluğu’nca sahnelenen oyunda Sahne Sanatları’nda okuyan öğrenciler rol aldı. Oyunu, Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samih Diyarbakır, GSF Dekanı Prof. Dr. Reşat Karcıoğlu, Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Üstün Özen ile dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler izledi. GSF’nin deneme sahnesinde “Perde” diyen oyun öncesi usta tiyatrocu Göksel Kortay’ın Dünya Tiyatrolar Günü’ne özel yazdığı tiyatro bildirisi okundu. GSF Dekanı Prof. Dr. Reşat Karcıoğlu, prömiyerde yaptığı açıklamada, “Uzun yıllardır şehrimizde tiyatro severlerin takdirini toplayan tiyatro etkinliklerimiz, üniversitemiz ve fakültemizin tanıtılması bakımından önemli bir misyon üstlenmektedir” dedi. Prof. Dr. Karcıoğlu, “Bölgemize ve şehrimize tiyatroyu en iyi şekilde sunan bölümümüz, aralıksız olarak her yıl kısa oyunlar ve bir büyük oyun sahnelemektedir. Bölümü oluşturan üç sanat dalının Dramatik Yazarlık, Oyunculuk ve Sahne Tasarımı akademisyen ve öğrencilerinin etkin katılımıyla ortaya konulan oyun, tiyatroya temel olarak kaynaklık eden ‘İnsan’ kavramı üzerinde yoğunlaşmakta ‘İyi-kötü’ çatışması üzerinden toplumsal mesajını insanlara duyurmaktadır” diye konuştu.

“GSF, sanatın yükselen değeridir”

GSF’nin başarılı akademisyenlerinden Yönetmen Doç. Dr. Pınar Aras da, ülkenin sanat hayatına renk katan Erzurum GSF’nin tiyatro sanatına önemli yetenekleri kazandırdığını söyledi. Doç. Dr. Aras, “Erzurum GSF, ülkemizdeki sanat hayatının bir yapı taşı ve aynı zamanda yükselen değeridir. Bölümümüzden mezun olan oyuncu, yazar ve tasarımcılar Türkiye’nin sanat hayatında yerlerini alarak sanatların sanatı olan tiyatronun gelişimine katkıda bulunmaktadırlar. Hatta sinema ve dizi sektöründe bile görev alan çocuklarımız eğitim kurumumuzun önemli temsilcileri arasında yer almaktadır. Bütün bu güzellikler okulumuzun ve bizlerin başarısıdır” dedi. Sanatın önemine vurgu yapan Usta Yönetmen, “Tiyatro sanatını yapan insanlara sanat hakkında soru sorulduğunda, sanat anlayışı hakkında verdikleri cevap; insana dair, hayatın içinden, yaşamla örtüşen bir sanattır tiyatro… Sanat anlayışlarının yanı sıra politik eğilimleri, tiyatro katkıları, duruşları ve var olma sebepleri farklılık göstermiş olsa da, her sanat aşığının varoluş sebepleri aynıdır sanata ve insana dair” diye konuştu.  Aras ayrıca, oyunun sahnelenmesinde emeği geçen Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Reşat Karcıoğlu, GSF yetkilileri, akademisyenler ve öğrencilerine teşekkür etti.

Oyuna dair

“Gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım”, Haldun Taner’in 1964 yılında yazdığı iki perdelik tiyatro oyunudur. Oyun,  II. Meşrutiyet’ten 1960’ların sonuna kadarlık bir zaman diliminde Türkiye Cumhuriyeti’nin yakın tarihinde gerçekleşen toplumsal değişimleri “Vicdani ve Efruz” adlı iki karakterin yaşam hikayeleri aracılığıyla anlatır. Deneme Sahnesi Topluluğu’nca sahnelenen “Gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım” adlı tiyatro oyununu Doç. Dr. Pınar Aras yönetti. Dekor, kostüm ve aksesuar tasarımı öğretim görevlisi Selim Cinisli’ye ait olan oyunun ışık tasarımını Fatih Yarşı yaptı. Dramaturgisi öğretim görevlisi Erdoğan Göğebakan tarafından yapılan eserin dans düzenini Erzurum Devlet Tiyatrosu oyuncusu Melik Durak üstlendi. Özgün müzikleri Taha Mataracı’ya ait olan oyunda şu isimler görev aldı: “Esra Şen, Amin Saadati, Dilek Aktaş, Serdal Kara, Bünyamin Akar, Kadir Parlak, Nagehan Ulusu, Elçin Sipahioğlu, Oğuz Kaan Çeçen, Fırat Sırma, Kürşat Ekinci, Emrah Çılgı, Derya Atmaca, Cengiz Yantır, Mehtap Sayın, Tuba Avcı ve Serap Kaçar” Oyunda rol alan başarılı oyuncuların isimleri ise şöyle: “Ahmet Uzuner, Taha Mataracı, Samet Talayman, Levent Ali Gül, Lale Kabul, Özlem Milici, Fatmanur İsmail Çebi, Gülsüm Yalçın, Belgin Alptekin, Cem Çanakoğlu, Muhammet Rojhat Özsoy, İbrahim Barulay, Seçil Didem Üner, Serkan Yanar, Hakan Arıcan, Gonca Varol ve Bilal Ercan.”

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.