DOLAR 28,9807 % 0.28
EURO 31,5779 % 0.24
STERLIN 36,6543 % 0.34
FRANG 33,1467 % 0.41
ALTIN 1.899,68 % 0,53
BITCOIN 1.105.372 1.246
zirve2000 TÜM YAZILARI

EN İDEAL KENT ERZURUM

Yayınlanma Tarihi : Google News
EN İDEAL KENT ERZURUM

Erzurum/zirve2000 WhatsApp’ın dayatma kararlarının ardından Türkiye, ülkenin veri güvenliğini sağlamak için kritik bir adım atmaya hazırlanıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın fizibilite çalışmalarını sürdürdüğü ‘Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi’ için düğmeye basıldı. İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, kurulacak olan merkez için en ideal şartlara uygun kentin Erzurum olacağını söyledi.

Cihat İNCESU / PUSULA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının hayata geçireceği Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi ile Türkiye’nin verilerinin Türkiye’de kalması sağlanacak.

Kamunun stratejik kurumlarındaki verilerin depolanması için ‘çok gizli’ bir merkez kurulacak. Türkiye’nin yurtdışında olan verileri ülkeye getirilerek, hiçbir saldırıdan etkilenmeyecek şekilde inşa edilecek tesiste korunacak. Yer altında inşa edilecek ‘Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi’ ile kritik devlet kurumlarında bulunan hayati öneme sahip ulusal veriler yedeklenecek. Yüksek güvenlikli stratejik merkez sayesinde savaş, doğal afet, siber saldırı gibi olağanüstü koşullar da dahi, kamu kurumları arasında ulusal veri akışı ve iletişimin kesintiye uğramadan çalışmasını sağlayacak. Sistemler nükleer, elektromanyetik saldırılarda bile kesintiye uğramayacak.

Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi ile her biri kendi veri merkezini kurmuş veya kuracak olan kurumların ayrı ayrı harcama yapmasının da önüne geçilecek. Tek noktadan yönetimin sağlanması ile siber güvenlik tehditleri önlenebilecek ve bilgi güvenliği bakımından güçlü bir altyapı oluşturulacak. WhatsApp’ın keyfi uygulamalarının ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, fizibilite çalışmalarını hızlandırdı.

Uluslararası standartlarda bir veri merkezi için kolları sıvayan Hükümet, Türkiye’nin en kritik tesisini inşa edecek.

En ideal il Erzurum

İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, kurulacak olan merkez için en ideal şartlara uygun kentin Erzurum olacağını söyledi. Konuyu Meclise taşıyan Cinisli, “ Kritik devlet kurumlarımıza ait yurt dışında saklanan stratejik ulusal verilerimizin yedeklenip korunması, şüphesiz ki hayati önem arz etmektedir. Projelendirme aşamasında olduğunu memnuniyetle öğrendiğimiz Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi’nin kuruluş yeri olarak hem iklim şartları, hem lojistik imkânları, hem Atatürk ve Erzurum Teknik Üniversitelerinin bulunması hem de yetişmiş insan kaynağı ile memleketim olan Erzurum olmasını teklif ederim. Uzun zamandır şehrim Erzurum için ideal olduğunu savunduğum bu projenin ülkemizde geç dahi olsa gerçekleştiriliyor olmasından memnuniyet duyuyorum. Tarih boyunca vatanını cansiperane korumuş hemşehrilerimin bu türde projeleri layıkı ile gerçekleştireceğini ifade etmek istiyorum” dedi.

Tesisin Erzurum’da kurulması için Meclise önerge sunacağını belirten Cinisli, “ Böyle büyük ve stratejik bir merkeze Dadaşlar sahip çıkacaktır. Bölgemiz istenilen iklim ve güvenlik şartlarına sahiptir. Erzurum teknoloji ve bilişim üssü olarak var olan prestijli ismini yükseltecektir” ifadelerini kullandı.