Erzurum Haber

4 bin dönüm arazinin tahsisi durduruldu

4 bin dönüm arazinin tahsisi durduruldu
562 Kez
31 Temmuz 2013 - 9:50

Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün onayıyla Erzurum Teknik Üniversitesi’ne tahsis edilen 4 bin dönümlük araziyle ilgili Danıştay 10’uncu Dairesi kararını verdi. Danıştay, arazinin yüksek verimli tarım arazisi olması sebebiyle tahsisin yürütmesini durdurdu.

Furkan NEHRİ / ERZURUM

YÖK tarafından 2010 yılında kurulan Erzurum Teknik Üniversitesi’ne kampus alanı için Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne ait yaklaşık 4 bin dönüm arazi tahsis edildi. Valilik ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün onayıyla yapılan tahsise Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi itirazda bulundu. Sonuç alınamayınca devreye giren TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, `yürütmenin durdurulması` ve `iptali` talebiyle 2011 Kasım ayında Danıştay’a müracaat etti.

Erzurum’dan yapılan itirazlara rağmen ETÜ, bölgede kampus inşaatına başladı. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası’nın talebini görüşen Danıştay 10’uncu Dairesi, kararını açıkladı. Danıştay, Ziraat Mühendisleri Odası’nı haklı bularak arazi tahsisinin yürütmesini durdurdu. Konuyla ilgili kararın hem Ziraat Mühendisleri Odası’na hem de ETÜ Rektörlüğü’ne gönderildiği açıklandı. Kararın ardından ETÜ Rektörlüğü’nün itirazda bulunma hakkı bulunduğu açıklandı.

Danıştay 10’uncu Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararını değerlendiren Ziraat Mühendisleri Odası Erzurum Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Adem Yavuz Sönmez, “Erzurum Teknik Üniversitesinin kurulma kararı ne kadar doğru ve doyurucu bir adım olmuşsa kurulacağı yerin seçimi kararı ise bir o kadar isabetsiz, düşüncesiz ve yersiz bir karar olmuştur. Bu gün teknik bakışı bir kenara bıraktığımızda dahi bu kararın ne kadar yersiz olduğu aşikar ortadadır. Nitekim yapılan araştırmalarda da ilimiz sakinleri de aynı kanıyı taşımaktadır.

Teknik boyutta ise karar daha önce birçok defa belirtmiş olduğumuz gibi tamamen bir doğa katliamı ve tarımsal arazi işgalidir. Yine daha önce belirtildiği gibi alternatif alanlar olmasına karşı Erzurum Ovasının can damarı konumunda olan 1. Sınıf tarım arazilerinin ve sulak alanların Üniversite yerleşkesi olarak seçilmesi ilimize vurulabilecek darbelerin en ağırı olmuştur. Çünkü şu anda üzerine basılıp geçilen basit bir neşen gibi görünen bu toprak parçalarının yokluğunu ileriki nesiller daha cefalı anlayacaktır” dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası Erzurum Şubesi olarak uyarılarına rağmen karardan dönülmediğini belirten Sönmez, “Gelişen süreçte malumunuz olduğu gibi Odamız yasal yollara başvurmuş ve konuyu idari mahkemesine taşımıştır. Fakat bu mahkemeye yapılan itirazlarda sonuçsuz kalmıştır. Bunun üzerine Danıştay’a itiraz yapılmıştır. Danıştay 10. Dairesinin almış olduğu kararla itiraz yerinde görülmüş ve yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir.

İlimiz ve tarımımız açısından son derece hayırlı olacağına inandığımız bu sevindirici kararın devamında tahsisin iptal edilmesini ve arazinin tarımsal amacın dışına çıkarılmaması kararının da gelmesini ümit ediyoruz” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.