Erzurum Haber

Gezi gerginliği

Gezi gerginliği
450 Kez
20 Haziran 2013 - 14:16

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak’ı makamında ziyaret eden Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, Gezi Parkı olaylarında polisin tutumunun Alman siyasetçiler tarafından aşırı şiddete yönelik bulunduğunu belirterek ‘şok’ ve ‘dehşet verici’ olarak değerlendirdi. Bunun üzerine Vali Altıparmak da açıklama yaparak, “Almanya’da olsa İngiltere’de, Amerika’da olsa polise saldıranın polis gözünün yaşına bakmaz” dedi.
Dün Trabzon’daki incelemelerinin ardından gece saatlerinde Erzurum’a gelen Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, bugün Erzurum Valiliğini ziyaret etti. Vali Ahmet Altıparmak Büyükelçi Pohl’u kapıda karşılayarak makamına kabul etti.
Vali Altıparmak, Erzurum’un yerel konularına değinerek Türkiye – Almanya işbirliği hususlarına dikkat çekti. Almanya’nın Türkiye’nin önemli partnerlerinden biri olduğunu ifade eden Vali Altıparmak, Alman işadamları ile Türk işadamlarını buluşturarak altyapı çalışmaları yapılacağını belirtti.
Daha sonra gazetecilerin soruları üzerine Gezi Parkı hususunda açıklamalarda bulunan Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, Avrupa’nın Almanya’nın Türkiye’de yaşanan gelişmeleri çok yakından, ilgiyle takip ettiklerini söyledi. Pohl, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Genel sözlerle cevap vereyim. Almanya olsun Avrupa olsun Türkiye’deki gelişmeleri çok yakın ve büyük ilgiyle takip ediyorlar. Bu ister Kürt konusuyla ilgili başlatılan bir süreç olsun veya Türkiye’nin daha demokratik bir anayasaya sahip olması konusu olsun. Duran Adam protestoları tarzı da şunu amaçlıyor. Bizim değerlendirmemize göre genç insanların, ileri yaşta olan insanların da burada kendi düşüncelerini, kendi arzularını, fikirlerini, kendi siyasi görüşlerini ifade etmek ve onların da kabul görmesini, kalıcı olmasını amaçlıyorlar. Duran Adam gibi protestolar. Tabi burada yani bu tarz eylemlerle bir içerik konu ifade edilmeye çalışılıyor ve bu demokrasiyle bağlantılı olan bir husus. Demokrasinin daha olgunlaşmasını arzu eden kesimler var ve onu bu şekilde ifade ediyorlar. Bununda dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum.”
Alman siyasetçilerin de Gezi Parkı olaylarına karşı görüşlerini belirten Pohl, ”Alman siyasetçilerin sözleriyle bağlantılı olarak daha çok biraz böyle şok eden dehşete düşüren konu polisin uyguladığı aşırı şiddetti. Özellikle barışçıl yöntemlerle orada kendi düşüncelerini, ifadelerini gösteri kapsamında sunmak isteyen sunan kişilere uygulanan o aşırı şiddete yönelik Alman siyasetçiler o şekil tepki vermelerini gördük. Ben umuyorum ki bütün bu hadise artık bir olumlu yönde son bulur. Zannetmiyorum Türkiye ile Almanya ilişkileri bu konudan dolayı etkilensin veya olumsuz bir şekilde bir sürece girsin” diye konuştu.
Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl’un ‘polis şiddet’ görüşü açıklaması üzerine konuşan Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak da, “Polise talimat kesinlikle size saldırı olmadığı sürece, size taş atılmadığı sürece cevap vermeyeceksiniz. Ama polis bir önlem alıyor, bir yeri korumak için saldırıyorlar. Ciddi manada saldırıyorlar. Dünya da şöyle düşünün. Almanya’da olsa, İngiltere’de, Amerika’da olsa. Polise saldırıldığı zaman polisin cevabı ne olur? Oralarda ne olur? Amerika’da nasıl oluyor? Polis duruyor, polise saldırılıyor. Hiç bakmaz gözünüzün yaşına. Karşı cevabı verir yani. Türk polisi buna rağmen kendisine taş atıldığı halde cevap vermedi” dedi.
Konuşmaların ardından Vali Altıparmak, Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl’a bir plaket takdim etti. Pohl da Vali Altıparmak’a bir masa saati hediye etti.
Pohl, Valilik ziyaretinin ardından Erzurum Büyükşehir Belediyesine geçerek Başkan Ahmet Küçükler’i ziyaret etti. Bugün Erzurum’da gezi ve incelemelerde bulunacak olan Pohl, Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü’nü ziyaret ederek Alman Dili Bölümünde incelemelerde bulunacak.

……………

 

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.