Erzurum Haber

Yanlış uygulama yürütülüyor

Yanlış uygulama yürütülüyor
542 Kez
31 Mayıs 2014 - 15:08

Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Zekiye Çomaklı, kadına şiddet konusunda en büyük sorununun yoksulluktan kaynaklığını söyledi.
Varlıklı ve zengin ailelerin iç yapısına baktığında kadına şiddet konusunun çok nadir rastlandığını belirten Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Zekiye Çomaklı, kadına şiddetin en büyük sorununun yoksulluktan kaynaklığını söyledi.
Ailesine ve karısına şiddet uyguladığı gerekçesiyle devlet tarafından ‘evden uzaklaştırma’ cezası alan erkeklerin ceza bittikten sonra karısını öldürdüğünü belirten Zekiye Çomaklı, bu uygulamanın yanlış olduğu kaydetti. Çomaklı, şöyle devam etti:
”Devletimiz, kadına şiddet konusunda yanlış bir uygulama yürütüyor. Hiç bir kadın şiddeti hak etmiyor bunu özellikle belirtmek istiyorum. Ama bazı erkekler günümüzde hala kadınlarına şiddet uyguluyor. Şimdi bir erkek, karısına bir tokat attığı zaman 6 ay evden uzaklaştırma cezası alıyor. Bu cezayı alan adam daha çok hırslanıyor ve cezası bittiği zaman evine tekrar geliyor ve bu sefer eşini öldürüyor. İşte ailesine şiddet uyguladığı gerekçesiyle devletin o kişiye ‘evden uzaklaştırma’ cezası vermesi çözüm değildir. Bunu yerine kadınlara karşı bir proje başlatarak kadınların meslek sahibi olmasını ve aileleri destek sağlayacakları bir iş ortamının olmasını oluşturmaları gerekmektedir. Çünkü bu olaylarda çocuklarda mağdur kendileri de mağdur olmaktadır. Şiddetin en büyük sorunu yoksulluktan kaynaklandığı için devlet böyle bir çalışma yürütürse eğer kadına şiddetin önüne az da olsa geçilmiş olur ve hiç bir kadınımız bundan sonra eşi tarafından öldürülmez.”

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.