Erzurum Haber - 23 Mayıs 2019, Perşembe

Ücretsiz hizmet verecekler

5 Aralık 2018, 13:17
Ücretsiz hizmet verecekler

Erzurum/zirve2000 Hayvanlara karşı şiddet haberlerinin yaygınlaştığı, şiddetin dozunun katliama vardığı günümüzde tüm hayvanseverleri sevindirecek bir duyarlılık örneği sergileniyor. Erzurum’da taksi şoförü baba oğul, Atatürk Üniversitesi Hayvanseverler Kulübü ile işbirliğinde yaralı hayvanları Hayvan Hastanesi’ne ulaştırmak isteyenlere ücretsiz hizmet verecek.

Manolya BULUT-PUSULA
Müşterilerine uyguladıkları şiddet ve dolandırıcılık haberleri ile sıkça ekranlarda yer alan taksici esnafı, bu kez örnek alınacak uygulamaları ile gündeme geldi. Erzurum’da taksi şoförlüğü yapan baba oğul Davut ve Yusufcan Teymur, Atatürk Üniversitesi Hayvanseverler Kulübü ile işbirliği yaparak yaralı hayvanları Hayvan Hastanesi’ne ulaştırmak isteyenlere ücretsiz hizmet verecek. Sosyal sorumluluk örneği olan uygulamanın ülke çapında yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Sistem nasıl işleyecek?
Sokakta bir yaralı hayvan bulan ve hastaneye ulaştırmak için maddi imkanı bulunmayan vatandaşların öncelikle Hayvanseverler Kulübü yöneticilerine ulaşması gerekiyor. Daha sonra kulüp yöneticileri taksi şoförü baba oğula durumu bildirip, yönlendirme yapacaklar. Amaç, o anda hayati tehlikesi bulunan hayvanı daha fazla geç kalınmadan Hayvan Hastanesi’ne ulaştırmak.

İhbarlar için Whatsapp hattı
Atatürk Üniversitesi Hayvanseverler Kulübü’nün 552 299 2014 Whatsapp hattı, günün her saatinde hizmet verecek. İhbarda bulunan vatandaştan durumun aciliyetinin anlaşılması için mümkünse yaralı hayvanın fotoğrafları istenecek. Asılsız ihbarların önüne geçmek isteyen kulüp yöneticileri, daha sonra taksi şoförleri Yusufcan veya Davut Teymur’a ulaşıp yönlendirme yapacaklar. İhbarda bulunan vatandaşlar, 536 701 7638 ile 538 413 4656 numaralı telefonlardan Yusufcan ve Davut Teymur’a direk de ulaşabilecekler.

Can kurtarmanın dinimizin bir emri olduğunu ifade eden taksi şoförü Yusufcan Teymur, “Kulüp üyeleri ile bir süredir tanışıyoruz. Bu konuda bir eksiklik olduğunu fark ettik. Biz de babamla istedik ki bir faydamız olsun, geç kalındığı için bir can daha telef olmasın. Yaralı hayvanı bulan belki de öğrenci veya cebinde parası olmayan biri. Hayvanı kendi imkanları ile götürmeye kalksa bile ne yapacağını şaşırabilir ve geçen bir dakika bile önemli. Şimdi ise hemen ulaşabilecekleri birileri var. Ben isterim ki bu uygulama her yerde olsun. Biz böyle bir adım atmış olalım” dedi.

Uygulama tüm ülkeye yayılmalı
Hayvanseverler Kulübü Başkanı Tuğçe Güner ise şehir merkezine uzak ilçelerden de ihbarlar aldıklarını fakat ulaşım konusunda oldukça zorluk çektiklerini dile getirdi. Yakın bir zamanda yaşadıklarını olayı anlatan Güner, “Yaklaşık birkaç hafta önce Hınıs İlçesi’nden bir ihbar aldık. Zor durumda olan iki köpeğin bilgisi bize ulaştı. Birinin iki gözü de görmüyor yalnızca ışığa duyarlı, diğeri ise trafik kazası geçirmiş. Ön patileri problemli ve ayağa dahi kalkamıyordu. Herhangi bir destek bulamadığımız için kendi çabalarımızla o hayvanları alıp Hayvan Hastanesi’ne ulaştırdık. Bu kötü olaydan da yola çıkarak bize bu konuda yardımı dokunacak bir sistem bulmaya çalıştık. Yusufcan bize yardımcı olacağını, kişilerin zor durumda kaldıklarında ulaşabileceklerini söyledi. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz, babası Davut Amca da destek sunabileceğini belirtti. Bu uygulamanın Erzurum’da yayılmasını istiyoruz” dedi.

Hayvanseverler Kulübü Başkanı Tuğçe Güner, böyle bir sosyal sorumluluk hareketinin Erzurum dışında tüm Türkiye’de uygulanması konusunda çağrıda bulundu.

Ücretsiz hizmet verecekler Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*