Erzurum Haber

Bilirkişi raporu savcılığa ulaştı

Bilirkişi raporu savcılığa ulaştı
776 Kez
14 Ocak 2013 - 10:36

Erzurum Büyükşehir Belediyesinde geçtiğimiz Ekim ayında ortaya çıkan sahte tapu vurgunun bilirkişi ön raporu Cumhuriyet Savcılığına ulaştı. Ön raporda ödemelerin ve düzenlenen evrakların Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken tarafından imzalandığı ortaya çıktı. Üç inşaat mühendisi ile bir Fen bilirkişisinin hazırladığı ön raporda arsaların değerinin üzerinde hesaplandığına da yer verildi. Sahte belgelere imzayı Deniz Köken atmış

Geçtiğimiz Ekim ayında Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçüklerin Cumhuriyet Savcılığına başvurması ile ortaya çıkan sahte tapu yolsuzluğunda bilirkişi ön raporunu tamamladı. Raporda ilginç detaylar yer aldı. Sahte tapularlarla Belediyeyi milyonlarca lira dolandıran şahıslara yer verilmezken, ödemelerde Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken’in imza attığı ortaya çıktı. 3 İnşaat Mühendisi ve bir Fen bilirkişi uzmanın hazırladığı 60 sayfalık raporda ödemelerin kimlerin adına yapıldığının tespiti ve banka hareketlerinin görülmesi için ikinci bir bilirkişi raporu istenmesi tavsiye edildi.

Raporda ayrıca sahte tapularda Erzurum Büyükşehir Belediyesi  İmar ve Şehircilik Daire Başkanı U.Deveci, Toplu Konut ve Gecekondu Şube Müdürü. A.Sekmen, İnşaat Teknikeri E.Güngör ve Tekniker Ressam  İ.Aksu’nun da İller Bankası Tedarik uygulama Daire Başkanlığına gönderilen tüm resmi evraklarda parafları olduğu anlaşıldı. Yapılan kamulaştırmalarda Encümen kararının alındığı belirtilen raporda kamulaştırılan arsaların bedelinin üzerinde hesaplandığı ve üst rakamlardan ödeme yapıldığı tespit edilmiş.

Bilirkişilerin incelediği konular

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılı tarafından yapılan soruşturma kapsamında bilirkişilere hazırlatılan raporda; yolsuzluk yapıldığı iddia edilen kamulaştırma bölgeleri, hazırlanan evraklar, kamulaştırmaya konu olan taşınmazların tapu kayıtlarının gerçeğe uygun olup olmadığı, m2 başına belirlenen birim fiyatın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Bayındırlık) tarafından belirlenen değerlere göre uygun tespit edilip edilmediği, bunun sonucunda belirlenen enkaz bedelinin usul yasaya uygun olup olmadığı, Kamulaştırılması yapılarak enkaz bedeli ödenen binaların gerçekten var olup olmadığının uydu ve fotoğraflar ile veya mahalleyle bizzat gidip muhtar veya ihtiyar heyeti ile görüşülerek belirlenmesi, mahalle sakinleri ile görüşülerek yapının cinsi, sınıfı ve kat adedinin tespit edilmesi araştırıldı.

Ayrıca bilirkişi heyeti, kamulaştırma dosyaları içerisinde bulunması gereken zorunlu belgeler ile bu belgelerin ilgili tapu müdürlüğünden alınan tapu kayıtları ile karşılaştırarak, adına kamulaştırma yapılarak ödeme yapılan kişiye ait olup olmadığını, tapu kayıtlarındaki encümen kararları  belgelerinin birbiri ile uyuşup uyuşmadığını, tapuların gerçeği yansıtıp yansıtmadığını araştırdı.

Sahte tapu senedi yapmışlar

Yapılan incelemelerde gerçeğe aykırı olarak tanzim edilen tapu senetlerinin söz konusu bu kamulaştırma kapsamında yaralan ve rıza-i olarak tapu devri yapılan, sonrasında ilgili tapu müdürlüğünden alınan gerçek tapu senetlerinin fotokopi yöntemi ile çoğaltılarak, üzerinde bulunan mahalle, ada, parsel, pafta, satış bedeli,cilt, sıra,tarih, sayfa numaraları ve mühür kısmında değişiklikler yapıldığı ve gerçeğe aykırı tapu senedi düzenlendiği tespit edildi.

Milyonlarca lira para ödenmiş

Yapılan inceleme ve araştırmalarda gerçeğe aykırı olarak sahte tapu senetleri düzenlenerek isimleri TC numaraları ve banka hesapları tespit edilen şahıslara 2.638.409.65 TL tutarında para ödemesi yapıldığı belirlendi. Raporda,” toplan 2.638.409.65 TL hesaplanan  bu kamulaştırma bedellerine yönelik olarak kamulaştırma özlük dosyalarının ve kamulaştırma evraklarının olmadığından, bu taşınmazlara ait yapı, kat adedi, yapı sınıfı ve yapı bedellerinin, arsa yüzölçümünün nasıl ve ne kadar alınarak yapıldığı bilinememektedir” denildi.

Gerçek hak sahipleri dava edecek

Sahte tapu vurgunu Hasanibasri, Emirşeyh, Mehdiefendi, Sultanmelik mahallerinde yapıldı. Gerçek hak sahiplerinin bu gelişmeden haberi olmadığı ve tapu da ki isimlerle Belediyedeki hak sahiplerinin isminin hiçbir şekilde çakışmadığına açıkça yer verilen Raporda, bazı tapu senetlerinde Belediye yetkililerin imzası olmadan yalnızca Belediye teknikerlerinin imzası ile işlem görüldüğüne dikkat çekildi.

Aradan bu kadar zaman geçmesine rağmen hala iddianamesi hazırlanmayan Belediye Tapu vurgununda banka hareketlerinin yer alacağı bilirkişi raporunun gelmesi beklenecek. Kimlere ne kadar ödendiği ortaya çıkacak. Arsalarının satıldığını savcılıktan öğrenen gerçek hak sahipleri ise Belediyeye ye ayrı dava açmaya hazırlanıyor. Yolsuzluğa ilişkin nasıl bir yol izlendiği ve kimlerin dolandırıcılarla iş birliği yaptığı Savcılığın hazırlayacağı iddianame ortaya koyacak.

Olay nasıl gelişmişti

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kamulaştırma Şube Müdürlüğü’nde yapılan usulsüz ödeme, Başkan Ahmet Küçükler’in titiz araştırmaları sonucu ortaya çıkarılmıştı.Geçtiğimiz yılın Ekim ayında Başkan Küçükler, görevliler hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.
Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı kamulaştırma çalışmalarında hayali ödemeler yapıldığını bir ihbar üzerine tespit eden Başkan Küçükler, dosyaları bizzat incelemeye almış,  Kamulaştırma Şube Müdürlüğü görevlisinin usulsüz ödeme yaptığını tespit ederek, konuyu Teftiş Kurulu’na taşımıştı. Teftiş Kurulu’nda yapılan incelemede ve alınan ifadelerde hayali tapular karşılığında ödemeler yapıldığı ve belediyenin zarara uğratıldığı ortaya çıktı.
Başkan Küçükler, Kamulaştırma Şubesi’nde usulsüz ödemeler yapıldığının tespit edilmesi üzerine Erzurum Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.