Erzurum Haber

Yakutiye’den rengarenk sokaklar

Yakutiye’den rengarenk sokaklar
409 Kez
20 Mayıs 2015 - 19:09

Erzurum/zirve2000 Erzurum Merkez Yakutiye İlçe Belediyesi tarafından Başak Sokakta gerçekleştirilen rengarenk sokak çalışması renkli bir organizasyonla tanıtıldı. Köy okulu öğrencileri, zihinsel engelli çocuklar ve Yurt Yuva çocuklarının da katıldığı müzik, tiyatro ve animasyon gösterileri ile yapılan programa çok sayıda vatandaş katıldı. Açılışa Belediye Başkanı Ali Korkut’un, iç mimar Şenay Feyzioğlu’nun fikrinden yola çıkarak yapılan çalışmanın tanıtımına katılan Ak Parti Erzurum Milletvekili Adnan Yılmaz, “Herkes konuşur Yakutiye Belediye Başkanı Ali korkut yapar. Çok manidardır” dedi.
Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut’un; iç mimar Şenay Feyzioğlu’nun destekler misiniz diye sunduğu “Benimle Boyar mısın” projesinin açılışı muhteşem oldu. Filli boyanın ciddi katkı sunduğu çalışmada 3 sokak, 47 bina ve 120 daire rengarenk boyandı. Asfalt, kaldırım çalışması da boyaya uygun olarak yeniden yapılan sokakta bugün açılış vardı. Açılış programına Recep Birsin Özen Özel Eğitim Okulu, Erzurum Özel Eğitim Okulundan engelli çocuklar ile Nene Hatun Kız Yetiştirme Yurdu çocukları, Çiftlik Bülent Karakaş İlkokulu çocukları, Ak Parti Erzurum Milletvekili Adnan Yılmaz, Yakutiye Belediyesi Meclis üyeleri, Ak Parti Yakutiye İlçe Başkanı Recep Aydın, Ak Parti İl teşkilatı, vatandaşlar katıldı.
Proje kapsamında birbiriyle bağlı 3 sokakta 47 bina, 120 daire boyandı. Sokakta boyama yapılmadan önce cephelerin düzenlenmesi yapıldı. Bu amaçla 1000 torba mineral, 1000 torba sıva, 2000 boy adet köşebent, 200 kova yani 4,5 ton boya kullanıldı. Boyalar ve malzemeler için Filli boya sponsor oldu. Çalışma 15 gün sürdü. Boyama çalışmasının ardından işlerin tamamlanması nedeniyle sokakta rengarenk bir açılış gerçekleştirildi. Açılışta, yurt-yuva, engelli okulları ve seçilen bir köy/mahalle okulu öğrencileri davet edildi. Çocuklar, müzik, tiyatro ve animasyon gösterileriyle eğlenirken, benimle boyar mısın projesine katılarak duvar boyadılar. Belediye Başkanı Ali Korkut da eline fırça alarak çocuklarla birlikte boyama çalışmasına katıldı. Açılışa katılan çok sayıda gazeteci de eline fırça alarak çocuklarla birlikte boya yaptı.
Yılmaz’dan ilginç benzetme dikkat çekti
Rengarenk programa katılan Erzurum Milletvekili Adnan Yılmaz bir konuşma yaptı. Yılmaz, rengarenk sokakta adeta rüya gibi algı oluştuğunu belirterek “Herkes konuşur Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut yapar” diye başladığı konuşmasında “Herkes konuşur, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut yapar. Çok manidardır bakın. Kendisinin de bir mimar olması nedeniyle bir kişi bir yere hasbel kader gelebilir. Torpille gelebilir, gözden kaçmış olup gelebilir. Ancak ikinci defa bir göreve gelebiliyorsa bu o kişinin başarısı demektir. Ali Korkut beyde ikinci sefer Yakutiye Belediye Başkanı olarak seçilmesi nedeniyle önce emekledi süründü yürüdü Allah’ın izniyle 2015 ve 2019 yıllarında biz bugüne gelinceye kadar mahalle seçimler yaptık, genel seçimler yaptık, referandumlar yaptık. Cumhurbaşkanı seçimleri yaptık. Ancak 2015 ve 2019 yıllarında hiçbir seçim bulunmamaktadır. Bu 4 yıl içerisinde ne olacaktır. Bu 4 yıl içerisi hizmet yılı olacaktır. Değerli hemşerilerimiz İçişleri Bakanımız Efkan Ala ile birlikte bu Ali beyi ne yapacağız biliyor musunuz? Bu Ali beyi 100 metre koşturacağız diyorum, ama gönlüm bunu kabul etmiyor, 5000 metre, maraton koşturacağız, maraton koşturacağız” şeklinde konuştu.
Yılmaz, “Erzurum’da alışkın değiliz ama ilklere imza atan belediye başkanımız ali bey sayesinde bu sokakların devamını diliyoruz” ifadelerini kullandı.
Çirkin görünüyordu, şimdi rengarenk
Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Başak Evler sokakta viraneyi andıran görüntüler olduğunu anımsatarak “Şimdi resimlerde kaldı. Artık rengarenk ve tertemiz bir semt görüyorsunuz. Bu mahalle Erzurum’un en eski mahallelerinden birisiydi. Bir genç kızımız çıktı iç mimarımız Şenay hanım, filli boya sponsorluğunda Erzurum’da bir sokağı boyamak istiyoruz dedi. Bu sokağın güzel yapılaşması olduğu için karar verdik. İkimizin mimar olması sebebiyle bakış perspektifimiz aynı. Bu mahalle kaderine terk edilmişti, çirkin bir görüntüsü vardı. Biz belediye olarak bütün sıvalarını elden geçirdik yol ve kaldırım çalışmaları yaptık. Bu keyifli renkleri İç mimar Şenay hanım kullandı kendisine öncelikle teşekkür ediyorum, filli boyaya da teşekkür ediyorum. Erzurum da ilk defa yapılan bu çalışmayı farklı bölgelere de taşıyarak devam edeceğiz.
Maaş ödeyemiyorduk
Yakutiye Belediyesi işçisine para ödemeyen bir belediye iken bir alt belediye olmamıza rağmen örnek teşkil edecek bir belediye haline getirdik. Çalışmalarımız boyahane hamamında devam edecek, Murat Paşa hamamı ve camisinin kamulaştırma çalışmasını tamamladık, Lalapaşa ve kent meydanı gibi orayı da bitireceğiz üç kümbetleri de tamamladıktan sonra Erzurum’u en büyük çekim merkezi haline getireceğiz. Hacı Cuma, Taşmescit de hızlı bir şekilde kamulaştırmaya devam ediyoruz. Erzurum 5 yıl sonra hepimizin arzu ettiği noktaya gelecek. Bu Ak Parti sayesinde, Başbakanımızın, Cumhurbaşkanımızın sayesinde, Bakanımız Efkan Ala ve Milletvekillerimiz sayesinde oluyor.” diye sözlerini tamamladı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.