Erzurum Haber

Yeni müftü Karslı…

Yeni müftü Karslı…
513 Kez
08 Temmuz 2013 - 11:12

İl Müftülerine yönelik 3’lü kararname ile 7 ilin müftüsü görevden alınırken, 16 ilin müftüsü değişti. Ankara’ya ise yeni müftü ataması yapılmadı. Doğu Anadolu Bölgesi’nde de bazı illerin müftüleri değişti.
Başbakan Yardımcılığı’na bağlı Diyanet İşleri Başkanlığı bazı illerin müftülerini görevden alırken, bazı illere ise yeni müftü atadı ve değişiklik yaptı.
İl Müftülerine yönelik 3’lü atama kararnamesine göre, Ankara İl Müftüsü Mustafa Hakkı Özer, Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, Artvin İl Müftüsü Kamil Ceyhan, Erzurum İl Müftüsü Yakup Arslan, Sinop İl Müftüsü Ahmet Faruk Kuluş, Sivas İl Müftüsü Yusuf Şahin ve Yalova İl Müftüsü Muhittin Sarıkaya başka bir göreve atanmak üzere bu görevlerinden alındılar.
Kararnamede diğer illerin müftü atamaları ise şu şekilde: “Adıyaman İl Müftülüğüne Bitlis İl Müftüsü İmran Kılıç, Erzurum İl Müftülüğüne Niğde İl Müftüsü Hasan Çınar, Niğde İl Müftülüğüne Denizli İl Müftüsü Alaaddin Gürpınar, Denizli İl Müftülüğüne Trabzon İl Müftüsü Veysel Çakı, Yalova İl Müftülüğüne Kütahya İl Müftüsü Mustafa Üskülüplü, Bilecik İl Müftülüğüne Giresun İl Müftüsü Necati Akkuş, Afyonkarahisar İl Müftülüğüne Erzincan İl Müftüsü Burhan İşliyen, Erzincan İl Müftülüğüne Ardahan İl Müftüsü Galip Akın, Giresun İl Müftülüğüne Muhittin Oral, Ardahan İl Müftülüğüne Aytekin Yılmaz, Sinop İl Müftülüğüne Mustafa Erkan, Hatay İl Müftülüğüne Hamdi Kavillioğlu, Trabzon İl Müftülüğüne Keramettin Demir, Artvin İl Müftülüğüne Kemal Uçkun, Sivas İl Müftülüğüne Recep Şükrü Balkan ve Bitlis İl Müftülüğüne Abdulkerim Akbaba”.

Erzurum Müftüsü Hasan Çınar kimdir

1962 yılında Kars’ta doğdu. İlkokulu Kars’ta, İmam-Hatip Lisesi’ni ise Kayseri’de bitirdi. 1981 yılında girdiği Erzurum Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nin adının İlahiyat Fakültesi olarak değişmesiyle, 1986 yılında İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı Üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Tefsir dalında yüksek lisansını üniversiteden hocası Prof.Dr.Nasuhi Ünal Karaaslan’ ın danışmanlığında tamamladı.

1980 yılında başladığı görevine, 1981–1987 yılları arasında Müezzin Kayyım, İmam-Hatip ve Murakıp olarak, 1987–1989 yılları arasında Vaiz olarak devam etmekte iken bu yıllarda kısa dönem olarak askerlik vazifesini İzmir’de yerine getirdi. 1989 – 2005 yılları arasında İlçe Müftülüğü görevini ifa etti ve 15.08.2005 tarihinde Köln Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliği’ne atandı. Erzurum’da değişik Hoca Efendilerden özel olarak Arapça, Belağat, Mantık, Münazara, Kelam, Hadis, Tefsir, Fıkıh, Feraiz vb. dersler aldı.

Yurtdışı görevinden sonra 13.08.2009 tarihinde İnegöl İlçe Müftüsü olarak görevine başladı. Arapça, İngilizce ve Almanca bilen Hasan Çınar, 5 çocuk babası olup 24.02.2011 tarihli ve 27856 sayılı Resmî Gazete yayımlanan üçlü kararname ile atandığı Niğde İl Müftülüğü görevine 30.03.2011 tarihinde başladı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.