Erzurum Haber

3 yılda 3 kişi öldü

3 yılda 3 kişi öldü
364 Kez
15 Mayıs 2013 - 10:20

Son 3 yılda 3 kişiyi öldüren katil ayılar baharla birlikte bölge insanı için tehdit oluşturmaya başladı. Pazaryolu ilçesinde çayırda otlayan atını ahıra götürmek isteyen Mahmut Öztürk, ayı saldırısına uğradı. Ağır yaralanan Öztürk, ambulansla Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

 

Bu arada 1999-2009 yılları arasında ayılar bölgede 90 kez hayvanlara zarar veren saldırılar gerçekleştirirken, 60 defa da insanları hedef seçti. 10 yılda iki kişinin hayatını kaybettiği Erzurum’da son üç yılda ise 3 kişi ayı saldırılarında can verdi. Saldırılarda 6 kişi yaralanırken, 40 koyun telef oldu.

 

Salih TEKİN / Erzurum

Baharla birlikte kış uykularından uyanan ayılar bölge insanı için tehdit oluşturmaya başladı. Pazaryolu ilçesine bağlı Kumaşkaya Köyünde ayı saldırısına uğrayan muhtar Mahmut Öztürk ağır yaralandı.  Köyü Muhtarı Mahmut Öztürk, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Olay önceki gün akşam saatlerinde Kumaşkaya Köyü’nde meydana geldi. Çayırda otlayan atını ahıra almak için evden çıkan evli ve 3 çocuk babası köy muhtarı Mahmut Öztürk, aniden karşısına çıkan ayının saldırısına uğradı. Muhtar Öztürk, “Kurtarın beni” diye bağırarak yardım istedi. Tesadüfen olay yerinden geçen iki köylü Öztürk’ün sesini duyarak yardıma koştu. Bu sırada ayı da kaçtı. Köylülerin otomobille Pazaryolu Devlet Hastanesi’ne götürdüğü Öztürk, buradaki ilk müdahalenin ardından ambulansla Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Yoğun Bakım Servisi’nde tedavisi süren Mahmut Öztürk’ün hayati tehlikesinin devam ettiği bildirildi.

Komşularından gelen telefonla acı olayı öğrendiğini söyleyen Muhtar Öztürk’ün eşi Kudret Öztürk, “Aç ayılar yüzünden evimizden dışarı çıkamıyoruz. Kocam, atı getirmeye gitti, az daha canından olacaktı. Köylüler sesini duymasaydı, belki de ayı onu öldürecekti” dedi.

Saldırılar Bakanlık kayıtlarında

Erzurum’un özellikle İspir ve Pazaryolu ilçelerinde insanları tehdit eden ayı saldırıları Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın kayıtlarında da yeraldı. Arşivlerdeki kayıtlara göre 1999-2009 yıllarında 90 ayı zararı vakası meydana geldi. Saldırılarda ayıların tarım ve hayvanlara zarar verdiği belirlendi. 10 yıllık süreçte karşılaşılan insan saldırısı vakası ise 16. Bu olaylardan sadece 2’sinin ölümle sonuçlandığı belirlendi.

3 yılda 3 kişi öldü

Pazaryolu ilçesine komşu İspir ilçesinde 2010’da referandum için sandık başkanı olarak görev yapacak olan Çatakbahçe Köyü imamı 29 yaşındaki Özer Bakır, köyden başka bir köye giderken yolda bir ayının saldırısı sonucu hayatını kaybetmişti. İspir’in Yeşilyurt Köyü’nde 31 Ağustos 2011’de bahçeye dut toplamaya çıkan İspir Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Yılmaz (54) ve komşusu Niyese Yılmaz’ı (60) da ayıların saldırısı sonucu yaşamlarını yitirmişti. Ayrıca Hasan Kaçar da ayı saldırısında yaralanmıştı.

Yine üç yıl içerisinde Erzurum’un Aziziye, Pazaryolu, Oltu ve İspir ilçelerinde ayılar 6 saldırı gerçekleştirdi. Saldırılardan 7 kişi yaralı olarak kurtulmayı başarırken, sadece İspir’in Mesutlu köyünde 40 koyun telef oldu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.