Erzurum Haber

Erzurumlu kadınlardan sert cevap

Erzurumlu kadınlardan sert cevap
521 Kez
17 Aralık 2012 - 11:49

Erzurumlu kadınlar, özel bir TV kanalında yayınlanan “Bugün ne Giysem” isimli programda Erzurumlu Nene Hatun’a hakaret edildiğini öne sürerek TV kanalı ve program yapımcılarına sert tepki gösterdi.
Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Zekiye Çomaklı, özel bir kanalda yayınlanan “Bu Gün Ne Giysem” programında yarışmacıya ”Buraya Nene Hatun gibi gelemezsin” diyerek çıkışan Hakan Akkaya’ya sert tepki gösterdi. Nene Hatun’un tarihe 93 harbi olarak da geçen 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı sırasında daha yaşını doldurmamış bebeğini ve savaşta yaralanan ölüm döşeğindeki kardeşini bırakıp, Erzurum’daki Aziziye Tabyası’nın savunulmasında kahramanca çarpışarak tarihe adını yazdırdığını ifade eden Çomaklı, “Şimdi herkes, ‘Hakan Akkaya isimli şahsın özür dilemesi sağlanmalıdır’ diye düşünüyor. Fakat biz, özellikle 93 Harbi’nde Ermenilerden zulüm görmüş bir memleketin, Erzurumlu Nene Hatun’un torunları olarak, yaşadığı coğrafyanın tarihini bilmeyen, kendilerine ekmek veren bu kapının insanına o zulmü yaşatan milletin torunlarından olan ve eline fırsat geçtiğinde kinini kusmaya çalışan bir zavallının özrünü istemiyoruz, kabul etmiyoruz. Kabul edersek bu yapıdaki kişiler adam yerine konulduklarını zannederek, kendilerine övünç payı çıkarırlar. Yalnız bu tip insanlara bu fırsatları veren TV kanalını şiddetle kınıyoruz” diye konuştu. Çomaklı açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Aslen Kütahyalı olan Muhammed Sait Ören isimli duyarlı bir avukat kardeşimiz Nisan ayının sonlarında, ‘Bugün ne giysem’ isimli programda, Hakan Akkaya denilen şahsiyet, programa katılan yarışmacının kıyafetini eleştirmek için ‘buraya nene hatun gibi gelemezsin’ diye sözler sarf ettiğini dinlemiş ve ‘Erzurumlulardan bir tepki gelmediğini görünce, tarihi değerimize saygısızlık yapıldığını yazarak Başbakanlık İletişim Merkezi’ne şikayet etmiş ve Hakan Akkaya hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunulmasını istemiş.
Bu şikayet, sadece Bülent Arınç ve RTÜK’e gönderilmiş. RTÜK de bu program hakkında daha önce iki kere para cezası verildiğine dair matbu bir evrak göndermiş. Bu durum ta Nisan ayı sonlarında meydana gelmiş ve nihayet Aralık ayında ortaya çıkmış.
Bundan önce de yine kendini bilmez bir şahıs Erzurum kadınına dil uzatmış haddini aşan bir yazı yazmıştı. Anlaşılan o ki; yüce bir dine ve millete mensup Anadolu kadınları onlara hitap etmiyor, edemez de. Bir gün kendi ailelerini yazsalar da nereden geldiklerini ve asaletlerini görsek. Hal ve hareketleri ile birer zavallı oldukları anlaşılan bu garibanlara, Erzurum’un bu yurdun hem kilidi hem anahtarı olan bir şehir olduğunu, kendini bilmez kişilerin ağzına alacakları bir yer olmadığını hatırlatarak şöyle sesleniyoruz ‘Sadece Ama Sadece Kendinizi Bilmiyorsanız Bile Haddinizi Bilin, Boyunuzu Aşan Haltlar Yemeyin.’”

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.