Erzurum Haber - 19 Ocak 2019, Cumartesi

Yerel gösteri yaptılar

12 Şubat 2018, 13:03
Yerel gösteri yaptılar

Erzurum/zirve2000 1948 yılında bağımsızlığını kazanan Sri Lanka, Erzurum’da Milli Gün Resepsiyonu düzenledi. Sri Lanka Halk Dansları Topluluğunun gösteri yaptığı gecede Erzurum Bar ekibi sahne aldı.
Salih TEKİN
Bağımsızlığının 70’inci yılını kutlayan Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti, Erzurum’da Ulusal Gün resepsiyonu düzenledi. Sri Lanka Halk Dansları Topluluğunun renk kattığı kutlamada sahne alan Erzurum Bar ekibi büyük ilgi gördü.
Uzun yıllar İngiltere sömürgesi altında kaldıktan sonra 4 Şubat 1948 yılında bağımsızlığına kavuşan Sri Lanka’nın milli günü için düzenlenen program Palandöken Kayak Merkezi’ndeki Polat Otel’de yapıldı. Sri Lanka Büyükelçisi Pakeer Mohideen Amza ile Erzurum Fahri Başkonsolosu Fatih Yücelik’in ev sahipliği yaptığı törene Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Saim Özakalın ve çok sayıda davetli katıldı. Her iki ülkenin milli marşlarının çalındığı törende konuşan Sri Lanka’nın Erzurum Fahri Başkonsolosu Fatih Yücelik, “Erzurum, Ankara, İzmir, Trabzon ve Adana’da içeride ve dışarıda bu tür programları gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bizler bu ilişkilere yön verip kardeşlik, hoşgörü içinde birbirimize aynı boy aynası ve göz hizasından baktıkça insanlara kalben daha yakın olacağız. Çünkü bizler ülkelerin eşitliğini ve özgürlüğünü tanıyan onlara saygı duyan ilişkileri kurmak üzere kurulmuş bir ülkeyiz” dedi.
Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Saim Özakalın ile Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu’nun selamlama konuşması yaptığı milli gün resepsiyonunda konuşan Sri Lanka Büyükelçisi Pakeer Mohideen Amza, ülkesinin 4 Şubat 1948 yılında bağımsızlığını hatırlattı.
Ülkesi ile Türkiye arasındaki ilişkilerin tarihi kökleri bulunduğunu ifade eden Amza, konuşmasında şunları ifade etti:
“İlişkilerimiz tarihe dayalıdır. Çünkü daha bağımsız olmadığımız dönemde Osmanlı İmparatorluğu 84 yıl ve modern Türkiye’de kurulmasından 59 yıl önce Sri Lanka’ya fahri konsolos atamıştır. İki ülke coğrafi açıdan uzak olsa da karşılıklı samimiyete dayanan ilişkileri korumakta olup birçok alanda iş birliği yapmamıza engel olmamıştır. İki ülke uluslararası toplumu ilgilendiren konularda daima yan yana dayanışma içinde olmuştur.”
Türkiye ile Sri Lanka’nın arasındaki ilişkilerin artarak devam edeceğini belirten Amza, ticaret, yatırım, turizm ile çeşitli sektörlerde mevcut ilişkilerini daha yukarılara taşınacağını kaydetti.
Konuşmaların ardından Başkonsolos Yücelik, Büyükelçi Amza’ya hediye verdi. Milli gün resepsiyonunda Sri Lanka Halk Dansları Topluluğu sahne aldı. Gruplar halinde kendi ülkelerinin danslarını sahneleyen sanatçılar davetlilerden büyük ilgi gördü.
Milli Gün Resepsiyonu’nda Erzurum Bar ekibi de gösteri yaptı. Hançer Barı ve diğer bazı oyunları sahneleyen Bar ekibini Sri Lanka’nın dans ekibi de ilgiyle izledi.

Yerel gösteri yaptılar Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*