Erzurum Haber

Vali Bey iki ayda çözmüş!

Vali Bey iki ayda çözmüş!
523 Kez
11 Ocak 2019 - 10:40

Meslek hayatımızda onlarca vali gördük, belleğimizde iz bırakan bir kaçı geçmez.

90’lı yılların başında Erzurum Valiliği görevini yürüten Mehmet Ağar bu şehrin hafızasında silinmemek üzere yer edinmiştir. Bugün Palandöken diye bir kayak merkezi varsa bu Mehmet Ağar’ın tüm tepkilere rağmen aldığı inisiyatif ile gelişmiştir.

Ağar, o yıllarda Palandöken Dağı’ndaki Maliye’ye ait taşınmazı Dedeman Şirketler Grubu’na vermeseydi bugün hala yerel kalan bir kayak merkezimiz olacaktı. Mehmet Ağar o gün eğer dedikodulara kulak kabartsaydı bugün ne iz bırakan bir vali olabilirdi ne de Palandöken bugün ki seviyesine gelebilirdi.

Bu konuyu belki sayısız kez gündeme getirmişimdir ama bugün bunları niye yazıyorum biliyor musunuz?

İki ay gibi kısa bir zaman önce Erzurum’a yeni bir vali atandı. Çalışan Gazeteciler Günü’nde basın mensupları ile bir araya geldi Sayın Vali. Şehir adına çok önemli tespitlerde bulundu. Devlet olarak kısa, orta ve uzun vadede yapılacak yatırımları anlattı. Şehrin röntgenini çekip, ortaya koydu.

Ancak her konuşma pasajının arasına “ bana yardımcı olun, bana destek verin” gibi altı kalınca çizilen söylemlerde bulundu. Vali Okay Memiş, “Yakın çevremden kaynaklı dedikodular yapılıyor. Bunun tedbirini alacağım. Asla geri adım atmayacağım. Kul hakkına girmeden, onun bunun adamı olmadan, birilerine peşkeş çekmeden, şeffaf bir yönetim şekliyle gerekeni yapacağım. Sizlerde göreceksiniz. Erzurum iyi bir yerde ama daha iyi noktalara gelecek” dedi.

Vali Beyi dinlerken hiç şaşırmadım ama bir kez daha şehrim adına üzüldüm. Daha iki ay önce kente gelen bir vali, bu şehri şak diye çözmüş. Hiçbir gazeteci arkadaşımız kim bunlar, böyle bir şey nasıl olur diyemedi!

Çünkü öylesine alışkınız ki bu konulara, bizim yaşam şeklimiz olmuş. Hatta Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı kentin adli karnesini açıklamıştı. 2014-2015 yılını kapsayan suç verilerine göre şehirde uyuşturucu kullanımı ve fuhuşa karışma düşmüş, iftira olayları artmıştı. O yıllarda Erzurumlu sevinsin mi üzülsün mü bilememişti.

Yıl olmuş 2019 biz hala aynı yerdeyiz. Şehrin Valisi ilk basın toplantısında dedikodudan dert yanıyor ise artık şehirde tuz bile kokmuş demektir.

Vali Okay Memiş, kendinden oldukça emin önemli konulardan bahsetti. Erzurum’u hayvancılıkta yeniden 1 numara yapacağız. Tekstil kent kuruyoruz, en az 3 bin kişilik istihdam oluşacak. Palandöken’i kış turizminde söz sahibi yapacağız. Hilton Oteli’nin ihalesini tamamlayacağız, gibi müjdeler de verdi.

Erzurum’un Sultanahmet’i

Vali Okay Memiş’in dikkat çektiği önemli bir konu da Erzurum’un tarihi yarımadası oldu. Üç Kümbetler’in çevresinin açılması ile ortaya çıkan Kültür Yolu ile devam eden projeye övgüler yağdıran Vali Bey, bir hakkı da teslim ederek, “ Şehrin gözbebeği olan bu yarım ada projesi Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut’a aittir. Hem mimar olması hem de çalışkan biri olması nedeniyle şehirde gizli kalan tarihi yarım ada Başkan Bey’in projesiyle ortaya çıkmıştır. Bana göre bu ada Erzurum’un Sultanahmet’idir. Şimdi oraya birde Millet Bahçesi yapacağız. Ali Korkut’a ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Ümit ederim ki Vali Bey’in hedefleri menzili kısa sürede bulur. Yarınlar bugünlerden daha güzel olur, insanlar dedikodu üretmek yerine iş üretir.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.