Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

VAKIF ESERLERİ MÜZESİ AÇILIYOR

VAKIF ESERLERİ MÜZESİ AÇILIYOR
113 Kez
02 Temmuz 2021 - 16:42

Erzurum/zirve2000 Erzurum’un sembolü, Selçuklu döneminden miras kalan “Çifte Minareli Medrese” Vakıf Eserleri Müzesi olarak bugün açılıyor.

İrfan TARAKÇIOĞLU

Erzurum Çifti Minareli Medrese müze olarak ziyarete açılıyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğünce yapılan çalışma ile kapılarını müze olarak açacak Erzurum Çifte Minareli Vakıf Müzesinde “el yazması, hat levha, şamdan, halı, kilim, saat, cami sancağı, imaret kazanı, buhurdan, gülabdan” gibi restorasyonu ve konservasyonu yapılarak, teşhire hazır hale getirilmiş 90 tarihi eser sergilenecek.

Turizme kazandırıldı

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, genel müdürlüğün tüm vakıf eserlerinin ihyasına özen gösterdiğini belirterek, “Cuma günü ‘müze’ statüsü ile ziyaretçilerine kapılarını açacak Çifte Minareli Medresemiz de bunlardan biri. Erzurum’un sembolü olan eseri, vakıf eserleri ve Cami ve mescitlerde mevcut olan, hayırsever kişi veya kuruluşlar tarafından bağışlanmış her türlü “teberrükat eşyasının sergileneceği bir vakıf müzesine çevirerek aynı zamanda turizme de kazandırmış oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çifte Minareli Medrese Vakıf Müzesi ile genel müdürlük bünyesindeki müze sayısının 11’i bulduğunu bildiren Ersoy, “Edirne Selimiye Müzesi, Ankara Vakıf Eserleri Müzesi, Akaretler Mustafa Kemal Müzesi, Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzelerimiz gibi müze statüsünde kullandığımız eserlerimiz ihya edilmiş durumda” dedi.

Selçuklu mirası

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 13’üncü yüzyılın sonlarında Selçuklu Sultanı tarafından yaptırılan medrese, yaklaşık 35×46 metre boyutlarında iki katlı, dört eyvanlı ve açık avlulu medreseler grubunun en önemli örneklerinden olarak tanımlanıyor.

Vakıf eseri olan ve koruması, yaşatılması Vakıflar Genel Müdürlüğünce yapılan medrese, tarihte bir dönem tophane ve kışla olarak da kullanıldı. Medrese, genel müdürlük tarafından 2011-2016’da yapılan restorasyon sonrasında, 2019’da Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunun kararı ile teşhir ve tanzimi yapılarak, “müze” statüsüne alındı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.