Erzurum Haber

Yurt dışından talep var ama…

Yurt dışından talep var ama…
480 Kez
10 Haziran 2013 - 11:00

Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bülent Aydınlı, anlamlı bir çağrıda bulundu. Aydınlı, “Küçük bir düzenleme ile hayat kurtarıp sağlık turizmini canlandırabiliriz’ dedi.

Yurt dışından Türkiye’ye nakil yaptırmak için gelmek isteyenler, maddi imkânsızlıklar sebebi ile yaşamlarını yitiriyor. Türkiye’deki sağlık hizmetlerinden Yurt dışında ki hastaların faydalanması için yeni bir düzenleme yapılması gerektiğinin altını çizen Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bülent Aydınlı, “ Bir karaciğer nakli 100 bin lira, böbrek nakli ise 40 bin lira ücretle gerçekleştirilebiliyor. Yine ücret talep edilebilir ancak kurumlara inisiyatifler verilerek indirim uygulanabilir. Bu sayede sağlık turizmi de canlanmış olur” dedi.

Yurt dışından talep var ama…

Yurt içinden ve yurt dışından gelen böbrek ve karaciğer nakil ameliyatları ile birçok noktada isminden bahsettirmeyi başaran Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi’nin Müdürü Doç.Dr.Bülent Aydın’lı, Yurt dışından nakil için gelmeye talip olan birçok hasta bulunduğunu ancak bu hastaların çoğunun maddi imkânsızlıklar sebebi ile hayatlarını kaybettiğini belirtti. Türkiye’de ki sağlık turizminin can kazanması gerektiğini ifade eden Aydınlı, nakil için istenen para tutarlarının aşağı çekilebileceğini veya kurumlara inisiyatifler verilerek indirimler yapılabileceğini söyledi. Aydınlı, “Türk vatandaşları için organ naklin masrafları sigorta veya yeşil kartlarından karşılanabiliyor. Bizim söylemek istediğimiz olay, özellikle Türk Cumhuriyetlerinde ki insanların maddi güçleri yok. Türkî Cumhuriyetlerinden iki hasta bize ulaşarak karaciğer nakli yaptırmak istedi. Biz de maddi açıdan olması gereken tutarı kendilerine ilettik. Bu iki hasta para biriktiremediği için nakilleri gerçekleştirilemedi. Oradan tedavi için gelen hastalardan öğrendiğimiz kadarı ile bu iki gencecik insan, hayatlarını kaybetmiş. 26 yaşlarındaki iki hasta, paraları olmadığı için nakillerini gerçekleştiremedi ve hayatlarını kaybetti. Yani orada inanılmaz bir hastalık riski var. Özellikle Hepatit B çok yaygın. Bunların başında Azerbaycan geliyor. Bu yüzdende siroz hastalığı oldukça sık rastlanıyor. Nakil bekleyen bir sürü hasta var. Devlet yine maddi bir bedel koysun ama ‘kurum kendi inisiyatifini kullanarak yüzde 50’ye varan indirimler yapabilir’ derse, hem o hastaları kurtarmış oluruz hem de sağlık turizmini canlandırmış oluruz. Böyle bir alternatif sunulabilir ve 50 lira ücretle karaciğer nakli yapabilirsek, oldukça fazla hasta Türkiye’de tedavisini yaptırabilir. Böylece dış Ülkelerden gelen insanlar sağlık turizmini canlandırmış olur’’ dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.