Erzurum Haber - 06 Haziran 2020, Cumartesi

VİYADÜK MÜ, KÖPRÜ MÜ?

11 Kasım 2019, 11:18

Mahmut Uykusuz’un başkanlığı döneminde Çaykara’yı Saraybosna Caddesine bağlayan Fil Geçti Köprüsü yapılmıştı.

Açılış törenine MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı olarak Devlet Bahçeli katılmıştı. Haber ve fotoğrafları İstanbul’a geçince Yazı İşleri Müdürü, “Çok farklı bir köprü bekliyordum. Bu tür köprüden ilçelerde bile var” diye havamızı almıştı. Uykusuz’dan sonra seçilen Başkan Ahmet Küçükler, o köprünün üstüne yayalar için iğreti bir demir köprü dikti.

Şimdiki Başkan Mehmet Sekmen de Fil Geçti Köprüsünün alt ve üst başlarına beton tabla dökerek üç kat kadar büyülttü.
erzurum viyadük
İyi de yaptı, köprü üstündeki dinlenme yerleri ve görsel alanlar, ışıklandırma, fil resimleri, şehre gelen yabancılar için bir soluklanma alanı oldu. Demek ki sadece köprü yaptırmakla iş bitmiyor, o yapıyı herkesin faydalanacağı bir alan haline getirmek gerekiyor.

Günümüze dönersek, Erzurum’da 8 Kasım 2019 günü, Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli projelerinden biri olarak nitelendirilen ‘Barış Pınarı Viyadüğü’, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un katıldığı törenle hizmete açıldı.

Basın bülteninden niye Türkçe ‘köprü yol’ yerine Fransızca olan ‘viyadük’ kullanıldı?

Yerel medya, 50. Yıl Caddesi’ni Şükrüpaşa’ya bağlayan köprülü yol haberini haklı olarak manşete taşımış. Ancak haber ve başlıklarda köprü yerine viyadük yazılmış.

Oysa internetten Türk Dil Kurumu (TDK) Sözlüğüne bakmak, bir dakikayı bile almaz.

Yeni köprü sayesinde 50. Yıl Caddesinden Oto Sanayiye giderken İstasyon’dan sonra ilk ışıklı kavşakta sola dönerek Şükrüpaşa’daki Nurettin Topçu Bilgi Evinin önüne iniyorsunuz.

Tren hatlarını yaklaşık 500 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde köprü ve yollarla geçmenin maliyeti 10 milyon lira. Dikilen tabelada viyadük haberlerine inat Barış Pınarı Köprüsü, yazılmış.

Çevre yollarla bağlantısı ve çevre düzenlenmesi henüz bitmemiş.

Onlar da tamamlanırsa köprülü yol, ikinci bir açılış töreni yapılmayı hak ediyor!

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar

  1. Sabri TOPDAĞI diyor ki:

    Yabancı kelime kullanılınca işin boyutu daha büyük görünüyor. Cehaletimizden yararlanmaya çalışıyorlar.

Yorum Yaz


*