Erzurum Haber

Virüsün cirit attığı Erzurum

Virüsün cirit attığı Erzurum
Sevda GÜNEŞ
Sevda GÜNEŞ( sevdagunes@zirve2000.com )
586 Kez
28 Temmuz 2020 - 11:31

Türkiye Mart ayından buyana koronavirüs ile mücadele ediyor. Olayın en başından günümüze kadar iyi giden bir tablo gördük. Lider ülkelerin düştüğü çaresizliği ve iş bilmezliği, sağlık alanında yapılan yatırımlar nedeni ile ülkemiz yaşamadı.

Zaman zaman toplumun ciddi bir bölümü, şehir hastanelerinin gereksizliğini tartışıyordu. O şehir hastaneleri pandemi döneminde imdadımıza Hızır gibi yetişti.
***
Sağlık Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı, birçok kuralı içinde barındıran genelgeleri birbiri ardına yayınladı. Restoran, cafe, düğün salonları için keskin yasaklar uygulandı. Maske zorunluluğu getirilirken denetimler artırıldı, uymayanlara cezalar kesildi.
***
Ancak tüm bunların hepsi kâğıt üzerinde kaldı, en azından Erzurum’da durum böyle. Yeni normalleşme ile birlikte hayat süratle gereğinden fazla normale döndü.

Cumhuriyet Caddesi dışında maske kullanımı neredeyse yok gibi. Restoranlar, kafeteryalar ve düğün salonlarının birçoğu bırakın yeni normalleşmeyi eskiye rahmet okutuyor.
***
15 Temmuz hain darbe girişimi anma törenleri, Erzurumspor şampiyonluk kutlamaları derken virüs salgını en yüksek seviyeleri gördü Erzurum’da!

Her gün yeni vakalar baş gösteriyor, karantina uygulanan yerlerin sayısı giderek artıyor. Sağlık teşkilatı pandemi sürecinin en yoğun günlerini yaşıyor…

Sadece Erzurum Şehir Hastanesi’nde aralarında doktor ve sekreterlerinin de bulunduğu onlarca sağlık personelinin testi pozitif çıktı. Anlayacağınız Erzurum’da çarşı karıştı.
****
Son günlerde sağlık sektöründeki aksaklıklarla ilgili sayısız telefon alıyoruz. Test vermek için saatlerce koridorlarda bekletilen hastalar duruma isyan ediyor. İddialar bir hayli fazla;
Kendi araçları ile hastanelerin yolunu tutanlar…
Test vermek için saatlerce beklerken bayılanlar…
Beklemeye tahammül edemeyip kendi başına evine gidenler…
Filyosyon ekibinde yaşanan organizasyon bozukluğu…
Testi pozitif çıkan hastalarla iletişim kopukluğu…
Hastanelerde tedavi gören vatandaşlar ile sağlık personeli arasında yaşanan sıkıntılar…
Sürekli arızalanan cihazlar…
Ağır stres altında görev yapan doktorlar…
***
Evlerinde karantinaya alınanlar ise ayrı bir sıkıntı yaşıyor. Bunların birçoğuna ilaç verilmiyor. Sağlık Bakanlığı, pandemi döneminde verilen ilaçlara kısmen yasak getirerek hekimin inisiyatifine bıraktı. Hekimler, ciddi yan etkilerinin olduğu iddia edilen ilacı verme taraftarı olmadığı için, evdeki hastalara kendi imkânları ile iyileşin tavsiyesinde bulunuyor.
***
Vaka sayısı artıyor, sokakta tedbir de yok denetim de. İstifalar nedeni ile hastanelerde hekim sayısı azaldı.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi ile şehir hastanesi arasında yapılan protokol gereği bundan böyle koronavirüs hastalarına Erzurum Şehir Hastanesi müdahale
edecek. Poliklinik hastalarına ise Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi hizmet verecek.

Erzurum Palandöken ve Mareşal Hastaneleri resmiyette kapandı ve şehir hastanesinin ek hizmet birimleri haline getirildi.
***
Tüm bu olumsuzlukların yanı sıra biliyoruz ki sağlık ordusu yorgun. Elbette bir takım eksiklikler yaşanması mümkün. Fakat bu virüs öyle bir illet ki tek saniyelik ihmali bile fırsat biliyor. Vatandaş kadar şehri yönetenler ve sağlığa yön verenler de tedbiri elden bırakmamalı. Bu hafta vaka sayısının artmasından endişe ediliyor. Var olana birde yenileri eklenirse varın gerisini siz düşünün.

Vatandaşın işi ciddiye almadığı ortada, bana sorarsanız şehirde yetkililerinin uyarıları da söylemden öteye geçmiyor. Her türlü denetimin sıkça yapılması gereken bir dönemden geçiyoruz. Önümüz Kurban Bayramı…

Zaten tavan yapan vakalara bir de kalabalık bayram ziyaretleri eklenecek. Bugün yaşanan aksaklıklara yenileri de eklenirse korkarım ki biz bu virüsle kolay kolay baş edemeyiz. Şu günlerde vaka sayısı ile ilgili sahada türlü rakamlar dolaşıyor. Yetkililerin gerçek rakamları toplumla paylaşmaları, korku senaryolarını ortadan kaldıracağı gibi gerçek rakamlar halkı yeniden tedbirli olmaya da itecektir

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.