Erzurum Haber

Zam zam zam…

Zam zam zam…
449 Kez
27 Haziran 2014 - 11:08

Ramazan, özellikle gıda ürünlerinde gerçekleşen zamlarla geldi-çattı. Fındık ve cevize yüzde yüze yakın bir zam yapılırken, kiraz 3 liradan 7 liraya yükseldi. Ramazan pidesinin fiyatı 1,8 lira oldu. et, sebze ve hurma fiyatları yerinde kaldı.

Furkan NEHRİ – Ayşe Nur BAYRAM / ERZURUM
Ramazan ayının gelmesiyle birlikte piyasalarda canlandı. Erzurum ve çevre illerinde esnaf ve sanatkârlar odaları son yapılan zamları değerlendirirken, vatandaşlar özellikle meyve ve kuruyemişteki zamlara isyan etti.
İftar sofralarının vazgeçilmezi kadayıf dolmaları için bu sene vatandaşlar fındık ve ceviz yerine alternatif ürün aramaya başladı. Geçtiğimiz Ramazanda kilosu 15 liradan satılan fındığın fiyatı 30 liraya yükselirken, kilosu 20 liraya satılan ceviz ise 35-40 liradan alıcı bekliyor. Kuru gıdalarla birlikte kadayıfa da zam yapıldı. Una yapılan zam nedeniyle geçtiğimiz yıl 5 liraya satılan kadayıf, bu Ramazan tezgâhlarda 5,5 liraya müşteriye sunulacak. Zamlardan en çok etkilenenler ise fiyat artırmayan lokantacılar oldu.
Kuru meyve cep yakıyor
Ramazan aylarında satış patlaması yaşayan hurmalarda ise herhangi bir zam yapılmadı. Geçtiğimiz yılla hemen hemen aynı fiyata satılan hurmalar geldikleri bölgeye göre fiyat değişikliği gösterebiliyor. Medine Hurması 30 lira, Kudüs Hurması 35 liradan satışa sunulurken, vatandaşlar kilosu 7 lira olan İran Hurması’nı tercih ediyor. Ramazan hoşaflarında kullanılan kuru meyvelerin fiyatının ise bu sene yaşanan don olaylarından arttığı ileri sürüldü. Kuru gıda zam şampiyonları arasına girdi. Özellikle Malatya’da yaşanan aşırı yağmur ve don olayları nedeniyle kayısı üretiminde ciddi bir azalma olması ve bu sebeple zamlanması vatandaşın cebini yaktı. Geçtiğimiz yıllarda 4,5 liraya satışa sunulan kuru kayısılar bu yıl 9 liradan başlayarak 20 liraya kadar çıkabiliyor.
Ramazan pidesine 30 kuruş zam
Fırıncılar Odası tarafından Ramazan pidelerinin fiyatları da 1 lira 80 kuruş olarak belirlendi. Geçen Ramazan’a oranla 30 kuruş artan pideler, 400 gram olarak sofralara gelecek. Yapılan zamların un fiyatlarına bağlayan Erzurum Fırıncılar Odası Başkanı Remzi Keteci, yaptığı açıklamada İstanbul ve Ankara’yı örnek vererek durumun normal olduğunu söyledi. Keteci, “Ramazan pidesinin gramında hiçbir değişiklik yapılmadı. Geçen sene 400 gramı 1 lira 50 kuruş olan pidenin fiyatı, bu sene 1 lira 80 kuruş oldu. Una yapılan zam ekmek fiyatlarını etkilediği gibi, pide fiyatlarını da etkiledi. Bu zam tüm Türkiye genelinde yaşandı. Ankara ve İstanbul’da 300 gram pide 1 lira 50 kuruştan satılırken bizim zam oranlarımız gayet normal. Ramazan ayında yumurtalı pide isteyen müşterilerde, fırınlardan nasıl talep ederse o şekilde alabilecek. Bunun fiyatları da 2,5 liraya kadar çıkabilecek” dedi.
Ramazanda ete zam yok
Geçtiğimiz yıllarda Ramazan aylarında sürekli artış gösteren ete bu yıl daha erken zam geldi. Kilosu 24 liradan satılan kırmızı et için , bu yıl Ramazan ayı içinde herhangi bir zammın beklenmediği öğrenildi. Kasaplar Odası Başkanı Kenan Ejder yaptığı açıklamada vatandaşlarında cebini düşündüklerini bu nedenle Ramazan ayında zammın olmayacağını ancak sonrasında durumun belli olmadığını ifade etti. Ejder, “Erzurum’da Ramazan ayı dolayısıyla kırmızı etin kilosunu 24 liradan satacağız. Zaten yakın zamanda bir zam gelmişti. Bunun üzerine Ramazan diye ek bir zam yapmak istemedik. Ancak Ramazan sonrası zam olma ihtimali var. Biz borsaya tabi kuruluşlarız. Borsaya göre zam bekliyoruz. Eğer devlet yetkilileri gerekli tedbirle alırsa etin fiyatı Ramazan’dan sonra 18 liraya kadar düşebilir” diye konuştu.
Zam şampiyonu kiraz
Ülke genelinde yaşanan don olayları nedeniyle meyve fiyatlarında yüzde yüzlük fiyat artışı yaşandı. Hemen hemen tüm meyvelerde artış yaşanırken şampiyonluk ise 3 lirayken 7 liraya satılan kiraza kaldı. Yaşanan zamların Ramazan dolayısı ile olmadığını, yaşanan don olayları nedeniyle ürünlerin çok az olduğunu ifade eden Erzurum Seyyar Satıcılar ve Pazarcılar Odası Başkanı İskender Aktepe, vatandaşlara hassas olmaları noktasında uyardı. Aktepe şöyle konuştu; “Vatandaşlarımız bu Ramazanda biraz daha duyarlı olmasını istiyoruz. Küçük esnaf kan ağlıyor. Bazı zamanlarda evlerine götürecek ekmek parası bile kazanamıyorlar. Vatandaşlarımızın bu mübarek ayda biraz daha bilinçli olup manavlardan, pazarcılardan, fırınlardan, sütçüden, peynirciden alışveriş yapmalarını bekliyoruz. Esnaf kardeşlerimiz de müşterileri ile arayı iyi tutacaklar. Ramazan geldi diye fiyatlarda aşırı zamma gitmeyecekler.”
Tel kadayıf 5,5 lira
Unun zamlanmasından kadayıf imalatçıları da etkilendi. Ramazan ayının olmazsa olmazlarından tel kadayıf bu yıl kilosu 5,5 liradan satışa sunulacak. İmalathane çalışanı Şeref Kul, kadayıf fiyatlarının en az 3 yıl değişmeyeceğini söyledi. Kul, “Geçen sene kadayıfın kilosu 5 lira iken bu sene una yapılan zam elbette bizleri de etkiledi. Eskiden 45 liradan aldığımız unu şu an 64 liradan alıyoruz. 50 kuruşluk bir zam yaptık. Önümüzdeki 3 yıl içinde kadayıfa kolay kolay zam gelmeyecek. Yapılan zam çok vatandaşları çok etkilemedi. Ramazan ayına yaklaştığımız bu günlerde vatandaşlarımız tarafından elbette bir rağbet var. Diğer illere göre kıyasladığımız zaman bu kalitede kadayıf bulunmadığı için, özellikle misafirlerimiz tarafından yoğun bir talep var” dedi.
Lokantalar zamma tepkili
İftar yemekleri için hazırlıklara başlayan kentteki lokantalar ise yapılan zamlara tepki gösteriyor. Özellikle ete yapılan zam nedeniyle zorlandıklarını ifade eden lokantacılar, yemeklerine zam yapmayacaklarını duyurdu. Lokanta işletme sahibi Yasin Aydın, şöyle konuştu; “ Yapılan zamlar bizleri olumsuz yönde etkiledi. Bu duruma karşı bizler zam yapamıyoruz. İnşallah bundan sonra zam beklemiyoruz, düşüş olsun istiyoruz” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.