Erzurum Haber

Vatandaşlar tepki gösterdi

Vatandaşlar tepki gösterdi
726 Kez
26 Şubat 2014 - 11:48

Türk Kamu-Sen Erzurum Şube Başkanı Müfit Bayraktar, MEB Yasa Tasarısının geri çekilmesi için, 26 Şubat 2014 tarihinde de Eğitim-Sen ile tüm Türkiye genelinde ortak iş bırakma eylemi yapacaklarını söyledi.

Ayşe Nur BAYRAM / ERZURUM

Türk Eğitim-Sen Erzurum Şubesi üyeleri, Milli Eğitim Komisyonunda kabul edilen Milli Eğitim Bakanlığı Yasa Tasarısına tepki gösterdi. Sendika üyeleri adına açıklama yapan Türk Kamu-Sen Erzurum Şube Başkanı Müfit Bayraktar tasarının geri çekilmesi için Türkiye genelinde 26 Şubat 2014 tarihinden itibaren ortak iş bırakma eylemi yapacaklarını açıkladı. Basın açıklaması yapan sendika üyelerine Erzurumlu vatandaşlardan tepki geldi.

Değişiklik yapılan kanun tasarısını Milli Eğitim Komisyonu’nda kabul edilmesini protesto eden sendika üyeleri, iktidara tepki gösterdi. Bunun sivil darbe olduğunu ifade eden Türk Kamu-Sen Erzurum Şube Başkanı Müfit Bayraktar, Türkiye genelinde ortak iş bırakma eylemi yapacaklarını söyledi. Yapılanların demokrasi ile alakası olmadığını savunan Bayraktar, “Bu yasa tasarısının çok tehlikeli olduğunu anlatmamıza komisyonda sakıncalarını dile getirmemize, değiştirilmesi gereken hususları gündeme taşımamıza rağmen hükümet yine bildiğini okudu. 4 yılını dolduran okul yöneticilerinin görevlerini sona erdirilmesi, okul yöneticilerinin kaderinin valilerin, İl milli eğitim müdürlerinin iki dudağı arasına bırakılması, okul yöneticilerin atanmasında siyasi partilerin yöneticilerinin etkili olması, iki yıl önce değiştirilen MEB merkez teşkilatının yeniden değiştirilmesi eğitim fakültesini kazanmanın ne kadar zor olduğu hepimizin malumudur. Tasarıyla eğitim fakültesinden mezun olanların artık KPSS’ de yeterli puan alması yeterli olmayacaktır. KPSS’den yeterli puan alarak atanan stajyer öğretmenlere getirilen uygulamalar ile AKP iktidarının kendi yandaşlarını öğretmen olarak atamasının önünün açılması, eğitimde korkunun hâkim kılınması, okulların siyasallaştırılması, sindirilmiş eğitici ordusunun yaratılması, bakanlık teftiş kuruluna düşmanca yaklaşımlarda bulunulması, il eğitim denetenlerinin taleplerinin karşılanmaması, insanların sosyal statülerin ellerinden alınması gibi asla kabul edemeyeceğimiz birçok hususu barındıran bu yasa tasarısını şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Dershaneler kapatılacak bu öğretmenler mülakata tabi tutulacak ve mağdur edilecektir. Üstelik atama bekleyen 350 bin öğretmene, atanamadığı için intihar eden, psikolojileri bozulan, ellerinde diplomalarıyla sokaklara itilen öğretmenlere haksızlık olduğunu göremeyenler ocaklara ateş düşürmüştür. Adil olmayı, kul hakkı yememeyi, ehliyeti, liyakati hayatının merkezine alan hiç kimsenin kabul edeceği bir durum değildir. Türk milli eğitimini yüzyıl geriye götürecek olan bu yasa tasarısı eğitim de torpili, adam kayır adam kayırmaları, yandaşlığı, ideolojik ve siyasi yapılanmaları hâkim kılacaktır. İktidarın adamı mantığını eğitimin her hücresine yerleştirecek olan bu yasa tasarısı çok açık söylüyoruz ki; Sivil bir darbedir. Yapılanların demokrasiyle uzaktan yakından alakası yoktur. Çok açık söylüyoruz ki; tasarı bu haliyle yasalaştığında eğitim yönetilmez hale gelecektir. Okullardaki başarılar düşecektir, MEB’in hafızası silinecektir, MEB yandaş yetiştirme kurumu haline gelecektir.

İşte tüm bu nedenlerde Türk Eğitim-Sen tüm illerimizde tasarının geri çekilmesi için alanlara inmiştir. Türk Eğitim-Sen olarak, MEB Yasa Tasarısının geri çekilmesi için 26 Şubat 2014 tarihinde de Eğitim-Sen ile tüm Türkiye genelinde ortak iş bırakma eylemi yapacağız. İş bırakma eylemine üyemiz olsun ya da olmasın tüm eğitim çalışanlarımız davetlidir” dedi.

Basın açıklamasına vatandaşlardan tepki

AK Parti Erzurum İl Başkanlığı binası önünde basın açıklaması yapan sendika üyeleri, hazırladıkları siyah çelengi nereye bırakacakları noktasında kararsızlık yaşadı.  Farklı iki yer arasında kalan sendika üyeleri daha sonra AK Parti İl binasının giriş kapısı önünde karar kıldılar. İktidarı protesto etmek amacıyla siyah çelenk bırakan sendika üyelerine Erzurumlu vatandaşlardan tepki geldi. Sendika üyelerinin protestosunu anlamsız bulan vatandaşlar, ‘Niye böyle yapıyorlar, ne gerek var. ’ diyerek tepki gösterdiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yaya değil ölüm yolu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÖNLEM ALIN ÖNLEM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
FABRİKADA ÖLÜ BULUNDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
AKGÜN’E SON GÖREV
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’U YASA BOĞDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EVLENENİN VAY HALİNE!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BAŞKA ERZURUMSPOR YOK

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.