Erzurum Haber

Çin heyeti inceleme yapıyor

Çin heyeti inceleme yapıyor
409 Kez
15 Nisan 2015 - 14:24

Erzurum/zirve2000 Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in her fırsatta dile getirdiği Erzurum’da yatırım olanakları, uluslararası firmaların da dikkatini Erzurum’a çekmeye başladı. Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü desteğin sağlandığı yatırımcılar, hayvancılık, enerji, turizm, tarım gibi sektörlerde yatırım yapmak için Erzurum’a geliyorlar.
Yatırımcıya önemli fırsatlar sunan Erzurum’da, enerji sektöründeki yatırım imkanlarını araştırmak için iş adamlarından oluşan Çin heyeti incelemelerde bulunuyor. Dünya enerji sektörünün en büyükleri arasında yer alan Power China’nın yöneticileri, Erzurum’da enerji sektöründeki yatırım imkanlarını araştırıyorlar.
Erzurum’un alternatif enerji kaynaklarıyla kesintisiz enerjiye kavuşmasını hedefleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in projesi, Çinli iş adamlarını Erzurum’da yatırım olanaklarını araştırmaya sevketti. Güneş enerjisi, doğalgaz, rüzgar ve diğer enerji kaynaklarıyla alternatifli enerji sistemi geliştirmek için Erzurum’da bulunan proje heyetini ağırlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen, yap işlet devret modeliyle Erzurum’da ısınma, aydınlanma ve sanayinin ihtiyacı olan enerji sisteminin alternatif kaynaklarla kesintisiz ve daha ucuza elde etmenin yollarını aradıklarını belirtti. Enerji alanında her türlü teknolojik gelişmeyi takip ederek Erzurum’a kazandırmaya kararlı olduğunu belirten Başkan Sekmen, Erzurum’da yaşamı daha huzurlu ve konforlu hale getirmek için alt yapıda reform niteliğindeki değişimlerin gerçekleştirileceğini söyledi.
Çinli heyette yer alan Power China’nın Genel Müdürü Mr Wang Lingfang, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in misafirperverliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, gerçekleştirilmek istenen projenin mevcut teknolojik imkanlarla mümkün olduğunu, Erzurum’da bu projenin hayata geçirilmesiyle onlarca yıllık enerji sorununun çözüme kavuşabileceğini belirterek Büyükşehir Belediye Başkanı ve heyetini Çin’de ağırlamak istediklerini ifade etti.
Çin heyeti ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde Erzurum’un 50 yıllık enerji master planı hazırlanacak. Proje kapsamında ayrıca Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’deki belediyeler arasında en büyük güneş enerji santralinin kurulması hedefleniyor.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.