Erzurum Haber

Uluslararası Baş Denetmen ve Reklam Uzmanı

Uluslararası Baş Denetmen ve Reklam Uzmanı
642 Kez
15 Mayıs 2015 - 11:04

Erzurum/zirve2000 Orkestra Ajans sahiplerinden Uluslararası Baş Denetmen ve Reklam Uzmanı Mehmet Salih Çolak, Bilim Şenliği kapsamında Erzurum Teknik üniversitesi Konferans Salonu’nda katılımcılara önemli bilgiler verdi.
Recai UYGUR / ERZURUM
Uzun bir süredir Erzurum’da satış, pazarlama ve reklam üzerine çalışmalar yapan ve şirketlere yön veren Orkestra Ajans, eğitim konusunda da üniversitelerle işbirliği halinde çeşitli konferanslarda yerini alıyor.
Orkestra Ajans sahiplerinden Uluslararası Baş Denetmen ve Reklam Uzmanı Mehmet Salih Çolak, Bilim Şenliği kapsamında Erzurum Teknik üniversitesi Konferans Salonu’nda DAP yetkilileri, öğrenci ve eğitimcilerle bir araya geldi. Pazarlama, satış ve reklam konusunda önemli bilgiler veren Çolak, dünyadan ve Türkiye’den pazarlama, satış ve reklam konularında örnekler verdi. Oldukça yoğun bir katılıma seslenen Çolak, günümüzde en çok kullandığımız iletişim araçları ve onların etkinlik alanlarından söz etti.
Pazarlama ve satış nasıl yapılır? Etkin reklam nasıl olur? Sosyal medyanı rolü nedir? Konularını ele alan Çolak, Türkiye’nin pazarlama satış ve reklama ayırdığı bütçeyi grafiklerle anlattı. “Susatmadan, su satılmaz” sloganıyla söze başlayan Çolak, şunları söyledi:
“Pazarlama firmaların, hangi malların veya hizmetlerin müşterilerinin ilgisini çekeceğini tayin etmeleri ve satışlar, iletişim ve işletme idaresi geliştirmeleri için stratejileri belirlemeleri sürecidir. Doğrudan pazarlama, hakla ilişkiler, internet pazarlaması günümüzde şirketleri kullandığı en yaygın pazarlama ve satış şekli olmuştur. Pazarlama, yaratıcı ve ikna edici olmuşsa ürün, nesne, madde, bilgi vb. satış aşamasına geçer. Satış aşamasındaki dönütler pazarlamanın ne kadar etkili olduğunu belirler ve pazarlamacı bunları kontrol eder. Satış ise bir ihtiyacın doğru olarak tanımlanıp bu ihtiyacı karşılayacak çözümlerin ve müşterinin elde edeceği faydaların doğru bir yaklaşımla sunulmasıdır. Yaratıcı satış teknikleri ve ergonomik kullanım satışı destekler. Tabi burada fikirler de yaratıcı olur. Aldığımız kararlara baktığımızda hepsi duygularla harekete geçiyor. Alınan kararların yüzde 85’i duygusal kararlarla alıyoruz. İyi bir satış elemanı, doğru pazarlama ve doğru ürün artı reklam sonuca ulaştırır. Konuşmamızın başında da belirttiğimiz gibi, önce susattırıp, sonra satacaksınız”
İşte reklam rakamları
Reklam, pazarlamanın dört bileşeninden biri olduğuna dikkat çeken Orkestra Ajans sahiplerinden Uluslararası Baş Denetmen ve Reklam Uzmanı Mehmet Salih Çolak, dünya da ve Türkiye’de reklama ayrılan bütçelerden söz etti.
Pazara ve hedef kitleye bilgi ulaştırmak, ürün veya hizmeti hatırlatmak ve satışa ikna etmek için reklamın çok önemli olduğuna dikkat çeken Çolak, “ Kurumsal kimliğinizin piyasa ve pazar üzerinde oluşan imajını doğrulamak veya değiştirmek pazar payı üzerinde artış sağlayıp, kitle üzerinde egemen olur. Bugün internet üzerindeki reklamlar 32 milyon kişiye ulaşabiliyor. Ayrıca televizyon reklamlarına yüzde 57, gazete yüzde 19, sinema yüzde 10, radyo yüzde 5, internet yüzde 4, diğerleri ise yüzde 3 oranında reklam almaktadır. Fakat günümüzde şu anda televizyondan sonra en fazla reklam alan internettir. 2007’de yüzde 1olan internet reklamları bugün yüzde 14’lere yükselmiştir. İkinci sırayı açık hava reklamları almıştır. 60 yıldır televizyon olmasına rağmen, 2007’den sonra televizyon reklamları yüzde 13 gibi artarken, 2007’dan sonra internet reklamları 8 yılda yüzde 15 artmıştır. Arama motoru reklamlarına 266 milyon, display reklamlara 216 milyon, ilan sayfalarına 34 milyon, mobil reklamlara 19,8 milyon, eposta ve oyun reklamları için 5,5 milyon TL olmak üzeri toplamda 541 milyon TL’lik bir reklam yatırımı vardır. Şirketlerde yapılan araştırmışlarda tüm şirket yöneticilerin reklamların arttırılacağı yönünde beyanları oldukça yüksektir. Bunları başında iletişim kurumları, bankalar, otomotiv şirketleri ve sırasıyla diğer şirketler yer almaktadır” şeklinde konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.