Erzurum Haber

981 Kez
30 Eylül 2013 - 16:56

Her başarılı işadamı gibi elbette onunda öyküsü ilginç. Artvin’in Arhavi İlçesinde doğmuş ancak İstanbul’da yetişmiş olan MNG Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nazif Günal‘ın çalışma hayatı, 1965 yılında inşaat şantiyelerinde usta olarak görev almasıyla başlıyor ve taşeronluğa kadar uzanıyor. 1971 yılında girdiği üniversite sınavında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliğini kazanması ile yaşamı aynı sektörde fakat tamamen farklı bir biçimde şekilleniyor. Bir bir hedeflerine doğru ilerleyen Mehmet Nazif Günal, isminin baş harflerini kullanarak kurduğu MNG Holding ile 20’nin üzerinde şirketin sahibi olmuş. Erzurumlular bu ismi Terminal Caddesine yapacağı konutlarla duysa da, dünya onun adını Amerika’da yayınlanan iş dergisi Forbes’in 2011’in “En Zengin 100 Türk” listesinde 450 milyon TL kişisel servetiyle 97. sırada yer alması ile tanıdı. Türkiye’nin turizm cenneti illerinde, yıldızlı otellerin de sahibi olan Mehmet Nazif Günal’la Erzurum MNG inşaatın ofisinde biraya geldik. Biz sorduk, o cevapladı, o sordu biz yanıtladık.

MNG Holding’i soracak olursak, soru çok. Ben hemen Erzurum’a lafı getireyim, neden Erzurum?

Erzurum benim yabancı olduğum bir yer değil zaten. Arhavi doğumluyum. Ama Erzurum’da 1964 yıllarında inşaat yapmıştım ve bir süre kalmıştım. Bir daha yolumuz Erzurum’a düşmedi. Başbakan, işadamı ve siyasiler ile birlikte bende 2011 Erzurum Dünya Üniversite Kış Oyunları açılış törenine gelmiştim. O gün siyasiler, katılımcı tüm işadamlarına bu şehre yatırım yapın çağrısında bulundular. Bizde bunu görev saydık ve içinde yaşam alanı olan bir proje yapmaya karar verdik. Bugün Erzurum’dayız.

Başbakanın sürekli böyle   bir söylemi var zaten!

Başbakan sadece Erzurum için demiyor. Tüm Anadolu’ya gidin yatırım yapın diyor. Ama bizim için Erzurum’un yeri farklıydı ve burada yatırım yapmayı uygun gördük. Terminal Caddesi’nde içinde tüm modern çağın gereksinimlerinin bulunduğu konutlar yapıyoruz. Bu konutlar değil Erzurum da, Anadolu’da ilk olacak. Tam bir yaşam alanı içinde alış veriş merkezi, spor salonları, eğlence merkezi, çocuk eğitim alanları ve Selimiye Camii’nin bir eşini buraya inşa edeceği. 750 kişi aynı anda ibadet yapabilecek. Emin olun burada asla para kazanmayı hedeflemiyoruz. Amacımız şehre bir değer katmak, iz bırakmak, hepsi bu. Ama bunu yaparken de tabiî ki zarar etmek istemiyoruz. Masrafını çıkarırsa kar sayacağız. Erzurum’da doğunun en büyük AVM’sini yapıyoruz. Banka kredisi kullandık, tabiî ki burada yatırımı kurtarmamız lazım ama aynı istek konutlar için geçerli değil. Konuttan kar asla beklemiyorum.

İş dünyası hükümetin açıklayacağı demokratikleşme paketini bekliyor. Ne kada teşvik çıkarsa çıksın, eğer yatırım bölgesinde güvenlik yoksa hiçbir yatırım da olmaz. Terör biter kalkınma başlar.

Erzurum’da yapacağınız konutlar için elbette bir fizibilite çalışması yapılmıştır. Fiyatlar alıcıya fazla geliyor sanırım.

Evet, öyle bir durum var. Ben düşünüyordum ki, konutların tanıtımı yapılır yapılmaz hepsi satılacak. Çünkü başka yerlerde hep böyle oldu. Erzurum’da şu ana kadar 75 daire sattık, şaşırdım. Fiyatlar yüksek bulunuyormuş oysa. Aksine en uygun konutlarımız Erzurum’da. Biz bu konutlardan başta da dediğim gibi kar beklemiyoruz. Eğer konuttan kar bekleyecekseniz, burada konut yapmazsınız, sadece burada değil Ankara’da, İzmir’de değil, İstanbul’da yaparsınız ancak orası para kazandırır. Yoksa Erzurum’da konut para kazandırmaz. Erzurum’da yapılacak olan konutlarımızda yok yok. Sadece konut yapmıyoruz. Erkeklere ayrı bayanlara ayrı yüzme ve spor salonlarımız, çocuklar için eğitim merkezlerimiz var. Ve yapılan dairelerde birinci sınıf malzeme kullanıyoruz, elbette bunların bir fiyatı olacak. Şunu da eklemek isterim ki, bu fiyatlar tanıtım fiyatları, proje ilerledikçe elbette fiyatlar artacak, eminim ki proje tamamlanana kadar bütün daireler satılacak.

Erzurum’u bir günde olsa gezme imkanı buldunuz. Nasıl bir şehir gördünüz?

Fazla gezme imkanım olmadı, bir iki yerini gördüm ama Erzurum havalimanına iner inmez tertemiz bir hava ile karşılaştım. Şahane, çok hoşuma gitti. Ben farklı yerler ve insanlarla tanışmayı çok seviyorum. Benim için Erzurum çok büyük değişiklik oldu. Sürekli gelmek isteyeceğim bir yer. Zaten gönül bağım vardı. Büyük değişiklikler görüyorum, sadece Erzurum’un için değil. Tüm Anadolu’da hareketlenme var. Bakın, Türkiye’de hep belirli iller bugüne kadar kalkındı, bu bölgeler bir şekilde göz ardı edildi. Oysa şimdi artık yatırımlar yavaş yavaş bu bölgelere kayıyor. Güçlü bir Türkiye için vatanın her yanı aynı derecede kalkınması lazım. Bugün Erzurum ‘a MNG geldi, yarın daha başka firmalar gelecek. Buralarda kaynak çok, arazi burada, ham madde var, burada her şeyden önce su var.

Erzurum’a karşı farlı duygularım var .Asla para kazanmak için burada değilim.

Yatırımcının bu bölgelere gelmesi için ne yapmak lazım, nasıl bir tavsiyeniz olur?

Bakın bizim yaptığımız işler genellikle yurtdışı bağlantılı. Dünyanın dört bir tarafında yatırımlarımız var. Şuan da İstanbul’a üçüncü havalimanını ben ve iki arkadaşımız beraber yapacağız. Bu nedenle dünyadaki örneklerini görmek için çok ülke gezdik, gittiğimiz her yerde farklı insanlar tanıdık. Gördük ki en büyük teşvik güvenlik. Kendinizi güvende hissetmediğiniz bir şehirde başarılı olamazsınız. Güneydoğu ve Doğu Anadolu’nun önündeki en büyük engel terördür. Siz bu bölge için inanılmaz teşviklerde koysanız, ciddi bir yatırımcı güvenliğin olmadığı hiçbir yere gelmez. Yıllar önce Irak hükümeti beni davet etti. Havaalanında Neçirvan Barzani beni karşıladı, kırmızı halılar serdiler. Ama sürekli silahlı adamlarla gezmek zorunda kaldık ve bu çok rahatsız eden bir durumdu, ben o an kararımı verdim. Hiçbir arkadaşımı ateşe atamazdım, paradan daha değerli şeyler var. Bölgedeki güvenlik sorunu çözülmeden hiçbir işadamı büyük yatırımlar yapmaz. Batıdaki algı, her şehir için aynıdır. Doğu demek, terör bölgesi demek, öyle biliniyor. Bu bakımdan Başbakan’ın açıklayacağı demokratikleşme ve çözüm süreci paketi çok önemli. Eğer beklenen olumlu gelişme olursa çok ciddi yatırımcılar yüzünü bu bölgelere dönmek zorunda kalacak. Bu bakımdan ben Anadolu için çok umutluyum.

MNG Holding aynı zamanda turizm alanında da söz sahibi. Erzurum’da turizmde iddialı kentler arasına girmek istiyor, bu anlamda bir yatırımınız olacak mı?

Aslında bizin en önemli yatırımlarımız turizm alanında. Otel zincirlerimiz var, yurt içi ve yurtdışında. Turizm başka bir dünya. Erzurum Palandöken’de kaç otel var bilmiyorum ama Palandöken’e yatırım yapanların çok memnun olmadıklarını duydum. Düşünün, Uludağ’da sayısız otel var. Bizimde otellerimiz var diye biliyorum orda ve hala talep var, niye yatırımcı kazanıyor. Antalya’ya, Bodrum’a, Uludağ’a her yıl yerli yabancı milyonlar akıyor. Tabiî ki yatırımcı memnun olacak. Çalışma arkadaşlarımla Erzurum’a gelince otel yapalım ısrarında bulundular. Sanıyorum şehir oteli az sayıda bulunuyormuş. Bizimde Terminal Caddesi’nde MNG konutlarını inşa ettiğimiz alanda bir kısım arazimiz vardı, oraya otel yapmaya karar verdik. MNG markası olan WOW zincir otellerinin bir eşini de Erzurum’a yapmaya karar verdim. Şehir oteli konseptinde hizmet verecek oteli kendimiz işleteceğiz. Yüzümüzü Erzurum’a döndük, çok da mutluyum. Ne güzel, geliriz temiz hava alırız, çağ kebap yeriz. Yeni insanlar tanırız. Bana göre ne olursa olsun, çok zengin olun, en üst seviyede kariyer sahibi olun, önemli olan insan olmak, insan kalabilmektir. Arabistan, Afrika, Amerika ya da Çin her yeri gördük, aklınızda ne kaldı derseniz, bende size, ‘tanıdığım insanlar’ derim. Koskoca dünyada bir insan bir diğerine benzemiyor. Yeryüzünde en makbul şey insanoğlu, evren bile onlar için yaratılmış.

Bu hep böyle olmuştur, Erzurum’da, yabancı bir yatırımcıya hep şaşı bakmışızdır. Hatırlıyorum Murat Dedeman Palandöken’e yatırım yaptığında da aynı muhalefet söylemler devreye girmiş, koca dağ kelepir fiyatına Dedeman’a satıldı denmişti. Oysa Erzurum’u tercih ettiği için bu markalara, sahiplerine teşekkür etmemiz gerekirken, bu yolu tercih etmiştik. ‘Dedeman geldiği için bugün Palandöken var’ dersek asla riya etmemiş oluruz. Mehmet beyi dinlerken dikkat ettim, her lafını dikkatle seçip düşünerek konuştu. Yanlış anlaşılmamak için çok ince eleyip, sık dokuduğu her halinde belli oluyordu. Oysa bu şehre hiçbir şekilde yatırım yapmaya mecburiyeti yoktu. Türkiye’nin sayılı firmalarından biri bu şehre yatırım yapacak ise bizim ona ancak teşekkürümüz olur. Yolun çok başında olan Erzurum’da, biz istersek daha da güzel şeyler olacak. MNG’nin yaptığı bu yatırımlar diğer işadamları için bir model olacak. Kısıtlı vaktine rağmen sorularımızı içtenlikle cevaplayan Mehmet Nazif Günal’a sonsuz sevgilerimizi sunup, yatırımları için teşekkür ediyorum.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.