Erzurum Haber

Yaşam mücadelesi veriyor

Yaşam mücadelesi veriyor
375 Kez
01 Nisan 2013 - 11:02

Erzurum’un İspir ilçesinde yapımı devam eden baraj inşaatında yamaç temizliği yaparken kafasına kaya düşmesi sonucu yaralanan ve 88 gündür yaşam mücadelesi veren dağcı Mehmet Şahin için arkadaşları seferber oldu.

Dağcı Çetin Bayram, arkadaşlarının 88 gündür yoğun bakımda bulunmasına rağmen, yaşama tutunmaya çalıştığını ve ilerleme kaydedildiğini anlattı.  Bayram: “Arkadaşımız 5 kez beyin kanaması geçirdi, oluşan ödemin temizlenmesi için kafatası parçası alınarak, bir süre karın içerisinde tutuldu, daha sonra yerine dikildi. Ameliyatlar sonrasında hergün ziyaretine gidiyoruz.

Tulum dinletiyorlar

Yaklaşık 2 aydır da kulaklık takarak tulum müziği ve sevdiği Karadeniz müziklerini dinletiyoruz. Son zamanlarda ise sevdiği fotoğrafları, tırmandığımız dağların fotoğraflarını gösteriyor ve sohbet ediyoruz.  Tulum dinletmeye başladıktan sonra tepkiler vermeye başladı. Önceden gözlerini açamıyordu, gözbebeklerinin oynadığını hissediyorduk, şimdi ise gözlerini açabiliyor, konuşmak istiyor ama henüz konuşamıyor. Ümidimiz yaşama sıkı sıkı tutunan arkadaşımızın tamamen uyanıp, bilinçli şekilde aramıza katılması. Duamız onunla.”diye konuştu.

Yeni rotaya adını verdiler

Bayram, daha sonra şunları söyledi: “ Mehmet Şahin ile 10 yıllık bir arkadaşlığımız, dağcılık tabiriyle ip arkadaşlığımız var. Türkiye’nin heryerinde seviliyor. Arkadaşımızın yeniden uyanması ve aramıza katılması için manevi olarak elimizden geleni yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Mehmet Şahin adına bir tırmanış yaptık. Abdurrahman Gazi Türbesi’nin arka kısmındaki Mehmet’in kaza geçirdiği gün rahmetli olan Palandöken Devlet Hastanesi’nde doktor olan Ömer Faruk Çiltaş’ın adını verdikleri Dr.Faruk Tepe’de ilk çıkışımızı yaptığımız rotaya da “Uyan Mehmet Rotası’ adını koyduk. “

Öte yandan yoğun bakımda bulunan Şahin’i ünlü dağcı Tunç Fındık da ziyaret ederek, ailesine geçmiş olsun dileklerini sundu.

Olay ocak ayında meydana geldi

Olay 3 Ocak 2013 tarihinde Erzurum’un İspir ilçesi Yusufeli yol ayrımı civarında meydana geldi. Baraj inşaatının devam ettiği alanda dağdan yola düşerek risk oluşturabilecek kayaların temizlenmesi işiyle ilgili çalışmaya başladı, Rizeli profesyonel dağcı 28 yaşındaki Mehmet Şahin ve ekip arkadaşları işe koyuldu. 3 Ocak günü Saat 14. 30 sıralarında Mehmet Şahin,yamaç temizliği yaparken, zirveden kopan kaya parçası kafasına çarptı . Kafasına taktığı kaska rağmen kafatası kırılan Şahin, kendisinden geçti. Tepeden düşen ve beline bağladığı halatla yaklaşık 2,5 saat asılı kalan Şahin, uzman ekiplerin bölgeye sevk edilmesi ile tepeden aşağıya indirildi. Beyin kanaması geçiren ve ağır yaralanan Şahin için, Erzurum’dan istenen hava ambulansının hava muhalefeti gerekçe gösterilerek gönderilmemesinin ardından, kara ambulansı talep edildi. Ambulanslardan birisi donanımsız, diğeri personelsiz olarak bölgeye geldi. Son gelen kara ambulansıyla Mehmet Şahin akşam saat 20.30 sıralarında Erzurum Yakutiye Araştırma Hastanesi’ne getirilerek Yoğun Bakım Ünitesi’nde ameliyata alındı. Arkadaşlarının başvurusu üzerine, yaklaşık 6,5 saat süren gecikmenin sorumluları hakkında idari soruşturma açıldı. Soruşturma sürüyor.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.