Erzurum Haber

Yaz hazırlıkları başladı

Yaz hazırlıkları başladı
343 Kez
20 Nisan 2013 - 16:42

Erzurum’da kış turizminin bitmesiyle, yaz turizmi çerçevesinde şenlikler başlıyor. Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürü Fikret Öztürk, Erzurum’da kış turizminin bitmesiyle, yaz turizmi için gerekli hazırlıklara başladıklarını söyledi.
Öztürk yaptığı açıklamada, ”Erzurum 12 ay boyunca sürdürülebilen turizm potansiyeline sahip bir şehirdir. Artık yavaş yavaş kış turizmini kapattık ve yaz turizmi hareketlenmeye başlayacak. Yaz sezonunda değişik etkinlikler devam edecek. Özellikle yazın yapılan etkinliklerin büyük bir kısmını şenlikler oluşturuyor. İlçe ve köyler bazında yapılanmış olan hemşehrilerimiz yılın belirli günlerinde yaz şenliklerini oluşturuyor. Bu şenliklerle Erzurum’a hareketlenme gelmekte ve bu hareketlilik bütün alana yayılmaktadır. Bununla birlikte ramazanın özellikle birkaç yıldan beri sıcak zamanlara denk gelmesiyle, Erzurum’da oruç tutmak isteyen ramazanı Erzurum’da geçirmek isteyen bir çok hemşehrilerimiz Erzurum’a gelmektedir. Bunun sonucunda dolayısıyla il ve ilçe turizminde büyük hareketlenme meydana gelmektedir. Biz de bu bağlamda gerekli görsel ve yazılı materyalleri üreterek hemşehrilerimize ulaştırmaya çalışıyoruz. Türkiye’ye bakıldığında dışarıda en yüksek insan potansiyeli olan şehir Erzurum’dur. Erzurum yaklaşık 200 bin dışarıya göç vermiştir. 40 ilde 400’e yakın sivil toplum örgütü ve dernekler teşkilatlanarak Erzurum’u yaşatmaya çalışmaktadırlar. Biz de yapmış olduğumuz çalışmalarla derneklere ve sivil toplum örgütlerine tanıtım dergilerini ulaştırmaya çalışıyoruz. Amacımız tekrar Erzurum’u hatırlatabilmektir.” dedi.
ŞENKAYA’NIN GEZİ HARİTASINDA UNUTULMASININ SEBEBİ; BASIM HATASI
Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün gezi rehberinin giriş sayfasında bulunan bölge haritasında 2008 yılında sponsorlarla çıkartılan baskıda Şenkaya ilçesinin haritada olmamasının sebebi basım hatasından kaynaklandığını ifade eden Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürü Fikret Öztürk, daha sonraki 5 baskıda ise bu hatanın düzeltildiğini söyledi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.