Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

Vahit Alkır Vefa’nın önemini anlattı…

Vahit Alkır Vefa’nın önemini anlattı…
29 Mart 2013 - 17:41

İstanbul beni fethetti. Çok uzun zamandır ilk kez bir kurtuluş gecesine çağrılmıştım. Hani şu geleneksel hale gelen Erzurum’un kurtuluş şenliklerinin yapıldığı geceler.  Çok duygulanmıştım. Yüzlerce vakıf ve derneğin olduğu İstanbul’da beni davet edenin sayın Ahmet AĞIRMAN olması da ayrı bir mutluluktu benim için. Çok güzel hemşehrilerimi gördüm, tanıştık mutlu oldum. Ben bir misyonun temsilcisi olarak İstanbul’daydım. Omuzlarımda babam RACİ ALKIR’ın o muhteşem sanatı, kişiliği, paşalığını taşıyorum. Kolay değil hata yapma lüksüm yoktu. Bugüne kadar olduğu gibi bugünde onun mirasına en güzel sahip çıkacak ve temsil etmeye devam edecektim.

Gecede tek üzüntüm sahnede türkümün daha yarısında iken saygı duyduğumuz protokolün geceden ayrılması oldu.  Aslın da anlatmak istediğim bunlar değildi ama değinemeden de geçemedim.

18 Mart sabahı bir vefalı dost aradım hocam müsait misiniz diye. Mutlak süratle görüşelim bekliyorum dedi. Saat öğlenden sonra 3 gibiydi, fakültesine gittim. Sekreter hanım, yabancı bir heyetle toplantı halinde olduğunu, ismimi sordu, bende kamu da çalışmış olmanın inceliklerini bildiğimden ‘rahatsız etmemeliyim. Daha sonra uğrayacağım’ demeye kalmadı ki toplantı salonunun kapısı açıldı ve ‘Vahit hocam nereye’ diyerek içeri alındım. Israrla ‘hocam toplantınız bitsin sonra görüşelim’ diyemeden kelimelerim ağzım da kaldı. Müthiş İngilizcesiyle heyete rahmetli babamı ve yaptıklarını anlatmaya başladı. O an benim yerime koyun kendinizi. Yabancı heyet ulaşım sorunlarını masaya yatırmışlar, hocam da başkanlık ediyor. Projeleri tanıtıyorlardı. Ama o beni ve babamı anlatıyor. İstanbul beni fethediyordu.

Benim şaşkınlığım… İnsanların kalkıp tebrikleri ve bir an da toplantı salonunu havasını da değiştirdi. İçim içime sığmıyordu ki olan işte o an da oldu…

Arkamı döndüm panoda rahmetli babamın resimleri ve onunla ilgili yazılar hala yerli yerin de duruyordu. Dönemedim insanlara, bakamadım birkaç dakika, oracıkta ağladım, ağladım.

Evet dostlar, burası İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Ulaştırma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa ILICALI’nın odası… Milletvekilliğin döneminde olsun sonradan da devam eden muhabbetleri hiç bitmemişti. İstanbul’da saygı gecesini de siz tertiplemiştiniz. Daha nice babamı mutlu edecek şeyler yaptınız. Allah da sizin yüzünüzü güldürsün sağ olun .

Bu vesile ile bende sayın Ahmet Ağırman’a,  Emniyet Müdürümüz Salih GÖLCÜ’ye, konserde yanıma kadar lütfeden dernek ve vakıf başkanlarıma,  hemşerilerime sevgili gazeteci gardaşım Kenan Gülerci ve kuzeni Ahmet’e ilgisi ve alakalarını esirgemeyen tüm gönül dostlarıma teşekkür ediyorum.

İstanbul bir fetih daha yaşadı şahsım da.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.