Erzurum Haber

Vali Altıparmak’a çağrı

Vali Altıparmak’a çağrı
352 Kez
12 Kasım 2013 - 14:26

Tarihçiler, Nenehatun’un Aziziye direnişinde elinde tüfek, belinde fişeklik olmadığını belirtti. Tarihçiler, Nenehatun’un bebeğini evde bırakarak Rus’lara karşı mücadele ettiğini hatırlatarak heykelin gerçekle alakası olmadığını dile getirdiler.

HABER MERKEZİ

Erzurum’un destansı kahramanı Nenehatun’un Tabyalar’da sıradan, hatta ucube bir heykelle temsil ediliyor olması vatandaşların yoğun tepkisine neden oldu. Heykel’in ne tarihi gerçeklikle, ne de sanatsal bir değerle alakasının olmadığını ifade eden vatandaşlar, “Böylesi bir ucubenin sergileniyor olması hem milletimize, hem de Nenehatunumuz’a hakarettir” dediler.

Vali Ahmet Altıparmak öncülüğünde kurulan 9 Kasım Tabyalar Platformu tarafından Erzurumluların ve Nenehatun’un şanlı direnişine sahne olan Rus’a karşı yapılan savunmanın 136’ıncı yılında tabyalara yürüyen vatandaşlar bölgede bulunan heykele tepki gösterdiler.

Söz konusu Nenehatun Heykeli’nin oldukça basit olduğunu ve gerçeğiyle de uyuşmadığını ifade eden vatandaşlar, “hafta sonu yapılan ‘Kahraman ecdadımızın anısına tabyalara yürüyoruz’ etkinliğine büyük bir coşkuyla katıldık. Ancak orada gördüğümüz heykel bizde tam bir hayal kırıklığına sebep oldu. Memnuniyetimize gölge düşürdü” diye konuştular.

Vali Altıparmak’a çağrı

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız uzmanlar ise söz konusu heykelle ilgili şikayet ve serzenişlerin yerinde olduğunu belirttiler. Uzmanlar, “gerçekten de heykel ne tarihi gerçeklikle, ne de sanatsal değerle açıklanamayacak kadar kötü ve sıradan” açıklamasında bulundular. Heykelin mevcut halinin tek kelimeyle “ayıp” olduğunu dile getiren uzmanlar, Vali Ahmet Altıparmak’ın Erzurum’a ve tarihi değerlere olan duyarlılığını iyi bildiklerini kaydederek, bu olumsuz duruma bir an önce el koyulması gerektiğini vuguladılar.

BATI’DAN ÖRNEK ALINSIN

Nenehatun heykelinin yeniden kurgulanıp, yapılması gerektiğini belirten uzmanlar, “estetik değeri yüksek, ihtişamlı ve tarihi gerçekliği yansıtan bir heykel olmalı. Ayrıca kaliteli ve uzun ömürlü malzeme kullanılmalı ve anlam ile içerik yönünden nitelikli bir kompozisyona sahip olmalı. Bunun örnekleri Batı’da ve Avrupa’da çok var. Oralardaki anıt ve abideler ihtişamlarıyla tüyleri diken diken ediyor. Oysa bu heykel, bırakın Nenehatun’u simgelemeyi, aksine onu itibarsızlaştırmaktadır” dediler.

KAHRAMANIMIZI BÖYLESİNE ÇARPITTILAR

Mevcut heykelin kaidesiyle birlikte hem çok basit, hem de oldukça özensiz olduğunu vurgulaya uzzmanlar, özellikle aslına uygun bir kompozisyonun gerekliliğinin altını çizdiler. “Aslına uygunluk çok önemli” diyen uzmanlar, “Nenehatun’un eline tutuşturulan tüfek tam bir komedi. Nenehatun eline tüfek almış değil. Sırtına çocuğunu koymuşlar, bu da komedi. Etki uyandırmanın yolu bu mu olmalı? Çocuğunu evde bırakıp cepheye gidiyor bir kere. Ayrıca giysisi ve belindeki fişek dolu palaska da nerden çıktı? Bunlar ayıp. Kahramanımızı ve değerini çarpıtmaktan başka bir işe yaramamış” şeklinde konuştular.

YENİ HEYKEL EHLİNE BIRAKILMALI

Nenehatun’a ve onun aziz hatırasına saygının bir gereği olarak yeni bir anıt heykelin yapılmasının elzem olduğunu ifade eden uzmanlar, bu noktada önemli bir uyarıda da bulunmayı ihmal etmediler. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi kentlerdeki heykeltraşlardan destek alınmasını öneren uzmanlar, “çünkü iş gerçek anlamda ehline bırakılmalı” dediler. Erzurum’da bu işlerle uğraşanların beklentilere cevap verecek çapta ve nitelikte bir heykeli yapacaklarına inanmadıklarını belirten Uzmanlar, “vizyon, bilgi ve birikim sahibi heykel traşlarla çalışılmalı” uyarısında bulundular.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yaya değil ölüm yolu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÖNLEM ALIN ÖNLEM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
FABRİKADA ÖLÜ BULUNDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
AKGÜN’E SON GÖREV
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’U YASA BOĞDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EVLENENİN VAY HALİNE!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BAŞKA ERZURUMSPOR YOK

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.