Erzurum Haber

Yeni bir hayat bekliyor

Yeni bir hayat bekliyor
375 Kez
23 Mayıs 2013 - 11:15

Emrah AKKAYA/ERZURUM

Sağlık Bakanlığı’na ait 3 ayrı helikopter ambulansla aktarmalı olarak Erzurum’a getirilen böbreğin nakledildiği Ağrılı 28 yaşındaki Çiğdem Atlik, sağlığına kavuştu. 10 yıl süren diyalizin ardından Doç. Dr. Bülent Aydınlı ve ekibinin başarılı operasyonuyla sağlıklı günlerine geri dönen Atlik, sağlık ekibine teşekkür etti.

Ağrı kent merkezinde yaşayan Atlik ailesinin kızı Çiğdem, 10 yıl önce böbreklerindeki rahatsızlık sebebiyle diyalize girmeye başladı. Sağlık durumu giderek kötüleşen Atlik’in iyileşmesi için organ nakline ihtiyaç duyulması üzerine Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi, acil koduyla çağrı yaptı. Merkezin çağrısına Bursa’dan yanıt geldi. Bursa’da beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden 47 yaşındaki E.A. isimli kadına ait böbrek sağlık ekipleri tarafından alındıktan sonra Sağlık Bakanlığı alarma geçti. Böbreğin zamanında Erzurum’a ulaşması için Bursa’dan hareket eden helikopter Ankara’ya geldi. Ankara’dan böbreği alan helikopter organı Sivas’a ulaştırdı. Burada hazır bekleyen helikopter böbreği Erzurum’da ameliyat için bekleyen hastaya ulaştırdı.

Böbreğin gelmesinin ardından Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç.Dr, Bülent Aydınlı ve ekibi genç kadını organ nakli için ameliyata aldı. Başarılı geçen ameliyatın ardından tedavisi devam eden genç kadın odasında kalp krizi geçirdi. Hastane kardiyologlarının müdahalesi sonucu kadın tekrar hayata döndürüldü. Hastanede tedavisi tamamlanan Çiğdem Atlik, evine gönderildi. Yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen hayata tutunmayı başaran Çiğdem, kontrole geldiği hastanede doktorlarına teşekkür etti. Ameliyatı gerçekleştiren Erzurum Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bülent Aydınlı, zor ve başarılı bir ameliyat gerçekleştirdiklerini belirtti. Aydınlı, “Çiğdem şuan gayet iyi ve sağlıklı ameliyattan 15 gün sonra taburcu olup evine gidebildi. Bundan sonrada hastanemiz başarılı ameliyatlara imza atmaya devam edecek. Ekibimizi daha da büyütüp vatandaşlarımıza daha hizmet vermeyi amaçlıyoruz” dedi.

Yeni bir hayat bekliyor

Sağlığına kavuşan 28 yaşındaki Çiğdem Atlik çok mutlu olduğunu dile getirerek, “Doktorlar sağ olsun benle çok uğraştılar. Yaklaşık 10 yıldır diyalize bağlı yaşıyordum. Ama artık diyalizinde sonuç vermeyeceği ortaya çıkınca adeta yıkıldı. Ama doktorlar Sağlık Bakanlığına dilekçe yazdılar. Bunun üzerine oradaki yetkililerde ellerinden geleni yaparak sağlığıma kavuşmamı sağladılar. Şimdi ben böbreğimle çok huzurlu ve mutluyum emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Artık yeni bir hayat beni bekliyor.” İfadelerini kullandı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.