Erzurum Haber - 23 Nisan 2019, Salı

Yakutiye Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri

1 Mart 2014, 19:23
Yakutiye Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri

Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından düzenlenen proje yarışmasına Yakutiye Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri ‘Astımı kontrol et, nefesini garanti et’ sloganlı proje ile katıldılar.

Mihriban Yeşim KÖSEOĞLU/ERZURUM

Yakutiye Kız Teknik ve Meslek Lisesi Hasta ve Yaşlı Bakımı bölümü 11. sınıf öğrencileri astıma savaş açtı. Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından düzenlene proje yarışmasına katılan kız öğrenciler günümüzün yaygın hastalığı olan astımla savaş projesi yaptılar. Proje Danışmanı Öğretmenleri Ümmü Cansu Ayık önderliğinde projeyi hayata geçiren Aslı Kağızman, Halime Türkeş, Şüheda Tunca, Gülay Güler ve Gizem Dedeoğlu isimli 5 kız öğrenci astımı önlemek için halkı bilinçlendirmeyi planlıyor. Projede astımı ele almalarındaki en önemli faktörün sınıf arkadaşları olduğunu söyleyen öğrenciler, “Arkadaşımızın da astımı vardı ve okulda problemler yaşıyordu, zor durumda kalıyordu. Bizde konu olarak astımı seçtik. ‘Astımı kontrol et, nefesini garanti et’ sloganı ile yola çıktık. Astımın nedenlerini, çözüm yollarını, en sık hangi yaşlarda görüldüğünü araştırdık. Erzurum göğüs hastanesinde hem anket yaptık hem de eğitim verdik. Daha sonra okulumuzda bir konferans düzenledik ve halka bu konu hakkında ne gibi önemler alabilirler diye ipucular verdik. Kalem ve broşür dağıttık. Birazda farkındalık yaratmalık için afişler ve pankartlar yaptırdık. Bahar aylarında da yürüyüş yapmayı planlıyoruz. Okul önünde stant kurup halkımıza broşür dağıtacağız. Halk otobüslerine de bu afişlerimizden vereceğiz ki insanların dikkatini çeksin. En azından bir farkındalık yaratmak istiyoruz. Jüri karşısına çıktığımızda da sınıf arkadaşımızı götüreceğiz ve parfümlü veya tozlu bir ortamda astımlı insanlar nasıl etkilenir, nelerle karşılar gibi deney yapacağız. Hedefimiz hem halkı bilinçlendirmek hem de yarışmayı kazanmak” dedi.

Yorumlar

  1. Sabri TOPDAĞI diyor ki:

    Bu yolda çaba harcayan değerli öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyor, başarılarını içtenlikle diliyorum. Bu etkinlik gençlerimizin ne kadar sorumluluk sahibi olduklarını da gösteriyor. Ellerinize sağlık.

Yorum Yaz


*