Erzurum Haber

YATUTİYE’NİN PROJESİ ÖDÜL GETİRDİ

YATUTİYE’NİN PROJESİ ÖDÜL GETİRDİ
567 Kez
28 Ekim 2020 - 12:33

Erzurum/zirve2000 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği organizasyonuyla düzenlenen “Sıfır Atık ve Belediyeler Kongre ve Ödül Töreni’nde Yakutiye Belediyesi, ‘Asfalt Üretiminde Atık Maddelerin Kullanımı’ isimli projesi ile ödüle layık görüldü.

Yakutiye Belediyesi “Sıfır Atık” kapsamında yapmış olduğu proje çalışması ile ödüle layık görüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen  “Sıfır Atık” projesi kapsamında düzenlenen program, Ankara’da ATO Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. “Sıfır Atık ve Belediyeler Ödül Töreni”  adı altında yapılan törende Yakutiye Belediyesi bu kapsamda verilen ödülün sahibi oldu. Yakutiye Belediyesi’nin ödülünü bir süredir koronavirüs tedavisi gördüğü hastaneden sağlığına kavuşarak taburcu olan Başkan Mahmut Uçar, aldı.

Ankara’da gerçekleştirilen törende ödül takdimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve protokol tarafından yapıldı.

Sıfır Atık ve çevre konusunda birçok çalışma yürüten Yakutiye Belediyesi hazırlamış olduğu “Asfalt Üretiminde Atık Maddelerin Kullanımı” isimli proje ile ödüle layık görüldü.

Atıl maddelerin yeniden ekonomiye kazandırılmasının amaçlandığı projede en önemli çıktılardan biri de çevre kirliliğinin azaltılması olacak.Yakutiye ilçesi sınırlarında oluşacak ömrünü tamamlamış lastikler asfalt katkı maddesi olarak kullanılırken tarımsal atıklar ise asfalt üretim tesisinin enerjisinin sağlanmasında kullanılacak. Projeyle tarım ve bahçe atıkları oluşturulacak pelet üretim tesisinde, pelet yakıtına çevrilecek.

Bu projenin en önemli özelliklerinden biri ise tamamlandığında Türkiye’de ilk olacak.

Belediye’ye iki yeni tesis kazandırılacak.Ayrıca proje kalemleri arasında yer alan Geçici Depolama Alanı ve Pelet Üretim Tesisi olmak üzere iki yeni tesis Belediye’ye kazandırılmış olacak. Türkiye genelinde bütün belediyeler arasından Doğu’dan, Erzurum’dan bir belediyenin sıfır atık kapsamında yapmış olduğu çalışma ile öne çıkmış olması dikkat çekici bulundu.

Yakutiye Belediye Başkanı Dr. Mahmut Uçar; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde gerçekleşen böyle önemli ve anlamlı bir ödülü almanın kendileri için ayrı bir gurur vesilesi olduğunu söyledi. Uçar, “  Almış olduğumuz ödül bizleri sevindirmiştir. Başta sıfır atık konusunda bizlere cesaret veren ve ufkumuzu açan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve kıymetli eşleri Emine Erdoğan Hanımefendiye, desteği ile her daim yanımızda olan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Her alanda olduğu gibi çevre hizmetlerinde de Yakutiyemizi layık olduğu seviyeye getirmeye kararlıyız. Gelecek nesillere bırakabileceğimiz en kıymetli hazine temiz bir çevredir. Ödüle layık görülen, “Asfalt Üretiminde Atık Maddelerin Kullanımı” projemiz Erzurum’a, Yakutiyemize ve hemşehrilerimize hayırlı ve uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Almış olduğumuz bu ödülü gece gündüz demeden Yakutiyeli Hemşehrilerimize hizmet götürme gayreti içerisinde olan Yakutiye Belediyesinin fedakar çalışanlarımıza armağan ediyor, kendilerine yürekten teşekkür ediyorum.”

Kısa süre önce SONAR ve ORC Anket firmalarının yapmış olduğu kamuoyu yoklamasında Türkiye genelinde en başarılı belediye başkanları arasında ilk üçe girmeyi başaran Dr. Mahmut Uçar’ın almış olduğu bu sıfır atık ödülü ile bir nevi başarılarının tesadüfi olmadığı da görülmüş oldu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.