Erzurum Haber

2 kişiye nakledildi

2 kişiye nakledildi
400 Kez
27 Haziran 2014 - 11:11

Tokat’ın Turhal ilçesinde beyin ölümü gerçekleşen kadının bağışlanan organları, nakil bekleyen iki hastaya yetiştirilmek için jet ambulansla Erzurum’a getirildi.
Tokat’ın Turhal ilçesinde, beyin kanaması geçiren Semiha Uyar’ın Uyar’ın 3 gün süren yaşam mücadelesi sonucu doktorlar beyin ölümünün gerçekleştiğini bildirdi. Kanada’dan üzücü haberi alarak Turhal’a gelen kadının oğlu Sait Uyar, doktorların girişimi sonucu annesinin organlarını bağışlamaya karar verdi. Türkiye Organ ve Doku Bilgi Sistemi’ne organ bağışının bildirilmesi sonucu Erzurum Atatürk Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’nde uzman bir ekip Sağlık Bakanlığı 112 Acil Yardım Helikopteri ile Tokat’a gitti. Turhal Kazova Devlet Hastanesi ameliyathanesinde yaklaşık 4 saat süren operasyon sonucu yaşlı kadının böbrekleri ve karaciğeri alındı. Böbreklerden birisi ambulansla Samsun’a gönderilirken, diğer böbrek ile karaciğer ise jet ambulansla Erzurum’a getirildi. Jet ambulans gece saat 01.00 Erzurum Havalimanına iniş yaptı. Adeta zamanla yarışan ekip, organları Atatürk Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’ne getirerek organ nakli bekleyen iki hastaya hiç vakit kaybetmeden nakletti.
Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, Türkiye’ye örnek olabilecek önemli bir bağışta bulunulduğunun altını çizdi. Aydınlı, toplumda organ bağışının yaygınlaşmasını arzu ettiklerini ifade ederek, “Şuan 25 bin böbrek bekleyen, 2 bin karaciğer bekleyen hasta var. Bu organın tek bir kaynağı var o da insan. Sadece insandan alabiliyoruz biz bunu. Onun için Türkiye’ye örnek bir davranışta bulundular. Gerçekten bu insanların eli öpülecek insanlar olduğunu düşünüyorum” dedi.
Atatürk Üniversitesi Organ ve Doku Nakli Erzurum Bölge Koordinatörü Fatih Kacıroğlu da, “65 yaşında bir bayan hasta Tokat’ta beyin kanaması geçirmiş. Ailesi organlarının kullanılmasına müsaade etti. Daha sonra süreç başladı, hızlı bir şekilde. Bakanlığımızın bütün imkanlarını kullandık. Buradan giderken ekibimiz ambulans helikopter kullandı ve oraya gittiler. Orada çıkarımlarını yaptıktan sonra geri dönüp bir böbrek ve bir karaciğeri Erzurum’daki hastalarımıza takmak üzere jet ambulansla getirdi. İnşallah iki yeni hastaya şifa olacak. Bu önemli devletimizin büyüklüğünü göstermek için önemli bir hadise. Tokat’ta vefat eden bir hastanın organlarıyla Erzurum’da can bulan iki insandan bahsediyoruz ve organ bağışına bizim toplumumuz istenilen düzeyde destek vermiyor. Nakil ameliyatlarında dünyanın en iyi ülkelerinden biriyiz. Ne yazık ki organ bağışı hususunda da dünyanın en geri ülkelerinden biriyiz. Yarın size de organ lazım olabileceğini düşünerek beyin ölümü gerçekleşenlerin organlarının bağışlanması konusunda destek bekliyoruz” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.