Erzurum Haber

Uluslararası organizasyon

Uluslararası organizasyon
595 Kez
16 Nisan 2015 - 14:53

Erzurum/zirve2000 Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından düzenlenen Fair-Play Kervanı’nın ikinci durağı Erzurum oldu.
10 üniversitede yapılacak Fair Play Kervanı’nın ikincisi Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleşti. Düzenlenen organizasyonda, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin Fair-Play Komisyonu temsilcileri panelde birer konuşma yaptı. Uluslararası boyutta düzenlenen organizasyona, Erzurum protokolünden hiç kimse katılmadı. Organizasyon yetkilileri, bu sahipsizliğe isyan etti.
Organizasyona, “Bu toplantıdan 45 dakika önce haberim oldu” diyen Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Sait Keleş, Avrupa Fair-Play Başkan Yardımcısı Erdoğan Arıpınar, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Yönetim Kurulu Üyesi Perviz Aran, Türkiye Buz Pateni Federasyon Başkanı Yrd. Doç Dr. Dilek Okuyucu, Türkiye Fair-Play Komisyonu Başkanı Murat Faruk Özbay, Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Bilge Donuk, Türkiye Fair-Play Komisyon Üyeleri Haldun Domaç ve Semra Demirer, Alp Disiplini Sporcusu Emre Şimşek, Milli Kayakla Atlama Milli Sporcusu Samet Karta, fakülte öğrencileri ve milli sporcular katıldı.
“Asıl başarı hak edenin kazanmasıdır”
Sporda her daim tatlı rekabetlerin olacağını söyleyen Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) Müdürü Prof. Dr. Mustafa Atasever, “Sporcu kendisini ya da takımını düşündüğü kadar rakibini de düşünmelidir. Asıl başarı hak edenin kazanmasıdır. Fair-Play konusu geleceğin öğretmenliği ve antrenörleri olacak sizleri çok ilgilendiriyor. Gelecek nesillerin düzgün, ahlaklı ve iyi karakterli yetişmeleri için sizlere daha çok görevler düşüyor. Sizlerde öğrencilerinize fair-play ruhunu en iyi şekilde aktaracağınıza inancım tamdır. Sporumuzun şiddetten arındırılması için daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır” dedi.
“Sporcularımıza destek sağlıyoruz”
Sporculara gereken tüm destekleri sağladıklarını anlatan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Fair Play Komisyonu Başkanı Murat Faruk Özbay, “Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi 1908 yılında kurulmuş olan Türkiye’nin en eski sivil toplum kuruluşlarından bir tanesidir. Bu kuruluş tamamen gönüllülerden oluşan bir ordudur. Gönüllülerimiz ülkemizin spor faaliyetleri ve fair-play için çalışıyorlar. Çeşitli komisyonlarımızdan en önemlisi fair-play komisyonumuz. Fair play komisyonu ülkemizin çok ihtiyacı olan fair-play konusunda çeşitli üniversiteleri gezerek fair-play kervanı düzenliyoruz. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, ülkelerin olimpiyat komitelerinin birleşiminden oluşan Uluslararası Olimpiyat Komitesine bağlı olarak çalışıyor. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi olarak çeşitli spor federasyonlarına ve sporcularımıza destek sağlıyoruz” diye konuştu.
“Bin gönüllüye ihtiyacımız var”
2019 Avrupa Gençlik Olimpiyatları Festivali’nin (EYOF) Erzurum’a kazandırılma sürecini anlatan Özbay, “Bunla ilgili olarak geçtiğimiz yılın Mart ayından Avrupa Olimpiyat Komitesi’nden üç kişilik bir heyet geldi. Üç gün boyunca çeşitli izlenimler yapıldı ve bunun sonucunda Erzurum’un 2019 EYOF’unu yapabileceği raporu verildi. 2014 yılının Kasım ayında Bakü’de yapılan toplantıda da Erzurum 2019 EYOF’unu yapmaya hak kazandı. Erzurum ilimiz kış sporları açısından Türkiye’nin başkenti. Her türlü tesisimiz ve sporcularımız olarak önümüzdeki yıllarda artacağına inanıyoruz. Mevcut sporcu sayımız şu anda yetersiz ama federasyon başkanlarımızın burada büyük çalışmaları var. Özellikle Buz Hokeyi buz pateni federasyonumuz ve Kayak Federasyonlarımız oldukça büyük çalışmalar yapıyor. EYOF’lara belli yaş grubundaki sporcular katılabiliyor. Sporcular hayatları boyunca sadece bir defa bu olimpiyatlara katılıyor. 2019 EYOF için bizim hedefimiz 10-14 yaş grubu. Bu organizasyonlara 45 ülke ve bin üzerinde sporcu geliyor. Bizim bin üzerinde gönüllüye ihtiyacımız olacak” şeklinde konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.