Erzurum Haber

Uçar’dan dobra dobra bir röportaj

Uçar’dan dobra dobra bir röportaj
666 Kez
22 Mart 2019 - 14:50

Erzurum/zirve2000 AK Parti’nin yerel seçimler için Erzurum’da yarışacak adayları arasında ki sürpriz ismi, Mahmut Uçar oldu. Erzurum İl Sağlık Müdürü iken isminin aday listesinde yer alması, şehirde şaşkınlık yarattı. İsmi açıklanır açıklanmaz sahalara inen çiçeği burnundaki siyasetçi Mahmut Uçar ile hayallerini, hedeflerini ve aday olduğu ilçeyi konuştuk.

RÖPORTAJ:SEVDA GÜNEŞ-PUSULA
Mahmut Bey sizi biraz tanıyalım mı?
1977 yılında Erzurum Soğucak Köyü’nde doğdum. İlkokulu aynı köyde, orta ve lise tahsilini Erzurum İmam Hatip Lisesinde tamamladım. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Narman Sağlık Merkezi’nde 1 yıl tabip olarak görev yaptım. Ardından yaklaşık 8 yıl Erzurum ve Yalova illerindeki sağlık kurumlarında çeşitli kademelerde yönetici olarak görevde bulundum. Akabinde Erzurum ilinde 2 yıl aile hekimi olarak çalıştım. Daha sonra Sağlık Bakanlığı Kuzey Doğu Anadolu Bölge Koordinatörlüğü görevini 2 yıl süre ile yürüttüm. Aralık 2015- Ekim 2017 tarihleri arasında Erzurum Halk Sağlığı Müdürü olarak görev yaptım. 31 Ekim 2017 tarihi itibarı ile Erzurum İl Sağlık Müdürü olarak göreve başladım. Şu anda da Cumhur İttifakı’nın AK Parti Yakutiye Belediye Başkan Adayıyım. Evliyim ve bir kız babasıyım.
mahmut ucar1
Hangisi zor, siyasetçi olma mı yoksa doktor olmak mı?
(Gülüyor) Valla henüz siyasetçi oldum diyemem. Siyasette hepi topu üç aylık geçmişim var. Galiba bu soruya ilerleyen zamanlarda cevap vermem gerecek. Şu anda benimle birlikte birkaç partinin adayı daha var. Bana göre hepimiz başkanlık görevine aynı mesafedeyiz. Kendimi daha yakın ya da daha uzak görmüyorum, bu bir seçimdir. Halkımızın tercihi bizi belirleyecek. Ben haddimi bu konuda aşmak istemem, seçime sayılı günler kaldı sonucu hep birlikte göreceğiz. İş başına gelince doktorluk mu yoksa siyasetçilik mi zor, anlayacağız. Biz zaten halk ile birlikteydik bugün de öyleyiz, sadece kulvar farkı var.

İki ayı aşkın süredir sahadasınız. Seçmen rengini belli etmiyor mu?
Gerek anket sonuçları gerekse bizim temaslarımız sırasında yaşananlar, halkımızın bana ve partime ciddi bir ilgisinin olduğunu gösteriyor. Tabi ki şahsımdan ziyade yıllardır iktidarda başarıyla kalmış, halkın derdine derman olmuş AK Parti’nin zaten toplumda bir karşılığı var. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın toplumda yüksek bir karşılığı var. Dolayısıyla bir sürpriz görünmüyor. Ama ben etik ve siyasi ahlak gereği diğer adaylarla kendimi eşit görüyorum.
mahmut ucar
Yakutiye şehrin en büyük ilçesi ve merkezi, size göre ilçenin en büyük sorunu ne?
Öncelikle sözlerime şu tespitler ile başlamak isterim. İlçemize merkezi hükümet ve bugüne kadar görev yapan belediye başkanlarımız tarafından çok iyi hizmetler yapılmış. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen ve şuan görevde bulunan Sayın Ali Korkut Başkanımız, ilçede ihya ve imar çalışmalarında bulunmuşlar. Buna rağmen hizmette sınır yoktur. İlçemizin hala büyük eksikleri var, olması da son derece doğal. Dünya’nın en gelişmiş, yapılaşmasını tamamlanmış bir şehrine gitseniz orda da istekler ve revizyon bitmeyecektir. Bizim ilçemizde de bu anlamda esiklerimiz var. Bardağın dolu kısmı kadar boş kısmı da çok.Benim gördüğüm ilçemizde kentsel dönüşüm nedeniyle yapılaşma biraz yavaş ilerlemiş. Esasen takvim de böyle işliyor. Oraların kamulaştırması, istimlak edilmesi, bazı vatandaşların yargı yolunu seçmesi, tarihin ve takvimin uzamasına neden olmuş. Şu an tüm bunlar bitirilmiş, bize de ilçeyi imar etmek kalmış. İlçenin öncelikli sorunu yıkılmış, inşa edilememiş yahut kentsel dönüşüm kararı alınmış yıkılamamış metruk binaların yapılıp ilçeye kazandırılması olarak görüyorum.

Konuşmanızın başında diğer rakip adaylarla aynı eşitlikte olduğunuzu söylediniz. Peki, durum böyleyse insanlar neden Mahmut Uçar’a oy versinler, sizi diğerlerinden farklı kılan ne?
Ben 40 yıldır bu kentte yaşayan biriyim. Bugüne kadarki geçmişimde doktorların hayatımın yanı sıra profesyonel yönetici geçmişim var. Sayın Sağlık Bakanımız Recep Akdağ’ın Türkiye’de son derece başarılı olan Sağlıkta Dönüşüm Projesi’nin Erzurum ayağında ben de başarılı işlere imza attım. Bu anlamda zaten bir tanınırlığım var. Bir kere bürokrasiyi ve devletin işletim sistemini çok iyi biliyorum. Halkın beklentilerini biliyorum. İlçemi çok iyi tanıyorum, eksiklerini biliyorum. Türkiye’de 17 yıldır başarılı bir partinin, AK Parti’nin neferiyim. Ülkeyi geliştiren, dönüştüren AK Parti’yi halkımız zaten tanıyor. Bende bu misyonla yapacaklarımı 2 aydır halkımıza bire bir anlatıyorum. Beni diğer adaylardan farklı kılan önemli nedenlerin başında partim ve dinamizmim geliyor. Seçmen bunun ayrımını zaten yapıyor. Yaptıklarımız yapacaklarımızın garantisi.
mahmut ucar2
Nasıl bir Yakutiye hayal ediyorsunuz, hedefiniz ne?
Yakutiye, tarihi misyonu olan Erzurum’un çekirdeği olan, 4 bin yıllık kadim şehir dediğimiz eski Erzurum’un tam göbeği. İçinde Üç Kümbetler, Ulucami, Kale, Yakutiye Medresesi’ni barındıran tarihi yarım adadan bahsediyorum. Bizim dünyaya mal olmuş tarihi eserlerimiz var. Bu eserlerin etrafının düzenleme çalışmalarına zaten başlanmıştı. Önce bu çalışmayı öncelikli olarak tamamlayacağız. Madem ki biz tarihi bir il olma özelliğini taşıyoruz o halde o tarihi siluet gün yüzüne çıkmalı. Palandöken Dağı ile merkezi Yakutiye’yi birbirine entegre edeceğiz. Mahalle kültürünü bu bölgeye hakim kılıp, yatay mimaride evler yapıp bugün kadar il içinde verdiğimiz göçü geri çevireceğiz. Şehirde az sayıda park ve bahçe var. İnsanların bu bölgede çok daha fazla zaman geçireceği alanlara ihtiyaç var. Bugün sayısız tarihi eser var ama yerli ve yabancı turistin bu bölgede geçirdiği zaman birkaç fotoğraf çekimi kadar. Niye zaman geçireceği, bir şeyler içebileceği ya da bir şeyler yiyebileceği yerler yok? Hayalim içi boşalan Yakutiye’yi insanların uğrak yeri ve zamanını zevkle geçirdiği bir yere dönüştürmek. Aslında hedefim Erzurum’un Sultanahmet’ini oluşturmak. Bu bölgeyi sadece il içinde değil hem bölgenin hem de yurt içi ve yurt dışından gelen turistler için çekim merkezi yapmak istiyorum. Şehir gerçekten şantiye alanı gibi, artık bu işlerin bitmesi şart, hepimizin nefes almaya ihtiyacı var.

Bu tarihi yarımada içerisinde birde Taşmağazalar var. Buradaki esnafın tekrar eski canlı günlerine dönmeleri için caddenin trafiğe açılması talebi var. Bu konuda Büyükşehir Belediyesiyle bir çalışmanız olacak mı?
Geçtiğimiz hafta o bölgeyi ziyaret ettim. Tek tek esnaf kardeşlerimizde görüştüm. Kendimizce bu konuda bir mini anket yaptım. Orada şöyle bir durum var, çarşı sakinlerinin bir kısmı trafiğe açılmasını isterken önemli bir bölümü böyle kalmasından yana. Tüm bunlara rağmen orada bulunan esnaf arkadaşlarımızdan birer temsilcinin katıldığı bir toplantı yapıp, eğer esnafın hatırı sayılır bölümü bu caddenin trafiğe açılmasını isterse Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen ile görüşüp gereğini yaparım. Önce esnaf kardeşlerimizin kendi aralarında bir karara varması lazım. Taşmağazalar’la ilgi çarşının üstünün kapatılması da gündem de, onun la ilgili de itirazlar var. Ama dediğim gibi bunlar istişare ile bir karara bağlanacak meselleler.
mahmut ucar3
Şehrin en büyük sorunlarından biri trafik, şu ana kadar bu sorun bertaraf edilemedi. Trafik yükünü Yakutiye sırtlıyor. Büyükşehir Belediyesiyle ortaklaşa bu soruna yönelik bir girişiminiz olacak mı?
Kesinlikle, şu an ben gezerken bile otopark yeri bakıyorum. Bu trafik sorununu hepimiz yaşıyoruz. Büyümekte olan bir şehir için sadece bugün için değil ilerisi için de önlemler almak lazım. Büyükşehir Belediyesi ile sadece bu konuda değil her konuda ortak çalışmalar yürüteceğiz. Amacımız daha iyi bir kentte yaşamak.

Bir önceki belediye başkanının başlattığı projeleri devam ettirecek misiniz?
Pek tabiî ki bizim daha önceki belediye başkanımız bu konuda ehli bir abimiz, büyüğümüz. Onun yaptığı, bir yere yetirdiği projeler bizim için önemli bir değerdir. Bizim bu projeleri yok saymak gibi bir lüksümüz olamaz. Devletimizin tasarrufunu zayi edecek bir durumumuz yok. Belki onlar üzerinde revizyonlar yaparak, küçük dokunuşlar yaparak halkın hizmetine sunarız. Ama şunu mutlak yapacağım; her ne iş yapacaksam vatandaşla yapacağım. Çünkü vatandaşa rağmen, halka rağmen yapılan işin bir önemi olmuyor. Özelinde vatandaş ne istiyorsa onu yaparsınız. Başka bir yerde ki model size çok uygun olmayabilir. Netice itibari ile teknik ekibimizle etkin ve yetkin isimlerle birlikte hem yarım kalan projeleri hem kendimizin hazırladığı projeleri bir bir kaynaklarımız ölçüsünde devreye sokacağız.
mahmut ucar4
Kadınlara yönelik bir projeniz yok mu?
Olmaz mı, kadınlar bizim baş tacımız. Ben sağlık müdürlüğünde de pozitif anlamda yaptığım işler hep kadınlara yönelik oldu. Seçim gezilerim sırasında ESMEK’leri gezdim, inanın gurur duydum. Orada bilinmeyen bir cevher var. Kadınlarımızın meslek sahibi olması için her alanda eğitim veriliyor. Erzurumlu hanımların hava şartları da etkili tabi çok fazla sosyalleşecekleri alanlar yok. Sürekli evde olan kadınlarımızı sosyal anlamda dışarı çekebilecek alanlar oluşturacağız. Belki bizde ESMEK tarzı eğitim merkezleri yapacağız. Sportif faaliyetlerini yapabilecekleri salonlar yapmak gerekecek. Biz bunun bir modelini sağlık müdürlüğünde yapmıştık. Kısıtlı bir bütçe ile oluşturduğumuz spor salonlarında içinde diyetisyenlerin, doktorların, psikologların olduğu bu merkezlerde bunu mizahi anlamda da söylüyorum 400’e yakın hanımdan 5 tona yakın kilo sildirdik. Bunun daha fazlasını belediye olarak yapabiliriz. Hanımlara fit olma, fit kalma sözü verebilirim.
mahmut ucar5
1 Nisan sabahı partiniz ve kendiniz adına Erzurum’dan nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?
1 Nisan sabahı Cumhur İttifakı adına Erzurum’dan son derece iyi bir sonuç bekliyorum. Türkiye’nin birçok bölgesinde ve Erzurum’da biliyorsunuz Cumhur İttifakı adı altında seçime giriyoruz. Bende bu ittifakın Yakutiye adayıyım. MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli sağduyulu bir devlet adamı olduğunu, geçmiş dönemlerde olduğu gibi bu dönemde vatanperverliğini bir kez daha ortaya koymuştur. Ülkenin bekası için tavrını Cumhur İttifakı’ndan yana koymuştur. Kendisine buradan teşekkürü bir borç bilirim. Hem AK Partililer için hem de Milliyetçi Hareket Partililer için Erzurum’da bir sürpriz yaşanmayacaktır. Halkımız ülke içinde ve dışında yaşananları bizden çok daha iyi analiz ediyor. Halkın feraseti bizim kat be kat üstümüzde. Bu nedenle bizim halkın oyuna, aklına ipotek koymamız mümkün değil. Halkımız en hayırlı olanı iş başına getirecek inşallah, bizde onları bu kararlarından dolayı mahcup etmeyeceğiz.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.