Erzurum Haber

Yüze 17 maaş zammı

Yüze 17 maaş zammı
524 Kez
26 Mayıs 2015 - 10:08

Erzurum/zirve2000 Hizmet İş Sendikası Erzurum Şubesi ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi belediye işçilerinin sosyal haklarının yanı sıra maaşlarına iyileştirme yapılması amacıyla bir araya geldi. Yapılan görüşmeler sonucu Hizmet İş Sendikasına bağlı 471 belediye işçisine yüzde 17 maaş zammı kararlaştırıldı.
Salih ÇELEBİ / ERZURUM
Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Hizmet İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Büyükşehir Belediyesi Başkanlık makamında gerçekleşen sözleşme törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hizmet İş Sendikası Erzurum Şube Başkanı Erol Aksakal, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Büyükşehi Belediye Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitçi, Erzurum Su ve Kanalizasyon İdare Başkanı Mevlüt Vural, Hizmet İş Sendikası Şube Sekreteri Fikret Göğdemir katıdı.
Yapılan toplu iş sözleşmesi ile birlikte ESKİ’de 235, Büyükşehir Belediyesi’nde görev alan 236 kadrolu personele sosyal haklarında iyileştirme ve 2017 yılına kadar maaş ücretlerine yüzde 17 zam yapılması kararlaştırıldı. Maaş zammının dışında ile ilk kez gıda alışveriş kartı (Ticket) uygulamasına da geçildi. İşçilere her ay 200 TL değerinde alışveriş kartı verilecek.
Törende konu ile ilgili açıklama yapan Hizmet İş Sendikası Erzurum Şube Başkanı Erol Aksakal, Hizmet İş Sendikası ile Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan görüşmelerin olumlu neticelenmesi sonucunda Hizmet İş Sendikası’na bağlı 471 belediye işçisine 2017 yılına kadar geçerli yüzde 17 oranında maaş zammına karar verildiğini söyledi. Belediye işçilerinin toplumsal hizmet verdiğine dikkat çeken Aksakal, gerçekleşen toplu iş sözleşmesinin hayırlara vesile olmasını temenni etti. Aksakal, “Büyükşehir Belediyesi ile yapmış olduğumuz görüşmeler hem işçilerimiz hem bizim için olumlu neticelendi. Sonuç olarak sendikamıza bağlı 471 işçimize yüzde 17 zam kararlaştırdık. Bu konuda emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanımıza, ekibime ve işçi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah diğer belediyelerde bulunan işçilerimize de yaptığımız görüşmeler sonucu güzel sonuçlar elde edeceğiz” şeklinde konuştu
“EMEĞİN HAKKI TEŞEKKÜR İLE ÖDENMEZ”
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de, sendikal faaliyetleri desteklediğini belirterek, “Emeğin hakkı teşekkür ile ödenmez” dedi. Belediyeye ait kadrolarda çalışan her işçinin büyük özveri ile çalıştığını ve bu haklarının ödenmesi gerektiğini dile getiren Sekmen, şuana kadar gösterdikleri hassasiyetleri bu sözleşmeden sonrada devam ettireceklerini ifade etti. Sekmen, “Bizler bugüne kadar nasıl ki işçilerimizi kolladıysak bundan sonra da aynı hassasiyetimizi sürdüreceğiz. 471 işçimize yıllık yüzde 17 oranında zam verdik. Belediye olarak kasamıza giren her kuruşun en adil şekilde harcanmasına özen gösteriyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana işçilerimizin maaşını, ikramiyelerini ve sigorta primlerini düzenli ödedik. Kasamızda kalan parayla da hizmet ürettik. Prensibimiz gereği çalışanlarımızın haklarını alın terleri kurumadan ödemek gider hanemizin ilk sırasında bulunmaktadır. Şehrimize beraber yaptığımız hizmetlerde önemli katkıları olan işçilerimizin sevinçte ve kederde her zaman yanındayız. Hizmet İş Sendikası ile yaptığımız sözleşme hem belediyemiz hem de işçilerimiz ve onların ailelerine hayırlı, uğurlu olsun” şeklinde konuştu.
“SENDİKA ZORUNLULUKTUR”
Öte yandan Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, günümüzde zorunluluk olduğunu ve tüm işçilerin bu düşünce ile hareket etmelerini istedi. Sendikanın korkulacak bir kurum olmadığına dikkat çeken Arslan, Büyükşehir Belediyesi’nin sendikaya bağlı işçilere verdiği yüzde 17’lik zamdan ötürü teşekkür etti. Arslan “Sendikacı değilseniz yoksunuz, bizim için değil işveren için yoksunuz. Keyfi uygulamalar, işten atmalar, fazla çalıştırmalar, tazminatsız, mesaisiz çalıştırmalar hepsinin örnekleri var. Sendikalı olmak bütün bunları reddetmektir, bütün bunlara karşı direnmektir. Bütün bunlara karşı ben varım demektir. İşte sendikalı olmanın ne anlama geldiğini bugün hepimiz görüyoruz” ifadelerini kullandı.
Yapılan konuşmaların ardından Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile birlikte toplu iş sözleşmesini imzaladı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.