Erzurum Haber

Erzurum’un imajını zedeliyor

Erzurum’un imajını zedeliyor
474 Kez
03 Mart 2013 - 12:54

Yıllar önce ucuz olduğu için Türkiye’ye sokulan Rus taşı, Erzurum’un kültür tanıtımında önemli bir rol oynayan Oltu taşı ürünlerini adeta baltaladı. Yaklaşık 20 yıldır sektörde kan kaybına neden olan Rus taşının geçmişten beri süre gelen kötü algısı alışverişlerin en büyük handikabı olarak yorumlanıyor. Alıcıların en çok ‘Bu Rus taşı mı yoksa Oltu taşı mı’ şeklinde sorulara sürekli muhatap olan Rüstempaşa Bedesteni esnafı,  bu konudan bir hayli dertli… Çabuk kırılan bir özelliğe sahip söz konusu taşın Oltu taşı ürünlerinde kullanılması  sektördeki itibari da zedeledi. Oltu taşı işletmecisi Abdulkerim Demirci, Oltu taşı esnafının yaşadığı sıkıntılarla ilgili değerlendirmede bulundu. Demirci, “Sektörde iki türlü sorun var bir bizden kaynaklı olanlar, ikincisi de dışarıdan gelenler… Bizden kaynaklı olan sebep şöyle; memleketimizde çıkan taşa bir türlü sahip olamadık. Bu taş başka bir vilayette olsa bu sektörü zirveye taşırlardı. Biz de biraz da popülizm var. Günü kurtarma çabasındayız. Oltu taşı işletmeciliği bir günlük işletme değildir. Biz kısa vadede para kazanmanın yollarını arıyoruz” dedi. Ticari ahlak ve etiğin önemine dikkati çeken Demirci, bazı Oltu taşı esnafının sırf ucuz diye Rus taşından yapılan ürünleri tercih ettiğini, bunun da doğru bir anlayış olmadığını belirtti.

“Rus taşı bizi mahvetti”

Demirci, Oltu taşı tesbihi ve takılarda kullanılan Rus taşının sektörü önemli ölçüde etkilediğini kaydetti. Oltu taşı ustası Demirci, “Rus taşının taşla alakası yoktur. Değerli değildir. Bazı iş yerlerinde halen Rus taşından yapılan ürünler satılıyor Oltu taşı denilerek.. Rus taşı uygulaması kendi taşımızın kıymetini azalttı. Dışarıdan gelen turistler ürünün Oltu taşı mı yoksa Rus taşı mı olduğunu soruyor sürekli…  Erzurum’a Oltu taşı tesbih ya da bir başka ürünü almaya gelen bir kişiye Rus taşından yapılanlar satılıyor. Bu tutum şehrin itibarını zedeliyor. Rus taşı Oltu taşını öldürdü” diye konuştu. Demirci, Rus taşının bavul ticaretiyle Türkiye’ye getirildiği bu uygulamanın halen daha sürdüğünü bildirdi.

Meslek örgütlerini göreve çağırdı

Bir başka Oltu taşı işletmecisi İlhami Anşin de, sektörün kay kaybettiğini öne sürdü. Rüstempaşa Bedesteni esnafının birer dert küpü olduğunu anımsatan Anşin, “Sektörümüzde sorun çok. İşsizlik hat safhada. Sorunların en büyüğü Rus taşının Oltu taşı diye satılmasıdır. Rus taşını piyasaya bilerek sürdüler. Oltu taşının özgün yapısı ve değeri, Rus taşının satışı nedeniyle adeta dibe vurdu. Bu işin sıkı takip edilmesi lazım. Meslek örgütleri bu konuya bir an evvel çözüm sunmalı. Erzurum’da Rus taşı ürünlerin satımına izin verilmemeli” şeklinde konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.