Erzurum Haber - 24 Nisan 2019, Çarşamba

Üyeler tahsislere itiraz etti

21 Şubat 2014, 11:25
Üyeler tahsislere itiraz etti

Meclis, 2013 bütçesinden arta kalan 14 milyon lirayı tahsis için olağanüstü toplandı

Plan Bütçe Komisyonu tarafından 25 madde halinde belirlenen ödenek tahsisine bazı üyelerden itiraz geldi. AK Parti’nin Çat Meclis üyesi Reis Tanas, bütçenin masa, sandalye, yakıt alımına ayrıldığını belirterek, paranın köy birliklerine ayrılması gerektiğini ifade etti. Görüşmeler sonunda 2 milyon Valiliğe, 2 milyon lira da MOBESE’ye ayrılırken, bütçenin kalan bölümü tartışmalar arasında yapılan oylamayla değişik kurumlara tahsis edildi.

Ayşe Nur BAYRAM / ERZURUM

Erzurum İl Genel Meclisi, 2013 yılından artan yaklaşık 14 milyon liralık bütçenin kurumlara tahsisini olağanüstü oturumda yaptı. 25 madde halinde sıralanan ödenek tahsisine bazı üyeler itirazda bulunarak, “Masa, sandalye, yakıt alımı gibi hususlara para ayrılmış. Bunun yerine köy birliklerine ödenek verilerek köylerin eksikleri giderilebilirdi” dediler.

İl Genel Meclisi 2013’ten kalan 14 milyon liralık bütçeyi dağıtmak için ikinci kez toplandı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ednan Yılmaz’ın 4 Şubat günü yapılan oturumda ödenek tahsisiyle ilgili teklifi kabul etmeyerek konuyu plan bütçe komisyonuna gönderen meclis, olağanüstü toplandı. Meclis Başkanı Bülent Taşkesenligil’in yönettiği toplantıda Plan Bütçe Komisyonunun hazırladığı rapor görüşüldü.

Komisyon adına raporu okuyan AK Partili meclis üyesi Zinnur Kaya, talep edilen önerilerin azami şekilde giderilmesi için komisyonca titizlikle çalıştıklarını ifade etti. İl Özel İdaresi’nin meclise getirdiği tekliflerin bazı kalemlerinde değişiklik yaptıklarını ifade eden Kaya, çıkartılan kalemlerin yerine başka kalemleri eklediklerini belirtti. 14 milyon lira için belirlenen harcama kalemlerini 24 madde halinde sıralayan Zinnur Kaya, raporu meclisin takdirine bıraktı.

Okunan raporun ardından meclis üyelerine söz vereceğini söyleyen Başkan Bülent Taşkesenligil, üyelerin isteği üzerine yeni teklifler olursa, oylama ile yeni kalem oluşturabileceklerini söyledi. Teklifleri görüşmeden önce MOBES’ler konusuna değinen Taşkesenligil, bu teklifin olmasını özellikle istediğini belirtti. Taşkesenligil, “Emniyet hizmetleri için teçhizat alımında bütçe aktarabiliriz. Bunda bir engel yok. Bizimde burada yaptığımız emniyet hizmetleri için teçhizat alımında kullanılmak üzere ayrılan bir bütçedir. Yani kanuni bir sıkıntı söz konusu değil. Komisyon ilk hazırlanırken bu madde yoktu. Şubat ayı toplantısında görüşülen bu konu da meclis üyeleri de MOBES yapımında son derece istekliydiler. Komisyon başkanıma aynen şunu aktardım; “Bu madde olacak, meclisin olmazsa olmazıdır” dedi.

“Bütçe spora, sandalyeye, masaya ayrılmış”

2013 yılsonu artığından kalan 14 milyon liranın bir kısmının Gençlik Spor Hizmetlerini ayrılmasını eleştiren AK Partili Meclis Üyesi Reis Tanas, bütçenin ilçelere ve köylere ayrılması gerektiğini savundu. Tanas, “14 milyon lirada sadece gözle görülen 2 milyon lira valiliğe, 2 milyon MOBES’lere, 1 milyon küsur de bir ilçemiz için ayrılmış. Buraya kadar her şey uygundur. Ancak diğer ayrılan bütçeler kendi ilçelerimizin ihtiyaçlarına değil de spora, sandalyeye, masaya ayrılmış. Bu mesele çok önemli. Bugün ilçelerin hakkını biz savunmaz isek ne zaman yapacağız? Vicdanen konuşmak lazım. Kendi ilçem Çat adına konuşuyorum, acil yapılması gereken durumlar var. Diğer ilçelere de aynı şekilde eşit şekilde paylaşım yapılsın. Şimdi bizim spordan başka bir derdimiz yokmuş gibi dağıtım yapılmış. İlçelerimizde köylerimiz WC sıkıntısı çekiyor. Teklifim şudur ki, Oltu’ya giden Olur’a giden benim ilçem, valiliğe giden, MOBES’lere gidene eyvallah ama diğer ayrılan bütçeyi alalım ve köylerimize birliklerimiz adil bir şekilde dağıtımını yapalım” dedi.

Meclis Üyesi Reis Tanas’ın teklifine cevap veren Başkan Bülent Taşkesenligil, ilçeler için yeterli bütçenin ayrıldığını söyledi. İhtiyaç üzerine aktarım yapıldığını hatırlatan Taşkesenligil, “Şunu iyice ölçüp biçmek lazım. Bu ayrılan da hizmet. İlçelere ayrılan paralarda burada var.  Çat ilçesine 78 bin lira ayrılmış. Bu ilçeye ek bir aktarım yapsak kullanılmayacaksa boşuna bir aktarım olur. İllerde de ihtiyaç söz konusu ise buraya aktarım yapılması gayet mantıklı. İlçelerde ayrılan bütçenin içinde WC yapımı da var. Harcama doğru yerlerde yapılacaksa keşke gitsin. Ama yetişemeyecek hususlar var. İhaleye çıkması için projenin hazır olması lazım ve elli günü gözden çıkarılması gerekir. Hazır olmayan bir proje nasıl uygulanacak. Mantıklı düşünmek lazım. Yetişmeyecek olan durumlar var” şeklinde konuştu.

“İl Özel İdaresi’nin etkisinde kalınmış bir rapor”

Hazırlanan komisyon raporunun İl Özel İdaresi’nin etkisi altında kalındığını söyleyen AK Partili Meclis Üyesi Yusuf Kılıç, MOBES’lere ayrılan bütçeyi az bulduğunu söyledi. Meclis Üyesi Reis Tanas’ın teklifine katıldığını belirten Kılıç, meclis olarak önceliklerinin köylerin olması gerektiğini ifade etti. Kılıç, “Komisyon raporunu incelediğimde idarenin etkisinde kalınarak sadece birkaç kalemde değişiklik yapılmış. Ve bu kalemde de en önemli hayır için kullanılan Tarım İl Müdürlüğü için ayrılan bütçe olmuş. Burada tamamen bir ayak oyunu var. Gençlik spor Hizmetlerine toplamda 1 milyon 750 lira ayrılmış. Kültür ve Turizm’e 1 milyon 75 bin lira ayrılmış. Hepsi ayrı ayrı kalemlerde yer alması çok ilginç. MOBESE’lere ayrılan 2 milyon liranın az olduğu kanaatindeyim” dedi.

İlçeye ayrılan bir bütçenin olduğunu hatırlatan Taşkesenligil, “Biz her ilçenin talebini ayrı ayrı değerlendirmeye aldığımız zaman bütün altından kalkamayız diye düşünüyorum. İlçelere ayrılan para ile gereken ihtiyaçlarını görülsün diye düşünüyorum. Ama verilen teklifleri oylamaya sunacağım. Çoğunluğa göre hareket edeceğim. Ancak ilçelere verilen ek ödemeler verimli bir şekilde kullanılması gerekir. Eğer kullanılmaz ise ve Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü’nün ihtiyacı var ise büyük bir vebal olur. MOBESE’ler için de kaymakamlıklar ile istişare ederek bu bütçeyi ayarladım. Çok yüksek bir rakam çıkartılmış, ben yeterli olacak miktarı İl Emniyet Müdürlüğü’nden aldım. Ortalama bir ilçe için 300 ila 400 bin lira yeterli oluyor. Bazı ilçeler için MOBES bütçesi kendi genel müdürlükleri tarafından bir aktarım yapılmış zaten” ifadelerini kullandı.

“Raporda adalet yok”

Yapılan komisyon çalışmasında bir adalet olmadığını savunan MHP’li Meclis Üyesi Bahattin Bağaçlı, dağılımın eşit olmadığı net olarak gözüktüğünü ifade etti. 14 milyon lira paraya hiç dokunulmadan Büyükşehir Belediyesi’ne ya da izleme koordinasyonuna kalmasını teklif eden Bağaçlı, “Yaklaşık kırk günlük bir süre kaldı. Kırk günün on günü imza aşamasına geçecek, bu yatırımların sıhhatli bir şekilde gerçekleşeceğine inanmıyorum. 19 Şubat itibari ile İl Özel İdare sorumluluğunda olur ama 30 Mart itibarı ile artık Büyükşehir’in sorumluluğunda olacaktır. Yarın bir gün müfettiş araştırılması esnasında bu para neden apar topar dağıtılmış diyecekler. En azından İl Genel Meclisi üyeliğimin ardından vicdanımın rahat olması için oylamayı isim isim yapmanızı teklif ediyorum.  Milliyetçi Hareket Partisi olarak paranın hiçbir yere aktarılmasını istemiyoruz” dedi.

“2008 model valilik binası için ayrılan bütçe fazla”

AK Partili Meclis üyesi Gültekin Keçeci Aziziye ilçesindeki yatılı bölge okulundaki spor salonunun düzenlenmesi için teklifte bulundu. Valilik binasının onarımı ve çevre düzenlemesi için ayrılan bütçeyi fazla bulduğunu belirten Keçeci,  “Aziziye ilçemizde 1960 yılında kurulmuş olan Yatılı Bölge Okulu kendi ilçesinin yanı sıra çevre ilçelerinde ihtiyacını karşılıyor. Ancak spor salonu oldukça kötü durumdadır. Yeni yapılan 2008 model vali konağına tekrar 1 milyon 900 lira tamiratını ne kadar sağlıklı olacağını vicdanlarınıza sunarak, 200 bin liranın Aziziye İlköğretim Okulu’nun spor salonuna aktarılmasını teklif ediyorum. Ayriyeten yine valilik makamına alınan araçlarla aktarılan bu paranın bir bölümünü ilçe ve köylere hizmet birliklerine aktarılmasını teklif ediyorum” dedi.

AK Partili Meclis üyesi Mahmut Altan Olur İlçesi’nin Ormanağzı Köyü’nde ki okul bahçesi düzenlemesi için bütçeden 70 bin lira aktarılmasını teklif etti. Yapılan değerlendirmelerin ardından tekrar düzenlenen harcama kalemi üyelerin oylamasına sunuldu. AK Partili Meclis üyeleri Gültekin Keçeci ve Mahmut Altan’ın ilçelerdeki okulların çevre düzenlemeleri için yaptıkları teklifler, meclis üyelerince oy çokluğu ile kabul edildi. Köy birliklerini aktarımı ve MHP adına Bahattin Bağaçlı’nın yaptığı teklif ise oy çokluğu ile reddedildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*