Erzurum Haber - 24 Ağustos 2019, Cumartesi

Yasak Kâr Etmiyor

14 Mayıs 2019, 16:43
Yasak Kâr Etmiyor

Erzurum/zirve2000 Erzurum’da Ramazan ayında artan maytap ve torpil gibi patlayıcı maddelerin kullanımı vatandaşların huzurunu kaçırmaya devam ediyor. Satışı ve kullanımı yasak olan bu tür maddeleri için denetimlerin artırılması isteniyor.

Manolya BULUT-PUSULA
Ramazan ayı ile birlikte maytap, çatapat, torpil gibi patlayıcı maddelerin kullanımı artıyor. Özellikle iftar saatlerinde sokaklardan eksik olmayan patlama sesleri vatandaşları tedirgin ediyor.

Maytap, torpil, çatapat gibi piroteknik patlayıcı maddelerin satışı ve kullanılması yasak. Ramazan ayının bir parçası haline gelen iftar ile sahur arasında bu tarz patlayıcı maddelerin oyun ve eğlence amaçlı patlatılması, alınan önlemlere rağmen engellenemiyor. Özellikle çocukların bu maddelerden dolayı yaralandığı talihsiz olaylar yaşanıyor.

Sorunun bu tür maddelerin satışının engellenmesi ile çözülebileceğini belirten vatandaşlar, “ Özellikle hamile ve kalp rahatsızlığı olanları tedirgin eden patlayıcı maddelerin satışı ve kullanılmasını engellemek önemli. Biran önce tedbir alınmasını gerekiyor” diye konuştular.

Çocuklar tehlikede
Söz konusu patlayıcı maddeleri en çok kullananlar ise çocuklar. Yasaklanmasına rağmen el altından eğlence amaçlı satılan yanıcı ve patlayıcı maddeler, bazen istenmeyen kazalara neden olabiliyor. Bu patlayıcı ve yanıcı maddeler yüzünden çocukların yüz ve göz kapaklarında dış görünümü etkileyecek cilt kusurları veya görme bozuklukları oluşabiliyor.

Cezası ne?
Geçtiğimiz yıllarda yasaklanan maytap, torpil, çatapat gibi patlayıcı maddeleri satmak ve kullanmanın cezası Kabahatler Kanunu’nda karşılığı var. Söz konusu patlayıcı maddeleri satan iş yerleri 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 32’nci maddesinde belirtilen ‘Emre aykırı davranış’ veya 36’ncı maddesinde belirtilen ‘Gürültü’ kapsamında para cezası ile cezalandırılıyor. Bu maddelere göre başkalarının huzurunu bozacak şekilde gürültüye neden olan kişi 50 TL, bu eylemin bir ticari işletmenin faaliyeti çerçevesinde yapılması ise bin TL’den 5 bin TL’ye varan idari para cezaları ile yaptırım uygulanabiliyor. 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 32’nci maddesinde belirtilen ‘Emre aykırı davranış’ kapsamında ise 100 TL idari para cezası verilebiliyor.

Yasak Kâr Etmiyor Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*