Erzurum Haber

Ziraat Fakültesi öğretim görevlileri karşı çıktı

Ziraat Fakültesi öğretim görevlileri karşı çıktı
712 Kez
28 Ağustos 2013 - 11:13

Bu araziler torunlarımızın emaneti

Erzurum Teknik Üniversitesi’nin yaptırdığı ve Danıştay tarafından durdurulan kampus alanına Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri tarafından da tepki geldi. Bölgenin çok ciddi tarımsal araştırmalarının yürütüldüğü alanların betonlaşmaması gerektiğini söyleyen Prof.Dr.Atilla Dursun, halkın buna izin vermemesi gerektiğini bildirdi.

Furkan NEHRİ/ERZURUM

Erzurum’un gündeminden düşmeyen Erzurum Teknik Üniversitesi’nin kampus alanıyla ilgili tartışmalara Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim görevlileri de katıldı.

Son olarak Danıştay kararı ile Erzurum Havalimanı yolu üzerindeki inşaatların durdurulduğu ETÜ kampus alanında tarımsal araştırmaların yapıldığını söyleyen öğretim görevlileri, 4 nolu araştırma alanında Avrupa Birliği projelerinin de sürdüğünü söylediler.

Konu ile ilgili olarak konuşan Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr.Ertan Yıldırım, bu arazilerin torunlarımızın emaneti olduğunu söyleyerek duruma tepki gösterdi. Yıldırım, “ETÜ’ye devredilen araştırma alanlarında onlarca öğrenci hem yüksek lisans, hem de tezlerini yapıyor. Bu alanda gerek TÜBİTAK, gerekse AB projeleri yürütülmektedir. Burada TÜBİTAK denemesi olarak lahana yetiştiriyoruz. Ayrıca laboratuar çalışmaları yapılıyor. Bu araziler bizim değil, torunlarımızın bize emanetidir. Atalarımız tarım arazilerini hep bize bırakmışlar, kendileri dağlık alanlarda yaşamışlardır. Ovalara kimse inşaat kurmamıştır. Ovalar birinci derece tarım arazileridir. Sadece şu anı düşünmememiz gerekiyor, çocuklarımız torunlarımızın da ne yapacaklarını düşünmeliyiz. Mevcut arazide birçok öğrenci eğitim ve araştırmalarını yapmaktadırlar” diye konuştu.

“Dar alanda da üniversite kurulabilir”

Erzurum’un üniversite kenti olması gerektiğini söyleyen  Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof.Dr.Atilla Dursun’da, yer seçiminin çok yanlış olduğunu ifade etti. Bir üniversite kurulması için bir binanın yeterli olduğunu söyleyen Dursun, “Bizim 6 nolu tarım deneme alanımız ETÜ’ye verildi. Danıştay  durdurdu ama ne olacağı belli değil. Ümit ederiz ki bu verimli araziler heba olmaz. Tabi şehre üniversite kurulması çok önemli. Değil bir üniversite 3-4 üniversiteyi hak eden bir şehirdir. Erzurum eğitim kenti olmalı. Fakat tarım alanının üniversiteye verilmesi doğru değildir. Gelecek nesillerin beslenmeleri açısından bu alanların kaybedilmemesi gerekiyor. Dünyada artık üniversiteler dikey büyüyorlar. Çok dar bir alanda rahatlıkla üniversite kurulabilir” dedi.

“Burada tarım her zaman yapıldı”

ETÜ’nün aldığı arazilerde tarım yapılmadığı iddialarını da yanıtlayan Prof.Dr.Dursun, söylentilerin tamamen gerçek dışı olduğunu söyledi. Dursun, “Bazıları burada tarım yapılmadığını iddia ediyorlar. Halbuki geçen yıl bir çok araştırmamız ETÜ’ye verilen 6 nolu kuyuda gerçekleşti. Bu yıl orada deneme kuramadık ve alan boş duruyor. Bölgedeki tüm alanlar tarım alanı olarak kullanılıyordu. Bu alanların boş bırakıldığına dair söylemler doğru değildir. Bu alanlar hep kullanıldı. Ben 1997 yılından beri bu alanlarda deneme kuran birisi olarak birçok araştırma yürüttüm. Bir çok yüksek lisans tezi bitirildi” şeklinde konuştu.

“Bölgede karpuz yetişiyorsa bu alanlar sayesinde”

Doğu Anadolu Bölgesi için ETÜ’ye devredilen arazilerde şimdiye kadar çok ciddi araştırmaların yürütüldüğünü söyleyen Dursun, şu an yetiştirilen bir çok ürünün ilk çıkış noktalarının da yine buralar olduğunu ifade etti. Dursun, “Burada yapılan araştırmalar ile Doğu Anadolu Bölgesi için çok ciddi araştırmalar neticelendi. Bölge bugün kırmızı lahana, brokoli, karpuz, kavun üretilebiliyor ise bu araştırmaların neticesinde bunlar ortaya çıkmıştır. Bu alanda da çerezlik kabak projesi gerçekleşiyor. Bu çalışmalar bölge için çok çok önemlidir. Buralarda bölge için farklı tarım çalışmaları da yapılıyor. Bölge için çok uygun olan Alabaş meyvesini de burada deniyoruz. ETÜ’nün inşaat alanlarında da bu üretimler yapılabilir” dedi.

“Betonlaşmaya halk karşı çıkmalı”

Tarım arazilerinin betonlaşmaması gerektiğini söyleyen Prof.Dr.Atilla Dursun, halkın bu duruma ortak tepki vermesi gerektiğini söyledi. Sivil toplum kuruluşlarının da ETÜ’ye tepki vermesi gerektiğini söyleyen Dursun, ETÜ’nün Erzurum için çok ciddi faydaları olacağını belirterek şöyle konuştu;

“Bu alanların betonlaşmasına Erzurum halkı izin vermemelidir. Dünyada üniversiteler dikey büyüyor yatay değil. Üniversite her yere kurulabilir. Atatürk Üniversite bu güne kadar tarıma çok ciddi katkılar sunmuştur. ETÜ’nün de çok ciddi katkılar sunacağına eminim. Fakat tarım alanlarını üniversiteye açmanın anlamı yok. Üniversitenin kurulabileceği alanlar çok. Erzurum’da sivil toplum kuruluşları bu konuya yeterince duyarlılık göstermedi. Sadece Ziraat Mühendisleri Odası ve Ziraat Fakültesi’nin bu olayı savunması doğru olmaz. Herkesin destek vermesi gerekir.”

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.