Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

Amacının dışına çıktı

Amacının dışına çıktı
10 Temmuz 2013 - 11:40

Türkiye Matbaacılar Federasyonu Konsey Başkanı Hikmet Karaca, Gezi parkı protestolarının amacını dışına çıktığı belirterek, “Gezi parkının gazı çıktı” dedi.
Başlangıçta demokratik bir tepki olarak ortaya çıkan gezi parkı protesto hareketini fırsat bilen bazı marjinal grupların kişi ve kamu mallarına zarar vermek, buna bağlı gelişen olayları saptırmak başlangıçta masumane bir istek olarak ortaya çıkan ağaç katliamına karşı gelişen protestoların amacının dışına taşımak suretiyle eylemlerine devam ettiğini dile getiren Başkan Karaca, “Yeniden düzenlenerek dün açılışı yapılan gezi parkının tekrar işgal edilmesi ve aynı senaryonun tekrar edilmek istenmesi Türkiye’nin büyük bir kesiminin tepkisini toplamıştır. Demokratik bir olgunlukla yapılması gereken protestoların, sivil duyarlılığı olan halkın dışında, düzen karşıtı olan bazı suç odakları sosyal medya üzerinden çok çabuk organize olarak örgütlenmek suretiyle halkı galeyana getirmeye çalışmaları, halkımızın bu oyuna fazla itibar etmemesi bu odakları daha da hırslandırmakta, direnişlerini devam ettirmeye çalışmaları iyi niyetli olmadıklarını açıkça ortaya koymaktadır” diye konuştu.
Tepki ve protestoların İstanbul dışına da taşınarak, hemen hemen tüm yurtta hayatı etkileyecek boyutlara ulaştığını dile getiren Karaca daha sonra şunları kaydetti; “Gezi parkında başlayan, sürecin iyi yönetilememesi sebebiyle muhalefetin de tahrikiyle, illegal örgütlerin öncülüğünde ülke geneline yayılan protestoların yön değiştirdiği, olayın gezi parkı ağaçlarının kesilmesi gerekçesine dayanan eylemler olmaktan çıkarak, bu defa başta Başbakan olmak üzere iktidara ve uygulamalarına duyulan tepkiye dönüşmüştür.
Süreçte, görevi kamu düzenini korumak için müdahale etmesi gereken polis; demokratik haklar için alanlara çıkanlara orantısız ve aşırı güç kullanıyormuş gibi gösterilerek taraf toplamaya çalışmışlarıdır.
Eğitim, kültür ve sosyal alanda kardeşliği, dostluğu ve birliği sağlayacak tarihi, kültürel, bilimsel ve manevi bir eğitimin zaruretine ihtiyaç duyulmuştur. Olayların gelişi böyle yetişmiş bir nesle zamankinden daha çok ihtiyacımızın olduğu kesindir.”

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.