Erzurum Haber

300 sporcu mücadele verecek

300 sporcu mücadele verecek
412 Kez
20 Mart 2013 - 10:36

Türkiye Üniversiteler Buz Hokeyi Şampiyonası Erzurum’da başladı. 5 gün sürecek olan şampiyonaya katılan 14 üniversite takımı kozlarını Buz Arena’da paylaşacak. Buz sporlarının merkezi haline gelen Erzurum çok önemli bir organizasyona daha ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 300 sporcu ve antrenörün katıldığı Türkiye Üniversiteler Buz Hokeyi Şampiyonası Palandöken ilçesindeki 2000’lik Buz Pateni Salonu’nda başladı. 14 üniversite takımının şampiyonluk için mücadele edeceği müsabakalarda 6 da bayan takımı yer alıyor.

Törenle başladı

Erzurum’un ev sahipliği yapacağı Üniversitelerarası Buz Hokeyi Şampiyonası, yapılan açılış töreni ile başladı. Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Asbaşkanı Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, Erzurum’un 2 yıl önce Dünya Üniversite Sporlarına ev sahipliği yaptığını hatırlatarak, “Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’ndan en güzellerinden birini gerçekleştirmiş bir şehirdir. Atatürk Üniversitesi spor oyunlarına üstün başarılarla ev sahipliği yapmıştır. Bu şampiyonanın da üstün bir başarıyla geçeceğine inanıyoruz”dedi.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Hikmet Koçak ise;  Türkiye’nin güzide üniversitelerinden gelen değerli sporcuları ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Üniversiteler bölümleri gereği fen,sağlık,kültür,spor ve diğer bölümlerde hem kendi aralarında bir yarış içerisinde hem de  Türkiye’yi temsil etmek durumundadırlar” diye konuştu.

Erzurum Vali Yardımcısı Özgür Arslan da Erzurum’un üniversite oyunlarına ev sahipliği yaparak Avrupa ve Dünyada olumlu bir hava estirdiğini, Erzurum’un bu organizasyonlarla dostluğu ve ev sahipliğini göstermeye devam edeceğini ifade etti.

Açılış törenine Erzurum Vali Yardımcısı Özgür Arslan, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Asbaşkanı Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak,Rektör  Yardımcısı Prof.Dr.Samih Diyarbakır, ile Türkiye genelinden 14 üniversitenin buz hokeyi takımı katıldı. Rektör Koçak, şampiyonaya katılan takım temsilcilerine katılımlarından dolayı plaket verdi.

Şampiyonun 23 Mart’ta belirleneceği müsabakaların ilk gününde Gazi ile Hacettepe Üniversiteleri erkek takımları İstanbul ve Bilkent Üniversitelerinin bayan takımları karşı karşıya geldi. Bir hayli çekişmeli ve tempolu geçen müsabakalara halkın ilgi göstermemesi dikkat çekti. Açılış maçında karşılaşan Gazi Üniversitesi, Hacattepe Üniversitesi’ni 28-1 yendi.

İKİZLERİN MÜCADELESİ

Şampiyonanın en dikkat çeken sporcuları da çift yumurta ikizleri Ramazan ve Ahmet Karaca oldu. Ankara’da Buzun Aslanları takımında forma giyen Ramazan ve Ahmet Karaca, Erzurum’daki şampiyona da karşı karşıya geldi.

Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Meslek Yüksekokulu 3’üncü sınıf öğrencisi olan Ramazan Karaca (23), Gazi Üniversitesi’nin aynı bölümünde okuyan ikiz kardeşi Ahmet Karaca ile finalde karşılaşmayı istediğini söyledi. 5 yıldır buz hokeyi yaptıklarını söyleyen Ramazan Karaca, “Kardeşimle birinci ligde aynı takımda oynuyoruz ama burada iki rakibiz ve birbirimize üstünlüğümüzü göstermek istiyoruz. Bu nedenle takımlarımızın final oynaması için büyük bir mücadele vereceğiz” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.