Erzurum Haber - 23 Mayıs 2019, Perşembe

Ülke menfaatlerini savundular

19 Kasım 2018, 11:07
Ülke menfaatlerini savundular

Erzurum/zirve2000 Kanada’da düzenlenen NATO Parlamenterler Asamblesi’nin 64. Genel Kurulu’na Erzurumlu Milletvekilleri damga vurdu. AK Parti Milletvekili, MKYK Üyesi Zehra Taşkesenlioğlu, MHP Milletvekili Kamil Aydın ve İYİ Parti Milletvekili Naci Cinisli, toplantıda Türkiye’yi temsil eden grup içinde yer aldı.

Cihat İncesu/Pusula
16 Kasım’da Kanada’da başlayan NATO Parlamenterler Asamblesi’nin ( NATO PA) 64. Genel Kurulu bugün sona erecek. Genel Kurulda Türkiye’yi Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak başkanlığında 18 kişilik milletvekili grubu temsil etti.

TBMM’de grubu bulunan partiler içerisindeki milletvekillerinin görevlendirildiği genel kurulda, Erzurum Milletvekilleri de yer aldı. AK Parti Erzurum Milletvekili, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Sözcüsü, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi ve Türkiye – Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Türk Grubu Üyesi Zehra Taşkesenlioğlu, MHP Erzurum Milletvekili, Dışişleri Komisyonu Üyesi, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Üyesi Prof. Dr. Kamil Aydın ile İYİ Parti Erzurum milletvekili, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi Muhammet Naci Cinisli, NATO PA 64. Genel Kurulunda görev alarak Türkiye ve Erzurum’un gururu oldular.

Kanada’da düzenlenen NATO PA Genel Kurulu siyasi parti gruplarının toplantısı ile başladı. Toplantıda DEAŞ ve terör örgütleri ile mücadele ile Suriye meselesi ana gündem maddesi oldu. Üye ülkeler, özellikle S 400 Hava Savunma Sistemi ve Rusya ile yakınlaşan Türkiye’yi gündemlerine aldılar. Türk heyeti ise PYD’nin bir terör örgütü ve PKK’nın uzantısı olduğu üzerinde durarak, Suriye’de madem müttefikiz, onlarla değil Türkiye ile işbirliğine gidilmesi gerektiği noktasında görüş beyan ettiler.

Ülke menfaatlerini savundular
Türk heyeti NATO PA Genel Kurulu’nda ülkenin ali menfaatlerini HDP Milletvekili hariç yekvücut olarak savundular. Toplantıda alt komisyonlarda görev alan milletvekilleri muhalefet partilerinden olmalarına rağmen ülkenin menfaatleri doğrultusunda hareket ettiler.

AK Parti Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Ekonomi ve Güvenlik Komisyonu’n da, MHP Milletvekili Kamil Aydın Savunma ve Güvenlik Komisyonu’nda, İYİ Parti Milletvekili Naci Cinisli ise Güvenliğin Sivil Boyutu Komisyonu’nda Türkiye’yi temsil ettiler.

Cinisli: Türkiye’de demokrasi var
Güvenliğin Sivil Boyutu Komisyonu’nda Alman raportörün Türkiye ile ilgili yazdığı rapora karşı Türkiye’yi savunan İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli; ifade özgürlüğü, basın yayınlarının tek taraflı oluşu, muhalif seslere yer verilmemesi ve insan hakları ihlalleri ile ilgili hazırlanan raporun tek taraflı, yanlı hazırlandığını ifade etti. Türkiye’nin tarihten gelen demokrasi geleneğinin bu tür küstah raporlar ile zedelenemeyeceğini İngilizce anlatan Cinisli, “ Bu rapor objektif değerlendirmeden uzak, siyasi önyargılarla yazılmış, fakat çok daha önemlisi NATO bu tip karalayıcı ve siyasi raporların sunulamayacağı bir güvenlik platformudur. Bu konulara NATO’nun girmesi halinde asıl işlevinden uzaklaşacaktır” ifadelerini kullandı.

Alman raportör Bayan Schmidt Cinisli’nin açıklamalarına Almanca cevap verince bu kez Naci Cinisli; Almanca olarak “ Ülkemizde çok şükür ki demokrasinin olduğunu, her gün muhalefet partisi olarak bizlerin eleştirilerimizi yaptığımızı, bu konuları tartışmaktan da kaçmadığımı fakat NATO’yu bu konulara alet etmememiz gerektiğini, Avrupa Konseyi gibi farklı organizasyonların zaten fazlasıyla bunlarla meşgul olduğumu belirttim” diye konuştu.

Aydın, eleştirileri yanıtladı
Savunma ve Güvenlik Komisyonu’nda görev alan MHP Milletvekili Kamil Aydın, Rusya ile yakınlaşan Türkiye’ye karşı sunulan raporlar da yanlış anlaşılmalara binaen yapılan eleştirileri yanıtladı. Aydın, “Suriye, Afganistan, DAEŞ ile mücadele, NATO-AB İlişkileri, Karadeniz Bölgesinin güvenliği konularında Türkiye’nin muhataplarına ülkemizin tezlerini anlattık. PYD ve YPG’nin PKK terör örgütünün uzantısı olduğunu ve bunların içinde yabancı teröristlerinde varlığını anlatarak, cihatçı terörist kavramının yanlış bir kullanım olduğunu, kabul edilemeyeceğini izah ettik” dedi.

Taşkesenlioğlu: Yunanistan’ın girişimlerine karşı olduk
Ekonomi ve Güvenlik Komisyonu’n da görev alan AK Parti Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Yunanistan’ın verdiği değişiklik önerilerine karşı çıktıklarını belirterek, “Ülkemiz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin etrafındaki doğal kaynaklar üzerindeki meşru haklarını yok sayan önerilere karşı olduğumuz ifade ettik” dedi.
Taşkesenlioğlu, “Enerjinin Güvenirliği Raporunda Yunanistan’ın daha proje halinde olan Doğu Akdeniz Doğalgaz Boru Hattı (EastMed) projesiyle ilgili ifadelerin eklenmesi önerisini kabul etmedik. Söz konusu Doğu Akdeniz Doğalgaz Projesinin ülkemiz ve KKTC deniz yetki alanları hilafına geliştirilmesi istenmekte ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi adanın ortak sahibi olan Kuzey Kıbrıs Türklerinin doğal kaynaklar üzerindeki asli haklarını hiçe saymakta. Doğu Akdeniz enerji alanındaki faaliyetlerini sürdüren Yunanistan’ın girişimlerine karşı olduğumuz ifade ettik” diye konuştu.

Verimli bir genel kurul oldu
NATO Parlamenterler Asamblesi’nin 64. Genel Kurulunun ülkemiz açısından verimli geçtiğini ifade eden AK Parti Erzurum Milletvekili ve MKYK Üyesi Zehra Taşkesenlioğlu, “ Muhataplarımıza terör örgütü olan PYD/YPG’nin asıl hedefinin daha fazla bölgeyi kontrol ederek siyasi kazanç sağlamak olduğunu anlattık. DAEŞ Terör Örgütüyle mücadeleye katkı sunuyor bahanesiyle diğer bir terör örgütü olan PYD/YPG’nin bazı ülkelerce desteklenmesinin kabul edilemeyeceğini ifade ettik. PYD/YPG’ye verilen her desteğin aslında tüm Türkiye’yi hedef aldığının altını çizerek, iktidar ve muhalefet olarak siyasilerimizin ve halkımızın bakışının bu şekilde olduğunu bildirdik. Türkiye’nin kendini dış tehditlere karşı savunma sistemlerini güçlendirmesinin doğal ve hakkı olduğuna dikkat çekerek Rusya’dan S 400 savunma sistemini teslim alacağımızı bir kez daha deklare ettik” dedi.

Ülke menfaatlerini savundular Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*